Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
کوفی عنان:

«ایران باید به حل بحران سوریه کمک کند»

2012 June 23

خبر / رادیو کوچه

کوفی عنان فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، شام‌گاه جمعه، 22 ژوئن، اظهار داشت ایران باید در تلاش‌هایی که به منظور حل و فصل بحران سوریه صورت می‌گیرد، مشارکت کند.

عنان که در کنفرانس خبری مشترکی با رابرت مود رییس هیت ناظران سازمان ملل در سوریه سخن می‌گفت افزود: «وقت آن رسیده تا کشورهایی که بر دو طرف تنش در سوریه نفوذ دارند، برای فشار بر آن‌ها به منظور پذیرش طرح صلح مشارکت کنند. و ‌ها را برای متوقف کردن درگیری‌ها و آغاز گفت‌و‌گو قانع سازند.»

او تاکید کرد: «هرچه انتظار بیش‌تر شود آینده سوریه سیاه‌تر خواهد بود.»

عنان هم‌چنین گفت که طرح صلحی که ارایه داده تا ابد پابرجا نخواهد بود.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه طرح صلحی شش ماده‌ای به منظور حل و فصل بحران این کشور ارایه داده است که دولت و مخالفان با اجرای آن موافقت کردند. آتش‌بس میان طرف‌های درگیر نخستین بند این طرح است که با وجود حضور ناظران، خشونت‌ها در سوریه متوقف نشد.

عنان در ادامه سخنان خود به نشست گروه تماس درباره سوریه که قرار است 30 ژوئن جاری در ژنو برگزار شود اشاره کرد و گفت که بحث‌ها اکنون بر گرد حاضران در این نشست است.

آمریکا تا کنون به شدت با حضور ایران در نشستی که درباره سوریه برگزار می‌شود، مخالفت می‌کند.

از سوی دیگر، ژنرال رابرت مود در این کنفرانس خبری گفت که معتقد نیست افزایش شمار ناظران یا مسلح کردن آن‌ها، به بهبود وضعیت در سوریه کمکی کند. او ادامه داد که مسلح نبودن ناظران خود نقطه قوت است و آن‌ها را خارج از تیر رس قرار می‌دهد.

این در حالی است که یک هفته پیش ژنرال رابرت مود فعالیت گروه ناظران در سوریه را به دلیل افزایش خشونت‌ها و خطر جانی برای آن‌ها، تعلیق کرد.

لازم به اشاره است دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که روز جمعه، دست‌کم 60 تن در این کشور کشته شدند که بیش‌تر آن‌ها از استان‌های درعا و حومه دمشق بودند.

بنا بر این گزارش، 26 نفر از کشته‌شدگان از نیروهای موسوم به لباس شخصی حامی بشار اسد، و وابسته به گروهی به‌نام شبیحه هستند که به دست معترضان در نزدیکی شهر حلب به قتل رسیدند.

بیشتر بخوانید:

 «جنگنده ترکیه وارد حریم هوایی ما شده بود»

«جداشدن اولین هواپیمای جنگی از ارتش سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,