Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
یکم تیر- بیست‌و‌یکم ژوئن

«تقویم تاریخ یکم تیر»

2012 June 21

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1834 میلادی- «سایروس مک‌کورمیک» (Cyrus Hall McCormick)، در چنین روزی اختراع خویش یعنی ماشین درو کردن غلات را به ثبت رساند. او مخترع آمریکایی و بنیادگذار شرکت ماشین دروگر مک‌کورمیک بود. در 1839 از ویرجینیا به شیکاگو رفته و  کارخانه‌ی ساخت ابزار کشاورزی را بنا نهاد. به عنوان عضو ناظر آکادمی علوم فرانسه انتخاب شد و در 1851 ماشین او در نمایش‌گاه کریستال پالاس لندن نشان زرین دریافت داشت. تندیس مک‌کورمیک را در محوطه‌ی دانش‌گاه واشینگتن و لی در ویرجینیا ساخته‌اند.

1319 خورشیدی- «عباس کیارستمی» فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و کارگردان سینمای ایرانی زاده شد. کیارستمی از سال 1349 خورشیدی در عرصه سینما فعالیت کرد و تاکنون بیش از ۴۰ فیلم سینمایی، کوتاه یا مستند را ساخته، نوشته، یا تهیه کرده ‌است. در رشته نقاشی از دانش‌کده هنرهای زیبا دانش‌گاه تهران فارغ‌التحصیل شد.

مرتضا خسروی (هیچ) / تصویرسازی / رادیو کوچه

چندین جایزه‌ی بزرگ سینمایی را به خود اختصاص داده است. یک بار نخل طلایی جشن‌واره کن و یک بار برنده یوزپلنگ برنزی جشن‌واره لوکارنو شده‌ و در سال ۲۰۰۳، گاردین کیارستمی را جزو به‌ترین ده کارگردان معاصر دنیا ودر رتبه ششم قرار داده است. از مهم‌ترین آثار وی می‌توان به «سه‌گانه زلزله»، «طعم گیلاس» و «باد ما را خواهد برد» اشاره کرد.

کیارستمی علاوه بر سینما در عرصه‌های دیگر هنری از جمله شعر، عکاسی، موسیقی، گرافیک و طراحی نیز فعال است. طراحی پوستر و ساخت تیتراژ فیلم‌های «قیصر» و «رضا موتوری» را او انجام داد.

1360 خورشیدی- «ابوالحسن بنی‌صدر» با حکم آیت‌اله خمینی از ریاست جمهوری عزل شد و در مرداد ماه به فرانسه رفت.

آیت‌اله خمینی در 20 خرداد 1360، وی را از فرمان‌دهی کل قوا، بر کنار کرد. نمایندگان در مجلس شورای اسلامی در 31 خرداد 1360 رای به عدم کفایت سیاسی بنی‏صدر داده و فردای آن روز در اول تیرماه، وی از ریاست جمهوری عزل شد. او در بهمن سال 1358 به مقام رییس جمهوری رسیده بود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1329 خورشیدی- زادروز «مصطفی رحماندوست» شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودکان و نوجوانان و معروف به شاعر «صد دانه یاقوت» است. او پس از اخذ مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی از دانش‌گاه تهران، به‌عنوان کارشناس کتاب‌های خطی در کتاب‌خانه «مجلس» مشغول به کار شد. وی پس از بازنشستگی از سمت‌های دولتی، مدیر گروه «شکوفه»، انتشارات «امیرکبیر» و یکی از اعضای اصلی داوران بین‌المللی جشن‌واره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان «اصفهان» و جشن‌واره بین‌المللی «تاتر کودکان و نوجوانان» است. از آثار وی می‌توان به مجموعه شعرهای «قصه پنج انگشت» و «بازی با انگشت‌ها» که ریشه در ادبیات فولکلور ایران دارد، اشاره کرد.

1898 میلادی- جزیره «گوام» (Guam) در خاور دور که 321 سال در دست اسپانیا بود به تصرف آمریکا درآمد. درجریان جنگ آمریکا و اسپانیا بر سر کوبا، چند واحد تفنگ‌دار آمریکایی با سه کشتی حمل و نقل نظامی که نام یکی از آن‌ها «شهر پکن» بود به سوی جزیره گوام به حرکت درآمدند. «خوان مارینا» فرمان‌ده پادگان چون انتظار دریافت کمک از اسپانیا را نداشت تسلیم شد و نظامیان اسپانیایی را به اسارت درآوردند.

1905 میلادی- امروز هم‌چنین زادروز «ژان‌پل سارتر» (Jean-Paul Sartre) نویسنده معروف فرانسوی است که در شهر «پاریس» به‌دنیا آمد. سارتر پس از اخذ دانش‏نامه خود به تدریس پرداخت و از 33 سالگی، فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد. وی در سال بعد مجموعه داستان‏های کوتاه را تحت عنوان «دیوان» منتشر کرد و سپس خود، رمانی به‌نام «تهوع» نوشت که باعث شهرت او شد. وی در این کتاب، اندیشه خود را درباره پوچی زندگی و آرزوهایى که به‌ناکامی و آشفتگی روح می‏انجامد، منعکس می‏کند.

1945 میلادی- نبرد «اوکیناوا» (Okinawa) پایان یافت و این جزیره جنوبی ژاپن به تصرف آمریکا درآمد.

در طول نبرد که 82 روز طول کشید خلبانان ژاپنی 36 ناو آمریکایی را غرق کردند. نبرد ساعتی پس از خودکشی سرلشکر ژاپنی «میتسورو» به پایان رسید در پی خودکشی او، ده‌ها افسر و درجه‌دار ژاپنی نیز با غرق کردن خود در دریا و یا فروافکندن از کوه خودکشی کردند.

دولت آمریکا که دو ماه پس از نبرد اوکیناوا و به‌کاربردن دو بمب اتمی ژاپن را اشغال نظامی کرد، به‌رغم امضای یک قرارداد دفاع مشترک با دولت توکیو در دهه 1950، جزیره اوکیناوا را تا سال 1972 در کنترل داشت و در این سال با این شرط که پای‌گاه نظامی (تفنگ‌داران دریایی) خود را در این جزیره حفظ کند اداره آن را به دولت ژاپن واگذار کرد.

1982 میلادی- جشن موسیقی در جهان برپا می‌شود. ایده اولیه این جشن توسط «کوئل کوهن» موسیقی‌دان آمریکایی در سال 1976 شکل گرفت و سپس رادیو ملی فرانسه آن را به کار گرفت. در نهایت هم توسط «ژاک لانگ» وزیر فرهنگ وقت فرانسه در سال ۱۹۸۲ پایه‌گذاری شد که هر ساله در چنین روزی برگزار می‌شود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,