Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای نوزدهم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 19

بنابر ادعای العربیه و تایید برخی منابع

«سه تن از زندانیان اهواز اعدام شدند»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

در پی احضار و جدا سازی پنج زندانی از سایر زندانیان بند عمومی کارون اهواز پیشتر برخی سازمان های حقوق بشری از احتمال اجرای حکم اعدام آن ها خبر داده بودند.

عبدالرحمن حیدری، طه حیدری، جمشید حیدری، منصور حیدری و امیر معاوی کسانی بودند که با حکم دادگاه انقلاب این شهر در آستانه اعدام قرار داشتند. اما اینک به نقل از العربیه گزارش می رسد صبح روز دوشنبه ۱۸ ژوئن از طریق تلفن به خانواده سه تن از آن ها اعلام شده که نزدیکان شان اعدام شده اند.

عباس حیدری معروف به جاسم، طه حیدری معروف به جمشید و عبدالرحمن حیدری معروف به ناصر سه تن از پنج زندانی هستند که خبر اعدام شان به طور تلفنی به خانواده های شان اعلام شده. لازم به اشاره است عباس و طه برادر و عبدالرحمان عموزاده آن ها بوده است.

این افراد در درگیری های فروردین ۱۳۹۰ در محله ملاشیه شهر اهواز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و قتل یک مامور نیروی انتظامی دست گیر شده بودند. این اعدام در شرایطی صورت پذیرفته که تعدادی از سازمان های بین المللی فعال در زمینه حقوق بشر از جمله عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر و هم چنین اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده بودند، اعتراف های آن ها زیر فشار های جسمی و روحی گرفته شده است.

با توجه به اعدام این سه نفر هنوز مشخص نشده که دو فرد باقی مانده یعنی «علی نعامی» و «امیر معاوی» در چه شرایطی به سر می برند. گفته می شود با توجه به صدور حکم اعدام برای هر پنج نفر شرایط این دو نیز مشابه سه اعدامی صبح روز دوشنبه است.

…………………………………………..

با حمله دو فرد مسلح در پیشاور

«خواننده مشهور زن پاکستانی به قتل رسید»

خبر / رادیو کوچه

بنابر گزارش ها صبح امروز دوشنبه هجدهم ژوئن یک خواننده زن پاکستانی توسط دو فرد مسلح در شهر پیشاور ترور شده است. برخی منبع های محلی می گویند این خواننده وقتی به همراه پدرش از یک سالن زیبایی در محله شهر نو واقع در «دابگری» خارج می شده توسط دو فرد مسلح سوار بر یک موتور سیکلیت مورد حمله به وسیله سلاح گرم قرار گرفته است.

به گفته اینترنشنال نیوز، «غزاله جواد» پیش از رسیدن به بیمارستان زنان این شهر به علت اصابت شش گلوله کشته شده و هم چنین پدر او نیز با اصابت چهار گلوله در دم از میان رفته است.

خانم جواد یکی از خواننده های پر طرف دار و مردمی پاکستان و اهل «خیبر» بود او پس از رهایی بخش خیبر از دست طالبان مدتی به هم آیش خواننده گان جوان اهل این استان پرداخته بود. پلیس پیشاور اعلام کرده در حال حاضر به «جهان گیر» همسر سابق وی که شش ماه پیش از او جدا شده مشکوک است، اما تا زمان ارسال این گزارش هیچ گروه یا فردی مسوولیت این قتل را بر عهده نگرفته است.

…………………………………………..

با تشدید بیماری در اثر ضربه در زندان

«عدم توجه به نیاز فوری درمانی نرگس محمدی»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که نرگس محمدی عضو کانون مدافعان حقوق بشر باید بر اساس حکم صادر شده محکومیت خود را در زندان «اوین» بگذراند به گفته «تقی رحمانی» همسر خانم محمدی، وی به بدترین شکل ممکن بدون تفکیک جرم در بند عمومی زنان زندان زنجان در شرایط بد روحی و جسمی نگه داری می شود.

به اشاره آقای رحمانی در گفت و گو با رادیو کوچه،‌ به دلیل شرایط بد بند عمومی زنان زندان زنجان در برخی موارد در حین مشاجره ها و درگیری ها وی به دلیل وخامت حال و فشار های عصبی توسط ماموران از بند خارج می شود. خانم محمدی به دلیل بیماری شدید جسمی و هم چنین گرفته گی عضلات به دلیل فشار های عصبی در این زندان از شرایط مناسبی برخوردار نیست.

