Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
گزارش اقتصادی

«تغییرات قیمت نفت در جریان مذاکرات»

2012 June 22

سایه کوثری / رادیو کوچه

بهای نفت در بازارهای جهانی درهفته‌های گذشته هم‌زمان با انتشار اخبار فعالیت ضعیف تولید در چین و بحران بدهی منطقه یورو به پایین‌ترین سطح از اکتبر 2011 سقوط کرده است.

بهای نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک با یک دلار و هفت سنت کاهش به 85 دلار و 46 سنت در هر بشکه رسید. قیمت نفت آمریکا طی یک ماه گذشته 17 درصد کاهش یافته است.

نفت برنت دریای شمال نیز در بازار لندن با یک دلار و 60 سنت کاهش 100 دلار و 27 سنت در هر بشکه معامله شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گفته «جیم ریتربوچ»، تحلیل‌گر نفتی، به نظر می‌رسد در روزهای آینده شاهد فشار کاهشی بیشتر بر قیمت‌ها باشیم و نفت برنت احتمالا به زیر 100 دلار و نفت آمریکا به حدود 83 دلار خواهد رسید.

قیمت نفت برنت 14 دلار و 83 سنت از نفت سبک آمریکا بیشتر است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا به تازگی اعلام کرده است که ذخایر نفت این کشور همانند هفته‌های قبل بیشتر از حد انتظارات افزایش یافته و به بالاترین سطح از ژوئیه 1990 تاکنون رسیده است.

این در حالی است که بحران بدهی منطقه یورو و نگرانی از کاهش تقاضا، باعش کاهش قیمت نفت شده است.

از سویی رویترز گزارش داده است که قیمت نفت خام آمریکا در اثر خوش‌بینی ناشی از مذاکرات ایران و 1+5، 2 درصد کاهش یافت.

هم‌چنین کاهش رشد اقتصادی در بازارها چشم‌اندازی از کاهش تقاضا برای نفت را ایجاد کرده که این امر نیز به کاهش قیمت نفت کمک کرده است.

افزایش 883 هزار بشکه‌ای ذخایر نفتی آمریکا طی دو هفته گذشته نیز از جمله عوامل تاثیرگذار بر کاهش قیمت نفت بوده است.

این در حالی‌ست که به گزارش ارانیکو قیمت‌های نفت خام با توجه به ترس جامعه جهانی از فشار مجدد آمریکا بر تحریم‌های تحمیل شده بر علیه ایران مجدد افزایش یافته است. هم‌چنین قیمت نفت خام در پی اعلام بیانیه‌ای از سوی نخست وزیر کشور چین، وون جیا بائو مبنی بر تقویت اقتصاد کشورها و اولویت رشد کشورها افزایش یافت. نظر وون جیابائو ممکن است باعث اقدامات محرک اقتصادی در آینده نزدیک شود. خوشبینی‌های سی و هشتمین اجلاس گروه جی8 در روابط کشورهای عضو نیز به افزایش قیمت‌ها کمک کرده است.

رهبرهای ایالات متحده ، انگلیس، فرانسه، روسیه، آلمان، ژاپن، ایتالیا و کانادا به تازگی در کمپ دیوید در ایالت مریلند در آمریکا با یک‌دیگر دیدار کرده‌اند و به بحث در مورد حل مشکل بحران اقتصادی در اروپا پرداختند. نتیجه ‌این جلسات ماندن یونان در حوزه  یورو بود که به افزایش قیمت نفت کمک کرد. افزایش قیمت‌ها هم‌چنین رابطه‌ مستقیمی با رشد بازار سهام ایالات متحده داشت.

‌قیمت نفت برنت دریای شمال هفته گذشته به  110.29 دلار در هر بشکه و قیمت نفت ایالات متحده حدود 92.57 دلار در بشکه رسیده است.

هرچند اروپا به طور جدی از بحرانی‌تر شدن بازار جهانی انرژی و بالاتر رفتن قیمت‌ نفت خام در این بازار نگران است و رسانه‌ها یکی از جدی‌ترین چالش‌های انتخاب مجدد باراک اوباما به عنوان رییس‌جمهور ایالات متحده را بحران سوخت در این کشور دانسته‌ و درباره آن تحلیل‌های متنوعی ارایه کرده‌اند.

‌پایگاه تخصصی تحلیلی اویل پرایسز روز قبل از مذاکرات دراین باره نوشته است: «هم‌چنان که ایران و کشورهای 1+5 قرار است در بغداد دور دوم مذاکرات خود را فردا آغاز کنند، اروپا باید پیامدهای تحریم‌ برنامه‌ریزی شده نفت ایران را که از اول جولای اجرایی خواهد شد به طور جدی مدنظر قرار دهد. اوباما نیز قطعن این مسئله را مدنظر قرار می‌دهد».

در واقع کشورهای درگیر بحران و رکود اقتصادی به هیچ عنوان حاضر به پذیرش تبعات تصمیمات سیاسی خود به خصوص تحریم نفت خام ایران نیستند و به همین دلیل با وجود ادامه راه‌کار فشار، تلاش می‌کنند مسوولیت عواقب آن را در افکار عمومی کشورهای خود به عهده نگیرند.

خبرهای اخیر درباره قیمت نفت نیز این استدلال را تقویت می‌کند. چنان‌که بر‌ اساس گزارش رسمی امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران هم در اردی‌بهشت ماه جاری متوسط قیمت نفت خام صادراتی سبک و سنگین ایران در محدوده قیمتی 110 تا 112 دلار در هر بشکه قرار داشته است.

این قیمت که در زمان رکود اقتصادی اروپا ثبت شده است، در یک‌سال و نیم پیش از آن بی سابقه بود و قیمت نفت تنها یک بار پیش از آن از این حد فراتر رفته بود. بعضی تحلیل‌گران معتقدند در صورت رسیدن قیمت نفت در آن برهه به محدوده 140 دلار در هر بشکه یا حتی 135 دلار در هر بشکه تصمیم اتحادیه اروپا درباره تحریم خرید نفت ایران با تجدید نظر جدی مواجه می‌شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,