Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
سی‌ویکم خرداد- بیستم ژوئن

«تقویم تاریخ سی‌ویکم خرداد»

2012 June 20

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1905 میلادی- «لیلیان هلمن» (Lillian Hellman) نمایش‌نامه‌نویس آمریکایی به دنیا آمد. لیلیان هلمن با نوشتن نخستین نمایش‌نامه‌اش با نام «ساعت بچه‌ها» به شهرت رسید.

هلمن از اواسط دهه 30 به فعالیت‌های چپ‌گرایانه روی آورد و بعدها تاکید کرد هرگز به طور رسمی عضو حزب کمونیست نبوده است. در سال ۱۹۵۲ به کمیسیون فعالیت‌های ضدآمریکایی مجلس فراخوانده شد. نام او از اواخر دهه 40 تا دهه 60 در لیست سیاه قرار گرفت، بنابراین فعالیت‌های هلمن محدود شد.

هلمن به اقتباس از آثار دیگر نویسندگان روی آورد و با شکست نمایش‌نامه «مادرم، پدرم و من» در سال ۱۹۶۳ نوشتن برای صحنه را برای همیشه کنار گذاشت و بیش‌تر بر تدریس و نگارش سه گانه خاطراتش متمرکز شد.

لیلیان هلمن تعدادی فیلم‌نامه نیز نوشت که کتاب «کاندید موسیقیایی» یکی از آن‌هاست.

1949 میلادی- «لایونل ریچی» (Lionel Richie) خواننده، آهنگ‌ساز و تهیه‌کننده‌ی موسیقی پاپ آمریکایی نیز در چنین روزی زاده شد. وی چهار دهه است در صحنه موسیقی حضور دارد، 22 میلیون آلبوم فروخته و برنده جایزه گرمی است. ترانه «Say You, Say Me» او که موسیقی متن فیلم «شب‌های سفید» بود، سال 1986 برنده جایزه اسکار شد.

1303 خورشیدی- «عزت‌اله انتظامی» بازی‌گر پرسابقه تاتر و سینمای ایران نیز زاده اواخر خرداد ماه است. «داریوش مهرجویی» کارگردان فیلم «گاو» در سال 1348 استعداد انتظامی را کشف کرد و پروراند. فارغ‌التحصیل از مدرسه شبانه تاتر و سینمای هانوفر آلمان، دانش‌کده هنرهای زیبای دانش‌گاه تهران است و دکترای افتخاری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دریافت کرده.

بازی‌های او در دیگر آثار مهرجویی هم‌چون «آقای هالو»، «دایره مینا»، «پست‌چی»، «اجاره‌نشین‌ها»، «هامون و بانو» باعث بروز توانایی‌های بسیار او شد. نقش‌آفرینی او در فیلم‌ «علی حاتمی» با نام «هزاردستان»، بر یادها خواهد ماند.

1369 خورشیدی- زلزله شدیدی در گیلان و زنجان به وقوع پیوست که بیش از پنجاه هزار تن کشته و شصت هزار نفر مجروح شدند. در اثر این زمین لرزه، 32 هزار واحد مسکونی روستایی و هزاران خانه و مغازه در شهرهای استان‏های گیلان و زنجان به طور کامل تخریب شد. قدرت این زلزله سهم‌گین 7.3 درجه در مقیاس ریشتر و با مرکزیت شهر رودبار بود.

 ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1360 خورشیدی- «مصطفی چمران» سیاست‌مدار و یکی از برجسته‌ترین چهره‌های پس از انقلاب اسلامی ایران درگذشت. وی در جریان جنگ ایران و عراق در منطقه «دهلاویه» خوزستان کشته شد.

چمران با بورس در دانش‌گاه تهران برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در دوره‌های کارشناسی ارشد در رشته الکتریسیته در دانش‌گاه تگزاس و دوره‌ی دکتری در رشته فیزیک پلاسما و الکترونیک در دانش‌گاه برکلی (Berkeley) تحصیل کرد.

مصطفی چمران از فعالین سیاسی قبل از انقلاب در آمریکا، فعال نظامی در لبنان، معاون نخست‌وزیر در امور انقلاب دولت موقت، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، نماینده مردم تهران در اولین مجلس شورای اسلامی و از نخستین اعضای انجمن اسلامی دانش‌جویان دانش‌گاه تهران بود. در مبارزات سیاسی دوران مصدق، از مجلس چهاردهم تا ملی شدن صنعت نفت شرکت فعال داشت.

او به هم‌راه برخی از هم‌فکرانش به تاسیس نهضت آزادی ایران در خارج از کشور پرداختند.

1837 میلادی- روز آغاز سلطنت «ملکه ویکتوریا» بر انگلستان است. وی در 18 سالگی به پادشاهی انگلستان رسید. با ادامه دوران سلطنت ویکتوریا، امپراتوری بریتانیا به سوی شرق پیش رفت و به اوج عظمت خود نزدیک شد. فتح کامل «هندوستان» نیز در روزگار او صورت گرفت و پیروزی‏های فراوانی نصیب انگلیسی‏ها شد. در سال 1900 ملکه ویکتوریا به بیماری دچار شد و سرانجام در 1901 پس از 63 سال سلطنت در 82 سالگی درگذشت.

1900 میلادی- روز آغاز قیام مردم چین معروف به «بوکسورها» (boxers) علیه استعمار انگلستان است. در سال 1894، چین، شبه جزیره «کره» را در برابر جنگ با «ژاپن» از دست داده بود و کشورهای قدرت‏مند آن روز اروپا هم‏چون «انگلیس»، «آلمان» و «روسیه» قسمت‏هایی از سرزمین چین را اشغال کرده بودند. در چنین دورانی بود که تعدادی از نظامیان چینی یک جنبش ناسیونالیستی ضدغربی به نام بوکسورها یا «جامعه مشت‏های موزون و هماهنگ» علیه خارجیان پدید آوردند. بوکسورها، سفارت‌خانه‏های دولت‏های غربی در «پکن» را تصرف کردند و به مبارزه با مبلغان اروپایی در چین پرداختند. شش کشور «ژاپن»، «انگلیس»، «روسیه»، «فرانسه»، «آلمان» ارتشی تشکیل داده و به سرکوب قیام پرداختند. پس از سرکوب جنبش بوکسورها دولت وقت چین مجبور به پرداخت غرامت سنگینی به آن‌ها شد. این روی‌داد و وقایع بعدی باعث استقرار نظام جمهوری در سال 1912 شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

 آفتاب

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,