Saturday, 18 July 2015
28 September 2021

«خبرهای بیستم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 20

ادامه مذاکرات در سه گام،

«توافق ایران و ۱+۵ برای ادامه مذاکرات اتمی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه سه‌شنبه، 19 ژوئن، پس از نشست هیت جمهوری اسلامی و گروه 1+5 در مسکو، کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ادامه مذاکرات با ایران خبر داده و گفته است که این مذاکرات سوم ژوئیه در سطح کارشناسان فنی در استانبول برگزار خواهد شد.

او گفت این مذاکرات ابتدا میان کارشناسان هسته‌ای برگزار خواهد شد و سپس میان معاونان هیت‌های مذاکره‌کننده دیدار صورت خواهد گرفت و در صورت موفقیت این دیدارها، دیداری میان سعید جلیلی و او صورت خواهد گرفت.

به گزارش مهر، سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی نیز با جدی خواندن مذاکرات گفت در این مذاکرات، سیاست‌های ایران را تببین و تاکید کرده که غنی‌سازی حق مسلم ایران است.

او گفت بهانه‌ای برای توقف فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران وجود ندارد.

آقای جلیلی تاکید کرد: «ما اعلام کردیم که اگر گفت‌وگوها بخواهد موفق باشد و باید جلسات کارشناسی تشکیل شود و این جلسات می‌تواند دیدگاه ایران و 6 کشور را به هم‌دیگر نزدیک کند.»

او افزود ایران پنج محور مشخص را برای گفت‌و‌گوها پیشنهاد داده و ما از این‌که 1+5 نظر ایران را برای برگزاری جلسات کارشناسی قبول کرده، استقبال می‌کنیم.

خانم اشتون در سخنان خود در باره مذاکرات مسکو افزود در جریان این مذاکرات، اولین «پاسخ جدی» را از ایران دریافت کردیم و جهت صحیح حرکت ترسیم شد تا کارشناسان، در مورد جزییات مسایل فنی گفت‌و‌گو کنند.

خانم اشتون تاکید کرد که انتخاب با ایران است و ما انتظار داریم که این کشور تمایل خود را برای (حل مسایل) از طریق دیپلماسی نشان دهد.

کارشناسان می‌گویند برپایی نشست بعدی میان خانم اشتون و آقای جلیلی را نمی‌توان از حالا قطعی دانست و این به موفقیت مذاکرات کارشناسان فنی و معاونان وابسته است.

خانم اشتون همچنین گفته است که «مذاکرات امروز، دشوار، مفصل و مستقیم بوده اما هنوز شکاف‌های چشم‌گیری وجود دارند.»

اما از سویی دیگر پیش از اظهارات خانم اشتون، دیپلمات‌های غربی به خبرگزاری‌های بین‌المللی گفته‌ بودند که ایران و گروه 1+5 در پایان دومین روز مذاکرات اتمی خود در مسکو به پیش‌رفتی دست نیافته‌اند.

……………………………….. …..

در پی اعلام سکته مغزی و قلبی

«ابهام در وضعیت سلامت حسنی مبارک»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که وکیل‌های حسنی مبارک رییس جمهوری پیشین، خبر از بدی وضعیت جسمی آقای مبارک داده بودند، تلوزیون دولتی مصر روز سه‌شنبه اعلام کرد آقای مبارک به دلیل سکته قلبی و مغزی توام به یک بیمارستان نظامی در «معادی قاهره» انتقال داده شده است.

به گزارش الجزیره، وی که بر اساس برخی گزارش‌های تایید نشده، درگذشته بود، شام‌گاه سه‌شنبه، 19 ژوئن، اعلام شد که پزشکان توانسته‌اند علایم حیات را در وی احیا کنند و مجدد در بیمارستان بستری شده است.

هرچند که برخی از متخصصان اظهار داشته که از لحاظ پزشکی وی دچار «مرگ بالینی» شده اما این ادعا از سوی وکلای وی رد شده است.

یکی از وکیل‌های حسنی مبارک اعلام کرد وی پس از سکته مغزی، به کما رفته بود که برخی گزارش‌ها از درگذشت آقای مبارک حکایت داشت اما  پس از این‌که از زندان به بیمارستانی در نزدیکی قاهره منتقل شد پزشکان از بازگشت علایم حیات خبر دادند.

