Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای بیست و دوم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 21

با واژگونی یک قایق

«غرق دویست پناه‌جوی قاچاق در راه استرالیا»

خبر/ رادیو کوچه

با واژگونی یک قایق در ۲۰۰ کیلومتری جزیره کریسمس متعلق به استرالیا در اقیانوس هند، حدود دویست پناه‌جوی قاچاق در آب‌های این اقیانوس غرق شدند. جزیره کریسمس در فاصله ۲۶۰۰ کیلومتری خاک استرالیا واقع شده است.

بنابر گزارش رادیو فردا ۷۳ تن از سرنشینان این قایق تاکنون نجات یافته‌اند. از وضعیت بقیه غرق‌شده‌گان و ملیت آن‌ها تاکنون گزارشی داده نشده است.

لازم به اشاره است در سال گذشته دولت استرالیا در توافقی با دولت مالزی نسبت به عودت پناه جویان غیرقانونی به مالزی و در عوض پذیرش تعدادی از پناه‌جویان رسمی منتظر در نوبت در کمیساریای عالی امور پناهنده‌گان در این کشور اقدام کرده بود. استرالیا به‌طور عمده مقصد تعداد زیادی از پناه‌جویان افغان، ایرانی و کشورهایی نظیر اندونزی و سریلانکا است، به‌دلیل پرسودبودن قاچاق انسان در شرق آسیا بسیاری از دلال‌های انسان با اعزام متقاضیان به استرالیا به‌صورت غیرقانونی سود کلانی به‌دست می‌آورند. به‌دلیل شرایط پناه‌جویان و عدم حمایت‌های قانونی معمول این مسیر به بدترین شکل ممکن با قایق‌های ضعیف، گرسنگی و در بسیاری موارد با تجاوز حتا به زنان و یا گم‌شدن افراد صورت می‌گیرد.

قوانین سخت‌گیرانه استرالیا در تلاش است تا جلوی ورود پناه‌جویان غیر‌قانونی را بگیرد.

……………………………………..

با دست‌گیری یک روزنامه‌نگار نزدیک به طیف دولت

«پویا دبیری‌مهر خبرنگار نزدیک به دولت بازداشت شد»

خبر / رادیو کوچه

بنابر گزارش‌های رسیده از تهران «پویا دبیری‌مهر» خبرنگار نزدیک به طیف دولت چندی‌پیش توسط ماموران امنیتی با مراجعه به در منزل‌اش دست‌گیر شده و تاکنون به‌طور مشخص خبری از وی در دست‌رس نیست.

هنوز به‌طور روشن علت دست‌گیری و اتهام وی اعلام نشده است. اما برخی گمانه‌زنی‌ها اشاره به آغاز موج جدید دست‌گیری افراد نزدیک به جریان موسوم به «انحرافی» دارد. با توجه به نزدیک‌شدن دور جدید انتخابات ریاست جمهوری به‌نظر می‌رسد این روند تشدید شود.

چندی‌پیش نیز عباس پازوکی خبرنگار نزدیک به طیف آقای قالیباف نیز بدون روشن‌ شدن اتهام و جرم دست‌گیر شد که هنوز از وضعیت وی نیز خبری منتشر نشده است.

……………………………………..

علی‌رغم برکناری یکی از قاضی‌های کهریزک

«صدور حکم‌های اجرایی برای حیدری‌فر»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که علی‌اکبر حیدری‌فر بازپرس سابق شعبه امنیت که یکی از سه متهم اصلی پرونده بازداشت‌گاه کهریزک محسوب می‌شود، از کار برکنار شده است به گزارش «بازتاب امروز» علی‌رغم این‌که در بازداشت به‌سرمی‌برد به‌طور جداگانه حکم‌های مسوولیت برای وی صادر شده است.

مشاور امنیتی انتظامی معاون استان‌دار تهران، مشاور عالی دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و مشاور نظارت و بازرسی و امنیت اقتصادی مدیر عامل بانک مسکن از جمله سمت‌هایی است که پیرو صدور حکم به وی واگذار شده است.

در حال حاضر آقای حیدری در کنار سعید مرتضوی دادستان وقت تهران علاوه بر اتهام در جریان قتل‌های کهریزک به استفاده غیرقانوی از سلاح، حمل مواد‌مخدر، قاچاق عتیقه و سواستفاده از مقام متهم است.

……………………………………..

درپی اعلام کشف مواد منفجره

«وضعیت فوقالعاده در نیروگاههای سوئد»

خبر / رادیو کوچه

مقامات امنیتی سوئد اعلام کرده‌اند روز چهارشنبه مقداری مواد منفجره در نیروگاه هسته‌ای «رینگهالس» کشف کرده‌اند. بنابر گزارش بی‌بی‌سی این بسته مواد انفجاری در یک لیفت‌تراک جاسازی شده بود که به‌طرف بخش عملیاتی این راکتور‌ها باید می‌رفته است.

