Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
گزارش اجتماعی

«جای‌گزین‌های مدرن سیگار»

2012 June 21

سایه کوثری/ رادیو کوچه

قائم‌مقام مرکز تحقیقات پیش‌گیری و کنترل دخانیات گفته است: «سیگارهای الکترونیک وسیله مناسبی برای ترک سیگار نیستند. عادت فرد به سیگار کشیدن را بیش‌تر می‌کنند و در عین حال کادمیم و نیتروزامین این سیگارها سرطان‌زاست.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هومن شریفی اظهار داشت: «در سال‌های گذشته با هشدارهای بهداشتی و نصب آن‌ها روی سیگارها موفق شدیم مصرف دخانیات را 10 درصد کاهش دهیم.»

به گفته وی این مسئله را نباید از یاد ببریم که با یک اپیدمی در حال رشد مصرف دخانیات روبه‌رو هستیم و خطر دخانیات چه به صورت ثابت و چه به صورت نوپدیدی و بازپدید هر روز ما را تهدید می‌کند.

این متخصص اعتیاد شناسی تصریح کرد: «به عنوان مثال قلیان را در دهه گذشته دوباره مطرح کرده و تلاش می‌کنند آن را به عنوان یک امر نسبتن عادی در بین قشر جوان جا بیندازند.»

شریفی تبلیغات ماهواره‌‌ای را از دیگر مشکلات پیش‌ رو در افزایش مصرف دخانیات دانست و گفت: «این تبلیغات هیچ پشتوانه بهداشتی ندارد. به عنوان مثال تبلیغ سیگارهای الکترونیک که در سطح داروخانه‌ها توزیع گسترده‌ای داشته و در حال فروش است. این سیگارها به هیچ عنوان اجازه مصرف ندارند و مورد تایید وزارت بهداشت هم نیستند.»

وی افزود: «یک سیگار الکترونیک جای‌گزین مانند خود سیگار است و وقتی می‌خواهیم مصرف سیگار را پایین بیاوریم چیزی را جای‌گزین می‌کنیم که چه بسا مضرتر از خود سیگار است. چرا که سیگارهای الکترونیک حاوی کادمیم و مواد نیتروزآمینی هستند که ماده‌‌ای سرطان‌زا است که نه تنها به ترک سیگار کمک نمی‌کند بلکه بسیار هم خطرناک است.»

شریفی افزود: «قبلن فرد سیگاری وقتی به جایی مراجعه می‌کرد و استفاده سیگار ممنوع بود، سیگار نمی‌کشید ولی الان سیگار الکترونیک را به هم‌راه می‌برد و به این ترتیب میزان وابستگی به سیگار نه تنها کاهش نمی‌یابد بلکه افزایش هم پیدا می‌کند.»

وی به‌ترین جای‌گزین ترک سیگار را روش‌های استاندارد و مورد تایید وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: «قرص‌های جدید نیکوتین معروف به آدامس ترک سیگار اکنون در بازار موجود است که حاوی یک میلی‌گرم نیکوتین هستند و می‌توان با استفاده از این مواد سیگار را ترک کرد، بدون آن‌که 4 هزار ماده سمی که در سیگار و قلیان وجود دارد را به بدن تحمیل کنند.»

ایران در سال 2005 بعد از ژاپن و عربستان سعودی، سومین مصرف‌کننده سیگارهای آمریکایی در جهان است.

طبق آمار 14 درصد از جمعیت 15 تا 64 سال کشور معتاد به سیگار هستند و این رقم در مردان چهار برابر زنان است.

دکتر محمدرضا مسجدی، دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران اعلام کرده است که در حال حاضر سن شروع مصرف این ماده دخانی به 11 سال رسیده است. از سوی دیگر 3 تا 5 درصد دختران در سال‌های اول دانش‌گاه و 6 تا 8 درصد آنان در سال‌های آخر تحصیل خود استعمال سیگار را آغاز می‌کنند. از سوی دیگر 28 درصد از دختران جوان قلیان می‌کشند.

به گزارش اداره آمار آمریکا در سال 1386 ایران بعد از ژاپن و عربستان، سومین مصرف کننده بزرگ سیگارهای آمریکایی در جهان  بوده است و در آن سال با وجود تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نیمی از 100 میلیون دلار کالایی که شرکت‌های آمریکایی در سال 2005 به ایران صادر کرده‌اند، سیگار بوده است.

طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت هم در هر ‌هشت ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد.

بیش از ‌40 عنصر سرطان‌زا در دود سیگار وجود دارد و احتمال سرطان ریه در سیگاری‌ها، ‌22 مرتبه بیش‌تر از افراد غیر سیگاری است.

طبق تحقیقات بی‌شماری که انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آن‌ها به انواع سرطآن‌های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق، سرطان بینی، گلو، مری، حنجره، معده، کلیه، آلت تناسلی مرد، لوزالمعده و مقعد وجود دارد.

با همه این‌ها براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، 11.09 درصد جمعیت 15 تا 64 سال شامل 21.13 درصد مردان و 0.81 درصد زنان به طور روزانه مصرف کننده مواد دخانی در کشور هستند.

دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه ملی با دخانیات وزارت بهداشت به تازگی اعلام کرده است که استعمال دخانیات از عوامل اصلی مرگ در جهان بوده و میزان مرگ سالانه براثر مصرف مواد دخانی تا سال 2030 به 8 میلیون نفر می‌رسد.

در حال حاضر 1.3 میلیارد نفر از جمعیت جهان سیگاری هستند که 84 درصد آن‌ها در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.

بنابراین گزارش در کشورهای در حال توسعه 3.4 درصد افزایش مصرف سالانه مواد دخانی دیده می‌شود و استعمال سالانه این مواد کشنده باعث مرگ 5.4 میلیون نفر انسان در سال بر اثر سرطان ریه، بیماری‌های قلبی و دیگر بیماری‌ها می‌شود، که انتظار می‌رود این رقم تا سال 2030 به بیش از 8 میلیون نفر در سال برسد.

 این گزارش حاکی است بیش از 80 درصد مرگ و میرهای ناشی از مصرف مواد دخانی در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد و همه‌ گیری استعمال دخانیات در کشورهایی با رشد اقتصادی کم‌تر، بیش‌تر مشاهده می‌شود.

 در ایران سالانه بیش از 60 میلیارد نخ سیگار دود می‌شود که این میزان رقمی بیش از هزار و 700 میلیارد تومان را در برمی‌گیرد.

براساس آخرین آمار مربوط به بررسی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر که در سال 1387 منتشر شده است 09/11 درصد جمعیت به طور روزانه مصرف کننده مواد دخانی در کشور هستند.

آمار نشان می‌دهد که 10 میلیون ایرانی سالانه هزار و 100 میلیارد تومان سیگار دود می‌کنند که منجر به قربانی شدن 60 هزار ایرانی در سال می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,