Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
سوم تیر- بیست‌و‌سوم ژوئن

«تقویم تاریخ سوم تیر»

2012 June 23

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1912 میلادی- «آلن ماتیسون تورینگ» (Alan Mathison Turing) ریاضی‌دان، منطق‌دان، و رمزنگار بریتانیایی در لندن زاده شد.

او به عنوان «پدر علم محاسبه‌ی نوین و علم رایانه» شناخته شده ‌که دارای نشان ویژه‌ی سلطنتی انگلستان و نیز عضو کالج سلطنتی بود. در سال 1950 در مقاله‌ای معیاری برای تعیین میزان هوش‌مندی رایانه پیشنهاد کرد که پس از آن به آزمایش تورینگ معروف شد. «ماشین تورینگ» یکی از عناصر اصلی در نظریه محاسبات و نظریه پیچیدگی است. تورینگ به کمک این ماشین، فورمولاسیون موثری برای روش الگوریتم و محاسبه تهیه کرد و سهم موثری در زمینه‌ی هوش مصنوعی داشت.

در طول جنگ جهانی، تورینگ برای مدتی مسوول بخش مربوط به تحلیل نوشته‌های رمزی نیروی دریایی آلمان در مرکز کد‌شکنی انگلستان بود.

1985 میلادی- یک جمبو جت هندی که از کانادا از طریق لندن به مقصد هند در پرواز بود، برفراز اقیانوس اطلس بر اثر انفجار بمب منهدم شد و همه سرنشینانش کشته شدند. گفته شده جدایی‌طلبان سیک متهم به این بمب‌گذاری شدند. چندین سال پیش از آن نیز‌، یک هواپیمای مسافری هندی متعلق به همان شرکت که از هند به طرف نیویورک در حرکت بود بر فراز کوه‌های آلپ در سوییس سرنگون شد و 117 تن سرنشینان آن از جمله دانش‌مند اتمی معروف هند جان باختند.

1287 خورشیدی‌- یک روز پس از به توپ بستن مجلس، «محمدعلی شاه قاجار» برای تعطیلی اجتماعات و انجمن‏های ملی، حکومت نظامی را در تهران اعلام کرد. طی این فرمان، تجمع مردم در شهر ممنوع و به ماموران دستور داده شد تا با شلیک گلوله مانع از اجتماع افراد شوند. «لیاخوف» روسی فرمان‌ده نیروهای قزاق هم مامور شد تا با استفاده از نیروهای خود، افراد مسلح را در شهر بازداشت کنند. هم‌چنین برای جلوگیری از تحصن مردم در سفارت‌خانه‏ها عفو عمومی اعلان کردند.

هم‌چنین با به توپ بستن مجلس شورای ملی و اعلام حکومت نظامی توسط محمدعلی شاه قاجار، مرحله اول مشروطیت که از 1285 با گشایش اولین دوره مجلس شورای ملی آغاز شده بود، پایان یافت. مردم در این دوره که به «استبداد صغیر» معروف است، در تهران و شهرستان‏ها دست به دفاع مسلحانه زده و در نهایت پایتخت، را تصرف کردند. دوران استبداد صغیر، یک سال به طول انجامید و سرانجام با خلع محمدعلی شاه و آغاز انتخابات دوره دوم مجلس شورای ملی پایان یافت.

1384 خورشیدی- مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم برگزار شد و محمود احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری ایران رسید. این نخستین انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود که به دور دوم راه یافته بود. در دور دوم، آیت‌اله هاشمی‌رفسنجانی رییس مجلس تشخیص مصلحت نظام و محمود احمدی‌نژاد شهردار وقت تهران با هم رقابت کردند. نتایج این رای‌گیری چهارم تیرماه 1384 اعلام شد.

هاشمی‌رفسنجانی پس از انتخابات طی نامه‌ای به وزیر کشور برخی از فرمان‌دهان نیروی انتظامی را متهم کرد که به نفع قالیباف در انتخابات مداخله داشته‌اند. علی میر‌باقری از مسوولان وزارت کشور نیز مدعی شد که ناظرین شورای نگه‌بان در مراکز رای‌گیری تخلفات گسترده انتخاباتی داشتند و اعلام کرد که به علت اعتراض به این تخلفات چند ساعت توسط نیروی انتظامی زندانی شد.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1956میلادی- مصریان «جمال عبدالناصر» را به ریاست جمهوری این کشور انتخاب کردند. ناصر پس از آن‌که در چنین روزی قدرت را در مصر به دست گرفت، در صدد بر‌آمد که برای سازمان‌دهی سیاسی مردم و بسیج آن‌ها به عنوان حامیان بر‌نامه‌ها و سیاست‌های خود سازمان سیاسی سرتاسری‌ ایجاد کند، به این جهت اتحادیه سوسیالیستی عرب به وجود آمد .

وی دو سال بعد طرح وحدت اعراب را پیش کشید و در همان سال دو کشور مصر و سوریه متحد شده و جمهوری متحده عربی را ایجاد کردند، اما مدتی بعد، سوری‌ها از این اتحادیه خارج شده و جمهوری متحده عربی منحل شد.

1286 خورشیدی‌- پس از پیروزی نهضت مشروطه و روشن‌شدن خطر انحراف آن، اقدامات «شیخ فضل‏اله نوری» علیه مشروطه آغاز شد. وی در چنین روزی در راس عده‏ای از روحانیون و اصناف در اعتراض به‌‌این نهضت، تحصن و تقاضای جدی از شاه به‌عمل آوردند که باید مشروطه، مشروعه شود.

 1287خورشیدی‌- یک روز پس از به توپ بسته شدن ساختمان مجلس در میدان بهارستان و دستگیری برخی نمایندگان پارلمان و اصحاب نشریات و انتقال آنان به باغ شاه (پادگان حر)، «میرزا جهانگیرخان شیرازی» ناشر «صور اسرافیل»، هم‌چنین «ملک المتکلمین» و از دست‌اندرکاران نشریات دیگر در همان محل اعدام شدند.

1383 خورشیدی‌- «عباس جلالی سوسن‌آبادی»، نگارگر و مینیاتوریست برجسته ایرانی درگذشت. او هم‌زمان با شروع تحصیل ابتدایی به تعلیم نقاشی پرداخت. صورت کارهای او با استفاده کم‌تر از رنگ‌ها، تلفیق تشعیرها با متن اصلی از سنت دیرینه مینیاتور جدا می‏شد. محتوای این آثار نیز، برخلاف آن سنت پیشین، با اندیشه‏ورزی درآمیخته بود و بیش‌تر، رنج‌ها و دردهای انسان امروزی را به تصویر می‌کشید. استاد جلالی دیوان رباعیات «خیام» را هم به تصویر کشید. آثاری چون «دیوان و پریان»، «انسان‌های مسخ‏شده» و «زنان رنج‏دیده» از کارهای او هستند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,