Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
جنگنده ترک توسط پدافند سوریه سرنگون شد

«اعلام آماده باش در ارتش ترکیه»

2012 June 23

خبر / رادیو کوچه


با بیانیه‌ای که دفتر نخست‌وزیری ترکیه منتشر کرد، سقوط یک فروند جنگنده اف-4 ارتش این کشور توسط پدافند سوریه در آب‌های دریای مدیترانه تایید شد. این واقعه که «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه را واداشت تا سفر خود به برزیل را نیمه‌کاره رها کند و به آنکارا بازگردد، باعث تشکیل جلسه‌‌ی اضطراری مقامات دولتی، نظامی و امنیتی ترکیه در شامگاه جمعه، 22 ژوئن شد.

حوالی ظهر روز جمعه، ارتش ترکیه از قطع ارتباط با جنگنده‌ی فانتومی خبر داد که ساعت 10 صبح آن‌روز از پایگاه هوایی «ارهاچ» واقع در استان «مالاتیا»ی این کشور به پرواز درآمده بود. اندکی بعد تلویزیون دولتی سوریه و شبکه «المنار» وابسته به حزب‌اله لبنان، از سرنگونی این هواپیما توسط پدافند سوریه خبر دادند و آقای اردوغان نیز در یک کنفرانس خبری که پس از ورود وی به ترکیه تشکیل شده بود، خبر سرنگونی هواپیمای مذکور را در هشت مایلی بندر «لاذقیه» تایید کرد اما اظهار نظر درباره دلیل سقوط آن‌را به پس از برگزاری جلسه امنیتی واگذار کرد.

به گزارش سایت «روزنامه حریت» ترکیه، جلسه اضطراری نخست‌وزیر با آقایان «ادریس نعیم شاهین» وزیر کشور، «احمد داوداوغلو» وزیر خارجه، «عصمت ایلماز» وزیر دفاع و «نجدت اوزل» فرمانده ستاد ارتش و سرپرست سازمان امنیت ترکیه موسوم به «میت» دو ساعت به درازا کشید و نیمه شب به وقت محلی با صدور بیانیه‌ای پایان یافت. در این بیانیه، علاوه بر تایید سقوط هواپیما توسط پدافند سوریه، تصریح شده که پس از مشخص شدن تمام جزییات، ترکیه قطعن اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

از جزییات اقدام احتمالی ترکیه اطلاعی در دست نیست اما شنیده‌ها حاکی از آن است که نیروهای نظامی این کشور در حالت آماده‌باش قرار دارند. ساعاتی بعد ساقط شدن این جنگنده تمامی نیروهای نظامی به محل کار خود فراخوانده شده اند. هنوز اخبار موثقی درباره سرنوشت خلبانان منتشر نشده و نخست‌وزیر ترکیه از تلاش تیم نجات شامل هلی‌کوپترها و شناورهای ترک و سوری برای یافتن آنان خبر داده است. شایان ذکر است که ارتش سوریه نیز پس از صدور بیانیه دولت ترکیه، اعلام کرد که جنگنده اف-4 ترک را بر فراز آب‌های سرزمینی خود هدف قرار داده است. در خبری دیگر نیز اشاره شده است که سوریه به دلیل زدن این جنگنده از ترکیه عذر خواهی کرده است. این در حالی است که رجب طیف اردوغان اعلام کرده با نهایی شدن بررسی ها ترکیه این حرکت سوریه را بی جواب نخواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید:

«جدا شدن اولین هواپیمای جنگی از ارتش سوریه»


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,