به گفته آقای رحمانی این نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر به دلیل زمین خورده گی روز چهار شنبه در حمام زندان از شرایط بد جسمی رنج می برد و در حال حاضر بخشی از صورت اش کبود شده و بخشی از بدنش نیز از گرفته گی شدید عضلات رنج می برد. به حدی که روز بعد خانم محمدی به بیمارستان اعزام شده،‌ اما علی رغم اعزام به بیمارستان و تاکید پزشکان برای بستری شدن و درمان مشکلات جسمی، وی روز پنج شنبه به زندان باز گردانده شده است. آقای رحمانی تاکید می کند: «بندی که خانم محمدی در آن زندانی است دارای تفکیک جرم نیست و هر روز در این بند خشونت و نزاع رخ می دهد.»

لازم به اشاره است نرگس محمدی از سوی دادگاه انقلاب به دلیل فعالیت در کانون به شش سال زندان در محل «زندان اوین» محکوم شده که اینک در حال سپری کردن دوران محکومیت خود می باشد.

…………………………………………..

 در حاشیه نشست گروه 20،

«اوباما و پوتین به دنبال ‌صلح در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 18 ژوئن، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، هم‌تایش از کشور روسیه، در نخستین دیدارشان پس از انتخاب مجدد آقای پوتین خواهان پایان فوری خشونت‌ها در سوریه شدند.

این دو مقام ارشد آمریکا و روسیه به‌طور مشترک بیانیه‌ای صادر کرده که در آن به نقش مردم سوریه برای تصمیم‌گیری آینده این کشور تاکید شده بود.

در بیانیه‌ای مشترک، هم‌چنین آمده است که «برای پایان دادن به حمام خون در سوریه، باید به سرعت آتش‌بس اجرا شود.»

دیدار روسای جمهوری دو کشور در حاشیه نشست گروه بیست در مکزیک، انجام شد.

این در حالی است که همواره آمریکا و روسیه، راه‌های مختلفی را برای پایان یافتن خشونت‌ها در سوریه پیشنهاد می‌کنند.

روسیه و چین، دوبار با استفاده از حق وتوی خود جلوی قطع‌نامه‌های سازمان ملل را که دولت سوریه را متهم می‌کرد، گرفتند.

هر دوی این کشورها مخالف مداخله خارجی برای جابه‌جایی قدرت در سوریه بودند.

از سوی دیگر خبرهای تایید نشده که از روسیه می آید حاکی از این است که دو کشتی دیگر از این کشور برای رفتن به سوریه آماده شده‌اند.

این طور که گفته شده این دو کشتی برای بازگرداندن شهروندان روسیه که در سوریه هستند راهی این سفر می‌شوند و دلیل دیگرشان هم برای بازگرداندن تجهیزاتی است که در بندر طرطوس است. این بندر، محل یکی از پای‌گاه‌های نیروی دریایی روسیه است.

هم‌زمان گزارش‌ها از ادامه اوضاع نابه‌سامان در سوریه خبر می‌دهند و هم‌چنان مخالفان از کشته شدن عده‌ای دیگر گزارش داده‌اند. روز دوشنبه کشته‌ها در کل این کشور به 52 تن رسید.

…………………………………………..

رهبران کشورهای گروه بیست:

«بحران اقتصادی خطر بزرگی برای جهان است»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 18 ژوئن، رهبران کشورهای گروه بیست در نشست مکزیک، از کشورهای اروپایی خواستار هم‌کاری کامل این کشورها جهت برون‌رفت از بحران اقتصادی حوزه یورو  شدند.

یک مقام ارشد تاکید کرد علت موضوعیت یافتن این مسئله به‌طور خاص در نشست گروه بیست این است که این مورد «تنها خطر بزرگ برای اقتصاد جهان است.»

در مقابل، ژوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپایی گفت که مشکلات پیش روی اقتصاد در جهان تنها متوجه اروپایی‌ها نیست و به همه جهان مربوط است.

در همین حال روز یک‌شنبه در یونان، انتخابات پارلمانی برگزار شد و حزبی توانست بیش‌ترین آرا را به خود اختصاص دهد که موافق توافق‌نامه کمک مالی اتحادیه اروپا است.