این در حالی است که پس از اعلام خبر درگذشت وی، اجتماع عظیمی در میدان آزادی قاهره «التحریر» دست به تجمع زده و ابراز خوشحالی کرده بودند.

 ……………………………….. …..

کارشناسان امنیتی بریتانیا اقدام کردند،

«توقیف کشتی روسی حامل سلاح برای سوریه»

خبر / رادیو کوچه

کارشناسان امنیتی بریتانیا با جلوگیری از بیمه یک کشتی باری روسی در بندری در اسکاتلند، مانع حرکت آن شده‌اند. گفته می‌شود که این کشتی حامل سلاح‌های سنگین و هلیکوپترهای جنگی برای حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه بوده است.

حرکت کشتی باری موسوم به «MV Alaed» ‌از بندر هبریدن در اسکاتلند به مقصد سوریه با دشواری روبه‌رو شده است. شرکت بیمه انگلیسی استاندارد کلاب‌ پس از دریافت شواهدی از سوی مقامات امنیتی بریتانیا، بیمه این کشتی را لغو کرده است. این کشتی پرچم روسیه را بر عرشه خود دارد.

دلیل لغو این بیمه، گزارشی مبنی بر وجود سلاح روسی و هلی‌کوپترهای جنگی از نوع Mi25 عنوان شده است. گفته می‌شود که این سلاح‌ها از بندر کالینگراد با هدف ارسال به سوریه بارگیری شده‌اند.

بیمه ‌استاندارد کلاب‌ اعلام کرده که حمل سلاح به مقصد سوریه ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این کشور است. از سوی مسوولان این بیمه به شرکت کشتی‌رانی روسی Femco اطلاع داده شده که این کشتی دیگر مشمول بیمه نخواهد بود.

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دولت سوریه، حوزه‌ بیمه‌ها را نیز در بر می‌گیرد و موسسات بیمه اجازه ندارند محموله‌ها و امور مربوط به داد و ستد با حکومت سوریه را بیمه کنند.

کشتی باری ‌ام وی الید‌ از دریای شمال ره‌سپار دریای مدیترانه بوده و احتمال می‌رود بندر طرطوس در سوریه مقصد آن بوده باشد که پای‌گاه دریایی روسیه نیز در ان واقع است.

در این گزارش آمده که کشتی یاد شده در نزدیکی سواحل هلند، تغییر جهتی ناگهانی داده و به سمت اسکاتلند حرکت کرده است. این کشتی اینک ناچار است در فقدان مدارک بیمه، در نزدیک‌ترین بندر پهلو بگیرد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که مقامات آمریکایی در هفته پیش، روسیه را متهم به ارسال هلی‌کوپتر جنگی به سوریه کردند. روس‌ها با تکذیب این اتهام، آمریکا را متقابلن به تامین سلاح برای شورشیان سوری متهم ساختند.

دولت روسیه می‌گوید ارسال تسلیحات به سوریه بر اساس قراردادهای قبلی صورت می‌گیرد و سلاح‌های صادراتی به این کشور کاربردی در مقابله با تظاهرات مسالمت آمیز ندارند.

 ……………………………….. …..

به اتهام تجاوز به عنف،

«اجرای حکم اعدام چهار تن در ملا‌ عام در تهران»

خبر / رادیو کوچه

دادستانی عمومی و انقلاب تهران اعلام کرده که حکم اعدام چهار نفر که در ارتباط با اتهام «تجاوز به عنف به زنان» مجرم شناخته شده بودند روز چهارشنبه، 20 ژوئن، در بزرگراه شهید محلاتی تهران در ملا‌ عام اجرا شد.

به گزارش فارس، «یکی از محکومان یک دختر دانش‌جو را مورد تعرض قرار داده بود، دو نفر دیگر زن جوانی را ربوده و مورد هتک حرمت قرار داده بودند و یک نفر دیگر نیز با مراجعه به خانه‌ها و معرفی خود به عنوان مامور ادارات مختلف، وارد خانه شده و زنان خانه‌دار را مورد تعرض قرار داده بود.»

وب‌سایت دادستانی تهران با ذکر نام این چهار نفر، نوشته است که این افراد با حضور وکیل تسخیری در محاکم قضایی محاکمه و احکام اعدام آنان به تایید دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور رسیده بود.

 ……………………………….. …..

