Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
ادامه مذاکرات در سه گام،

«توافق ایران و ۱+۵ برای ادامه مذاکرات اتمی»

2012 June 20

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه سه‌شنبه، 19 ژوئن، پس از نشست هیت جمهوری اسلامی و گروه 1+5 در مسکو، کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ادامه مذاکرات با ایران خبر داده و گفته است که این مذاکرات سوم ژوئیه در سطح کارشناسان فنی در استانبول برگزار خواهد شد.

او گفت این مذاکرات ابتدا میان کارشناسان هسته‌ای برگزار خواهد شد و سپس میان معاونان هیت‌های مذاکره‌کننده دیدار صورت خواهد گرفت و در صورت موفقیت این دیدارها، دیداری میان سعید جلیلی و او صورت خواهد گرفت.

به گزارش مهر، سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی نیز با جدی خواندن مذاکرات گفت در این مذاکرات، سیاست‌های ایران را تببین و تاکید کرده که غنی‌سازی حق مسلم ایران است.

او گفت بهانه‌ای برای توقف فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران وجود ندارد.

آقای جلیلی تاکید کرد: «ما اعلام کردیم که اگر گفت‌وگوها بخواهد موفق باشد و باید جلسات کارشناسی تشکیل شود و این جلسات می‌تواند دیدگاه ایران و 6 کشور را به هم‌دیگر نزدیک کند.»

او افزود ایران پنج محور مشخص را برای گفت‌و‌گوها پیشنهاد داده و ما از این‌که 1+5 نظر ایران را برای برگزاری جلسات کارشناسی قبول کرده، استقبال می‌کنیم.

خانم اشتون در سخنان خود در باره مذاکرات مسکو افزود در جریان این مذاکرات، اولین «پاسخ جدی» را از ایران دریافت کردیم و جهت صحیح حرکت ترسیم شد تا کارشناسان، در مورد جزییات مسایل فنی گفت‌و‌گو کنند.

خانم اشتون تاکید کرد که انتخاب با ایران است و ما انتظار داریم که این کشور تمایل خود را برای (حل مسایل) از طریق دیپلماسی نشان دهد.

کارشناسان می‌گویند برپایی نشست بعدی میان خانم اشتون و آقای جلیلی را نمی‌توان از حالا قطعی دانست و این به موفقیت مذاکرات کارشناسان فنی و معاونان وابسته است.

خانم اشتون همچنین گفته است که «مذاکرات امروز، دشوار، مفصل و مستقیم بوده اما هنوز شکاف‌های چشم‌گیری وجود دارند.»

اما از سویی دیگر پیش از اظهارات خانم اشتون، دیپلمات‌های غربی به خبرگزاری‌های بین‌المللی گفته‌ بودند که ایران و گروه 1+5 در پایان دومین روز مذاکرات اتمی خود در مسکو به پیش‌رفتی دست نیافته‌اند.

 بیشتر بخوانید:

 «دیدار دو جانبه یک نماینده از ایران و روسیه در ۱+۵»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,