انتظار می‌رفت که با روی کار آمدن این حزب، بازارهای مالی جهان اندکی رشد نشان دهد‌ اما این اتفاق روی نداد.

این در حالی است  که در کنار اروپا، دو اقتصاد بزرگ دنیا، آمریکا و چین هم دچار مشکل هستند.

اقتصاد هند هم سرعت رشدش کم شده و این یکی دیگر از موضوع‌هایی است که گروه بیست درباره آن در مکزیک بحث می‌شود.

هم‌چنین بیانیه‌ای که قرار است در روز سه‌شنبه منتشر شود تلاشی برای هم‌کاری جهانی برای ایجاد شغل در جهان است.

…………………………………………..

طالبان مسوول حملات بود،

«حمله مهاجمان به پای‌گاه پلیس در قندهار»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز سه‌شنبه، 19 ژوئن، مردان مسلح به یک پای‌گاه پلیس در شهر قندهار در جنوب افغانستان حمله کرده و با نیروهای امنیتی درگیر شده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، مقامات می‌گویند، افراد مهاجم چهار نفر بودند و لباس نیروهای پلیس به تن داشته‌اند.

جاوید فیصل، سخن‌گوی والی قندهار گفت که در نتیجه این حمله، هفت نفر به علاوه چهار مهاجم و سه مامور پلیس کشته شده‌اند.

به گفته آقای فیصل، 9 پلیس دیگر نیز در این درگیری زخمی شده‌اند.

این حمله در منطقه حوزه امنیتی هفتم شهر قندهار صورت گرفت.

مقامات می گویند، این درگیری پس از حدود سه ساعت، به پایان رسید.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را برعهده گرفته است.

حملات مشابه در گذشته، کابل، پایتخت افغانستان را نیز هدف قرار داده است.

…………………………………………..

پیش از آغاز نشست روز دوم در مسکو،

«دیدار دو جانبه یک نماینده از ایران و روسیه در 1+5»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، مذاکرات معاون دبیر شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی و نماینده روسیه در گروه 1+5 روز سه‌شنبه، 19 ژوئن، برگزار شد. طرف روسی در این دیدار نظر کشورش را در مورد پیشنهادات و مباحث ایران ارایه کرد.

به گزارش فارس، علی باقری، پس از این دیدار اظهار داشت: «گروه 1+5 امروز موضع خود را درباره پیشنهادات ایران و مشخصن درباره موضوع حق غنی‌سازی ایران اعلام می‌کند.»

وی در خصوص پای‌بند بودن 1+5 نسبت به بیانیه بغداد و موضوع حق ایران در غنی‌سازیتصریح کرد: «1+5 امروز فرصت دارد با توجه به پیشنهادات ایران نظر قطعی خود را اعلام کند. پای‌بندی آن‌ها به بیانیه بغداد نیز آن چیزی است که امروز در دور سوم مذاکرات مشخص خواهد شد.»

وی هم‌چنین در مورد مثبت بودن مذاکرات مسکو نسبت به دور دوم در استانبول‌ و بغداد اظهار داشت: «از آن‌جایی‌که مذاکرات هنوز تمام نشده است نمی‌توان نظر قطعی داد. اما مسئله مهم این است که ایران پیشنهادات خود را برای ورود به یک فاز جدید در مذاکرات به صورت مشروح اعلام کرده است. هم‌چنین پیشنهاد آن‌ها نیز در چارچوب قانون نقد شد و باید امروز منتظر شد تا 1+5 موضع خود را اعلام کند.»

پس از این اظهارات دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 در هتل ‌حلقه طلایی‌ مسکو از سر گرفته شد.

روز گذشته گروه 1+5 و ایران در دو نوبت صبح و عصر مذاکره کردند.

این در حالی است به نقل از نماینده روسیه هر دو طرف ‌تمایلی برای پیش‌رفت مذاکرات نداشته و هر دو هیت بر مواضع خود پافشاری کرده‌اند.

هم‌زمان با گفت‌وگوهای ایران و کشورهای 1+5 درمسکو، روسای جمهوری آمریکا و روسیه خواستار آن شدند که ‌ایران برای بازگرداندن اعتماد بین‌المللی به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای‌اش اقدام کند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,