Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
با هم تاریخ را می‌سازیم-جام ملت‌های اروپا،

«کریستیانو رونالدو، ناجی پرتغال در یورو ۲۰۱۲»

2012 June 22

بهنام / گزارش / رادیو کوچه

روزهای پرالتهاب جام ملت‌های اروپا 2012 که به‌طور مشترک در لهستان و اوکراین برگزار می‌شود، فرا رسیده است. جایی که دیگر لغزش تیم‌ها در آن به حذف از این تورنمنت ختم می‌شود. مرحله‌ای که دیگر پشیمانی سودی ندارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شام‌گاه پنج‌شنبه، 21 ژوئن، در نخستین مسابقه دور یک چهارم پایانی، یورو 2012، دو تیم پرتغال و چک به مصاف هم رفتند. دو تیمی که بر اساس آمار و اعداد روزهای ابتدایی را نه چندان خوب آغاز کرده و در بازی‌های پایانی گروهشان تحول در این شیوه بازیشان نمایان شد.

این دو تیم که پس از بازی نخست برخی تحلیل‌گران ورزشی آن‌ها را جز نخستین حذف‌شدگان این رقابت‌ها می‌دانستند به یک‌باره و در روز پایانی بازی‌های گروهی شانس صعود پیدا کردند.

تیم ملی فوتبال پرتغال در مرحله مقدماتی در گروه دوم قرار داشت و برابر تیم ملی آلمان در نخستین دیدار خود یک بر صفر شکست خورد و در دیدار دوم 3 بر 2 از سد دانمارک گذشت. این تیم در دیدار سوم 2 بر یک هلند را شکست دادند و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافته بودند.

تیم ملی فوتبال جمهوری چک نیز که در گروه اول چهاردهمین دوره رقابت‌های یورو حضور داشت در دیدار اول خود با نتیجه 4 بر یک مغلوب روسیه شد اما در دو دیدار دیگر برنده شد. این تیم در دیدار دوم برابر یونان به پیروزی 2 بر یک دست پیدا کرد و در بازی سوم لهستان میزبان را با نتیجه یک بر صفر شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا کرد.

دیدار تیم‎های ملی فوتبال پرتغال و جمهوری چک از ساعت 23:15 به وقت ایران، در ورزش‌گاه ملی ‌وارسا‌ لهستان به مصاف هم رفتند که پس از نود دقیقه تلاش با پیروزی  یک بر صفر تیم ملی فوتبال پرتغال و حذف جمهوری چک به پایان رسید.

نکته جالب در این دیدار این بود که تک گل تیم پرتغال را کریستیانو رونالدو به ثمر رساند. توپ ارسالی روی دروازه جمهوری چک در دقیقه 79 با سرعت عمل و ضربه سر چکشی رونالدو، دور از دستان پتر چک عبور کرد و وارد دروازه شد.

رونالدو که بعد از دو بازی ضعیف، در بازی قبل تیمش 2 گل به هلند زده بود، در این مسابقه هم حضوری چشم‌گیر داشت و بارها دروازه چک را تهدید کرد. او در دقیقه 45 پاس پپه را با سینه مهار کرد و با حرکتی تکنیکی توپ را شوت کرد که به تیر عمودی برخورد کرد و به بیرون رفت.

در آغاز نیمه دوم نیز رونالدو از روی یک ضربه ایست‌گاهی از فاصله دور با شوتی مهار نشدنی توپ را دوباره به تیرک عمودی دروازه زد.

علاوه بر رونالدو، نانی هم که یکی از بهترین بازیکنان پرتغال در این تورنمنت بوده، نمایش خوبی داشت و در حملات متعدد این تیم نقش به‌سزایی ایفا کرد.

توماس روزیتسکی، کاپیتان و بازیکن خلاق خط میانی جمهوری چک، غایب بزرگ این تیم در دو مسابقه اخیر بود. روزیتسکی که فصل موفقی را با باش‌گاه آرسنال انگلستان پشت سر گذاشته بود در بازی دوم جمهوری چک مقابل یونان مصدوم شد و از هم‌راهی تیمش جا ماند.

پرتغال در مرحله نیمه‌پایانی، چهارشنبه 27 ژوئن، با برنده بازی اسپانیا و فرانسه روبه‌رو خواهد شد که شام‌گاه شنبه، 23 ژوئن، با هم رقابت خواهند کرد.

اما مرحله یک چهارم نهایی شام‌گاه جمعه، 22 ژوئن، با مسابقه آلمان و یونان از ساعت 23:15 به وقت ایران، ادامه خواهد یافت.

اخبار یورو 2012

توماس سیووک، هافبک چک پس از بازی با پرتغال گفت تیم پرتغال شایستگی حضور در فینال یورو را دارد.

لورن بلان، سرمربی تیم ملی فوتبال فرانسه، بازی با اسپانیا در مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های یورو 2012 را دشوار خواند.

یوفا دوباره آلمان را به دلیل رفتار نامناسب تماشاگران آلمانی در دیدار با دانمارک جریمه کرد. ناظر «فوتبال علیه نژادپرستی اروپا» گفته پارچه‌نوشته‌هایی در بین تماشاگران آلمانی مشاهده کرده که روی آن شعارهای نئو نازی به چشم خورده است. ضمن این‌که هواداران آلمانی شعارهایی را هم سر می‌دادند که هنوز ثابت نشده که نژادپرستانه بوده یا خیر.

اولگ بلوخین، سرمربی تیم ملی فوتبال اوکراین، به شدت از قضاوت داور دیدار این تیم مقابل انگلستان در رقابت‌های یورو 2012 انتقاد کرد. او گفت: «در این دیدار پنج داور در زمین حضور داشتند و توپ نیم متر از خط رد شد. اصلن با این حساب ما برای چه به پنج داور نیاز داریم؟ داوران هم‌چنین ضربه‌ای که «اندی کارول» با آرنج به بازیکنان ما زد و هم‌چنین ضربه‌ای که «جان تری» از پشت به یار اوکراین زد را نادیده گرفتند. «کولینا» به ما می‌گفت هر ضربه آرنج یک کارت دارد و هر خطای از پشت هم یک کارت زرد.»

یواخیم لو، سرمربی تیم ملی آلمان، در اظهارنظری گفته است که یونان را دست‌کم نمی‌گیریم. تیمی که تا این مرحله بالا آمده حتمن شایستگی صعود داشته است.

جو هارت دروازه‌بان تیم انگلستان هم اظهار داشت: «ما برای پیروزی و قهرمانی به یورو 2012 آمده‌ایم.»

«صفحه ویژه جام ملت‌های اروپا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,