این بسته انفجاری چاشنی نداشته است اما گمان می‌رود با هدف خراب‌کاری در این لیفت‌تراک جاسازی شده بوده است. با توجه به این جاسازی از روز چهارشنبه در سه نیروگاه اتمی سوید حالت فوق‌العاده امنیتی اعلام شده است.

هنوز گزارشی از علت جاسازی و یا مظنون‌های احتمالی داده نشده است.

……………………………………..

با نزدیک‌شدن به انتخابات در آمریکا

«میترامنی: برای حمله به ایران منتظر نمیمانم»

خبر / رادیو کوچه

بنابر اظهارات «میت ‌رامنی» کاندیدای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در یک برنامه تلوزیونی وی اعلام کرده است درصورتی که رییس جمهوری شود برای حمله به ایران منتظر اجازه از کنگره نخواهدماند.

او در این برنامه به‌نقل از مجله آتلانتیک اشاره کرده است درصورت لزوم ایرانی‌ها نباید تردیدکنند که وی به آن‌جا حمله خواهد کرد. او با مقایسه بین ایران و شوروی سابق به مراتب ایران را ضعیف‌تر از شوروی خواند.

آقای رامنی با اشاره به این که حمله به ایران آخرین گزینه نیست اظهار کرد که: «رییس جمهوری هر زمان که لازم بداند می‌تواند به ایران حمله کند و نیازی به اجازه کنگره نیست».

این کاندیدای «مورمن» جمهوری‌خواه در زمانی این اظهارات را بیان می‌کند که اقتصاد کشور آمریکا در شرایط بسیار بدی قرار دارد و هر روز بر میزان بیکاران افزوده می‌شود. از سویی با ایجاد فضایی که به کمک برخی رسانه‌ها در غرب شکل گرفته است برای مردم آمریکا این تصور وجود دارد که ایران می تواند خطری فرا منطقه‌ای باشد لذا اظهارات آقای رامنی می‌تواند سوی تبلیغاتی نیز داشته باشد.

……………………………………..

درپی بروز اختلال در سیستم شبکه

«سایت بانک مرکزی از دست‌رس خارج شد»

خبر / رادیو کوچه

بنابر گزارش رسانه‌ای داخل ایران سایت بانک مرکزی از روز چهارشنبه بیستم ماه ژوئن برای مدتی از دست‌رس خارج شده است.

این قطع شامل سرویس‌های داخلی یا اینترانت و هم‌چنین سرویس‌های اینترنتی نیز شده است. به گزارش ایلنا این قطع ممکن است ناشی از حمله سایبری به بانک مرکزی باشد. به نقل از بهمنی رییس بانک مرکزی تاکنون بیشت از ۳۵۰ هزار حمله سایبری به این بانک صورت گرفته است.

پیش از این نیز اطلاعات وزارت نفت و هم‌چنین سیستم‌های عملیاتی نیروگاه اتمی بوشهر مورد حمله قرارگرفته بود.

دولت ایران در طی این حمله‌ها اعلام کرد این عملیات توسط هکر‌های سرویس‌های اطلاعاتی اسراییل و آمریکا صورت گرفته است. این گفته‌ای است که از سوی عامل‌های امنیتی این دو کشور تایید نشده است.

……………………………………..

با درمان نیمه‌کاره و بازگشت به زندان

«وضعیت جسمی حسین رونقی در ابهام»

خبر / رادیو کوچه

علی‌رغم عمل جراحی کلیه حسین رونقی ملکی وبلاگ‌نویس زندانی، روز سه‌شنبه ۱۹ ژوئن -۳۰ خرداد- وی به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده است.

وی پیشتر در روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد برای کلیه‌اش تحت عمل‌جراحی قرارگرفته بود و بنابر تجویز پزشکان‌اش نیاز به مراقبت ویژه داشته است. به‌گفته برخی از رسانه‌های وابسته به جنبش‌ سبز پزشکان بیمارستان هاشمی‌نژاد تاکید کرده‌اند با توجه به نحوه سخت عمل وی نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد. این عمل بنابر اظهارات اطرافیان‌اش تاکنون برای کلیه هفت بار عمل کرده است. او چندی‌پیش برای تامین خواسته‌هایش دست به اعتصاب غذا زده‌ بود.

آقای  رونقی در تاریخ بیست و دوم  آذر ماه ۱۳۸۸ در شهر ملکان در نزدیکی تبریز بازداشت شد و برای تحمل دوران حبس به اوین منتقل شد.او اینک برای تحمل دوران کیفر خود به مدت پانزده سال در زندان به‌سر می‌برد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,