Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
کارشناسان امنیتی بریتانیا اقدام کردند،

«توقیف کشتی روسی حامل سلاح برای سوریه»

2012 June 20

خبر / رادیو کوچه

کارشناسان امنیتی بریتانیا با جلوگیری از بیمه یک کشتی باری روسی در بندری در اسکاتلند، مانع حرکت آن شده‌اند. گفته می‌شود که این کشتی حامل سلاح‌های سنگین و هلیکوپترهای جنگی برای حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه بوده است.

حرکت کشتی باری موسوم به «MV Alaed» ‌از بندر هبریدن در اسکاتلند به مقصد سوریه با دشواری روبه‌رو شده است. شرکت بیمه انگلیسی استاندارد کلاب‌ پس از دریافت شواهدی از سوی مقامات امنیتی بریتانیا، بیمه این کشتی را لغو کرده است. این کشتی پرچم روسیه را بر عرشه خود دارد.

دلیل لغو این بیمه، گزارشی مبنی بر وجود سلاح روسی و هلی‌کوپترهای جنگی از نوع Mi25 عنوان شده است. گفته می‌شود که این سلاح‌ها از بندر کالینگراد با هدف ارسال به سوریه بارگیری شده‌اند.

بیمه ‌استاندارد کلاب‌ اعلام کرده که حمل سلاح به مقصد سوریه ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این کشور است. از سوی مسوولان این بیمه به شرکت کشتی‌رانی روسی Femco اطلاع داده شده که این کشتی دیگر مشمول بیمه نخواهد بود.

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دولت سوریه، حوزه‌ بیمه‌ها را نیز در بر می‌گیرد و موسسات بیمه اجازه ندارند محموله‌ها و امور مربوط به داد و ستد با حکومت سوریه را بیمه کنند.

کشتی باری ‌ام وی الید‌ از دریای شمال ره‌سپار دریای مدیترانه بوده و احتمال می‌رود بندر طرطوس در سوریه مقصد آن بوده باشد که پای‌گاه دریایی روسیه نیز در ان واقع است.

در این گزارش آمده که کشتی یاد شده در نزدیکی سواحل هلند، تغییر جهتی ناگهانی داده و به سمت اسکاتلند حرکت کرده است. این کشتی اینک ناچار است در فقدان مدارک بیمه، در نزدیک‌ترین بندر پهلو بگیرد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که مقامات آمریکایی در هفته پیش، روسیه را متهم به ارسال هلی‌کوپتر جنگی به سوریه کردند. روس‌ها با تکذیب این اتهام، آمریکا را متقابلن به تامین سلاح برای شورشیان سوری متهم ساختند.

دولت روسیه می‌گوید ارسال تسلیحات به سوریه بر اساس قراردادهای قبلی صورت می‌گیرد و سلاح‌های صادراتی به این کشور کاربردی در مقابله با تظاهرات مسالمت آمیز ندارند.

بیشتر بخوانید:

 «اوباما و پوتین به دنبال ‌صلح در سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,