در مرز مشترک ایران و پاکستان،

«بازداشت یکی از رهبران ‌ القاعده در پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های پاکستان روز چهارشنبه، 20 ژوئن، از بازداشت یکی از رهبران القاعده در این کشور که ملیتی فرانسوی-الجزایری دارد خبر داده‌اند.

به گزارش رویترز، پاکستان امروز از بازداشت نامن مزیچ در مرز این کشور با ایران خبر داد.

مزیچ از رهبران شناخته‌شده القاعده است که با شبه نظامیان فعال در اروپا در ارتباط است و گفته می‌شود که در حملات 11 سپتامبر به آمریکا نیز نقش داشته است.

مزیچ از دوستان و هم‌راهان نزدیک ‌یونس الموریتانی‌ از دیگر رهبران اصلی القاعده بود. موریتانی در سپتامبر سال گذشته در پاکستان بازداشت شد.

 ……………………………….. …..

طی تماس ماموران اداره اطلاعات اعلام شد،

«اعدام یک عرب اهوازی دیگر به اتهام محاربه»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش برخی منابع محلی، ماموران امنیتی خبر اعدام علی نعامی‌شریفی یکی دیگر از زندانیان سیاسی عرب اهوازی را به خانواده وی در اهواز اعلام کرده‌اند.

به گزارش العربیه، پیش از این اعلام شد که ماموران دست‌گاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی در تماس با خانواده چند تن از بازداشت‌شدگان عرب به آن‌ها اعلام کردند دو برادر از خانواده حیدریان و یکی از عموزادگان آن‌ها را اعدام کرده‌اند.

عباس حیدریان معروف به جاسم‌، طه حیدریان معروف به جمشید و عبد الرحمن حیدریان معروف به ناصر، سه جوانی هستند که سال گذشته به اتهام محاربه و قتل یک مامور امنیتی بازداشت شده بودند.

به غیر از این سه زندانی که خبر اعدام آن‌ها به خانواده‌هایشان اعلام شد علی نعامی‌شریفى و امیر معاوی نیز به همین اتهام در انتظار اعدام بودند، که بعد از ظهر روز دوشنبه برخی گزارش‌ها از اعدام علی نعامی‌شریفی حکایت دارد.

در پى پخش این خبر از بعد از ظهر روز دوشنبه تا پاسى از شب اعتراضاتی در محلات مختلف شهر اهواز و نقاطى دیگر گزارش شد.

……………………………….. …..

با ورود به سفار اکوادور در لندن،

«درخواست پناهندگی موسس ویکی‌لیکس از اکوادور»

خبر / رادیو کوچه

ریکاردو پاتینو، وزیر امور خارجه اکوادور روز سه‌شنبه، 19 ژوئن، گفته است که جولین آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس به سفارت این کشور در لندن پناه برده و خواهان پناهندگی سیاسی از این کشور شده است.

آقای پاتینو گفته است که کشورش در حال بررسی این درخواست است.

این اقدام آقای آسانژ کم‌تر از یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که دیوان عالی بریتانیا درخواست وکلای جولین آسانژ برای از نو به جریان انداختن پرونده استرداد او به سوئد را رد کرد اما گفت که آقای آسانژ تا دو هفته دیگر به سوئد مسترد نخواهد شد.

دادستانی سوئد از مدت‌ها پیش خواهان آن بوده که بریتانیا، جولین آسانژ را در ارتباط با شکایتی در مورد تجاوز و تعرض جنسی در اختیار آن کشور قرار دهد.

آقای آسانژ همواره اتهامات وارده به خود را رد کرده و طرح این ادعاها را به انگیزه‌های سیاسی ربط داده است.

دیوان عالی بریتانیا، عالی‌ترین مرجع قضایی بریتانیا آخر ماه مه، رای به استرداد جولین آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس به سوئد داد.

هواداران آقای آسانژ نگران آن هستند که پس از استرداد او به سوئد، این کشور موسس ویکی‌لیکس را در اختیار آمریکا قرار دهد.

جولین آسانژ 40 ساله ضمن مخالفت با درخواست استرداد خود به سوئد، برای پاسخ‌گویی به این اتهام بدون خروج از بریتانیا ابراز آمادگی کرده است.

ویکی لیکس تا کنون چند صد هزار نسخه اسناد محرمانه دولت آمریکا را به خصوص در زمینه روابط خارجی و دیدگاه‌های مقامات این کشور در مورد مسایل مختلف بین‌المللی منتشر کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,