Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
پرسه – گفت وگو با آشای آریا؛ مدل رزمی‌کار ایرانی

«او راهش را یافته است …»

2012 June 24

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

آشای آریا 29 سال دارد و 21 سال است که رزمی‌کار است .شش سالی است که در مالزی زندگی می‌کند. او ابتدا برای ادامه تحصیل در رشته تکنولوژی ارتباطات به این کشور آمده است. با موفقیت آن را به اتمام می‌رساند اما پس از دو سال وارد کار مدلینگ شده و با پیشنهاد یکی از کارگردانان مالزیایی برای بازی در فیلم «یابنده» (Finder)، وارد سینما می‌شود و اکنون توانسته پس از گذشت چند سالی جای خود را به عنوان یک بازیگر رزمی‌کار در سینمای این کشور باز کند. او در کارنامه خود بازی در دوازده فیلم داخلی و خارجی را دارد و علاوه برآن کار طراحی صحنه های اکشن و بدل کاری فیلم‌ها و سریال‌ها را نیز انجام می‌دهد. او که به تازگی اقدام به تربیت چند جوان ورزش کار ایرانی در زمینه کار بدل‌کاری نموده، قصد دارد یک فیلم رزمی (اکشن) ایرانی را بر اساس فیلم نامه‌ای که خودش نوشته، در مالزی تهیه کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او ابراز امیدواری می‌کند که این فیلم آغاز خوبی باشد برای نشان دادن قدرت سینمای رزمی جوانان ایرانی به دنیا.

بخش نخست

آشای آریا از قهرمانان رشته رزمی «کونگ فو توا» نیز هست و بیست و یک‌سالی است که به تمرین در این زمینه می‌پردازد، او آرزو دارد که روزی بتواند این هنر رزمی ایرانی را توسط یک تیم ایرانی به تمام دنیا نشان دهد.

اما آشای که معنای نامش را نیکی عنوان می‌کند، هر چند که بیش‌تر علاقه‌مند است تا در سینمای رزمی فعالیت کند اما هم‌چنان در زمینه مدلینگ نیز حضوری موفق دارد. با او در زمینه کار در این عرصه‌ها به گفت وگو نشسته‌ام:

او در زمینه فعالیت‌اش در حوزه مدلینگ می‌گوید:

–          سال اول کارم را با مدلینگ شروع کردم که تبلیغات (شرکت ماهواره‌ای) «استرو» (Astro) برای سال 2010 بود که هنوز هم به عنوان یکی از بهترین تبلیغات مطرح هست و پس از آن هم با چند فشن شو و شرکت‌های داخلی دیگر کار کردم و همین اواخر هم برای یورو ویژن یک کار تبلیغاتی انجام دادم اما با توجه به شخصیتی که از خودم سراغ داشتم چون تمام عمرم را رزمی کار کردم بیشتر ترجیح می‌دادم کار بازی‌گری رزمی‌ و بدل کاری انجام دهم.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=j_RSA5M9Pz4 [/youtube]

از او می‌پرسم که کلن کار مدلینگ را چطور می‌بیند و آیا به عنوان یک کار جنبی مثلن برای کسی که دانش‌جو است و می‌خواهد در آمدی هم داشته باشد مناسب است؟

–          یکی از موضوعاتی که در ایران به آن توجه نشده این است که بسیاری از دختران و پسرانمان قابلیت این را دارند که در بیرون از ایران فعالیت هنری انجام دهند به ویژه در حوزه مدلینگ و بازیگری و به خاطر فیزیک چهره‌شان خیلی هم خوب می‌توانند کار کنند. الان در مالزی فکر می‌کنم هزاران نفر دارند در زمینه و سطوح مختلف کار می‌کنند حالا در کار مدلینگ یا بازیگری یا با عنوان سیاه لشکر.

اما کار مدلینگ به دو بخش تقسیم می‌شود که یکی فشن هست شامل راه رفتن روی استیج  (Cat Walk) و عکاسی که به یک فیزیک بدنی خاص و مناسب نیاز دارد؛ قد بلند و کشیده و بدن ورزیده. و برای بخش تجاری خصوصیات دیگر را در نظر دارند و اکنون بسیاری از ایرانی‌ها در این زمینه فعالیت می‌کنند و خیلی‌ها هم موفقند.

به نظر من کار خیلی خوبی است با توجه به این که در مالزی یافتن کار دشوار است و با توجه به تغییر بهای رینگیت فشار بیشتری به افرادی که این‌جا زندگی می‌کنند و درآمدی از ایران دارند آمده بنابراین فکر می‌‌کنم این کار که در آمد معقولی هم دارد، می‌تواند کار مناسبی باشد.

در مورد دغدغه‌هایی که خانواده‌ها یا خود جوانان به ویژه دختران در زمینه کار کردن در این فضا دارند که احساس ناامنی یا خطر بکنند و این که آیا اساسن فضا از نظر اخلاقی امنیت دارد یا نه نظرتان چیست؟

–          من فکر می‌کنم این دغدغه‌ها اغلب به خاطر این هست که ما در شرایط ایران با این افکار بزرگ شدیم اما من چند سالی که در این کشور زندگی و کار کردم باید بگویم که کاملن حرفه‌ای هستند و در کارشان جدی و من هرگز کوچک‌‌ترین خطایی از آن‌ها ندیدم.  امادر این زمینه که بیشتر حساسیت هم روی دختران هست فکر می‌کنم  هر کسی می‌تواند محدوده خودش را خودش تعیین کند. در کار مدلینگ زمینه‌های مختلف هست از راه رفتن روی صحنه تا عکاسی مدل ممکن است یک روز از آن‌ها بخواهند که لباسی خاص بپوشد این بسته به انتخاب او دارد که بخواهد این کار را انجام دهد یا نه و هیچ اجباری نیست.

اما در کل کار مدلینگ یک کار کاملن حرفه‌ای هست و جوانان ایرانی پتانسیل این را دارند که نه تنها در این‌جا که در دیگر کشورها این کار را با موفقیت انجام بدهند. در مورد نگرانی خانواده‌ها هم من فکر نمی‌کنم خطری پیش بیاید. شرکت‌هایی که من با آن‌ها تاکنون کار کردم مطمئن هستند هر چند که به هرحال خود شخص باید مراقب حریم شخصی خود باشد تا مشکلی برایش پیش نیاید.

اما در زمینه کار مدلینگ صحبتی که با دوستان خوب هم‌وطن دارم این است که متاسفانه یا خو‌ش‌بختانه بسیاری علاقه‌مندند که وارد این کار شوند اما باید آمادگی لازم را برای این کار داشته باشند؛ تغذیه خوب، ورزش و تمرینات روزانه و فیزیک و آناتومی بدنی مناسب. فردی که قصد دارد کار حرفه‌ای مدلینگ را انجام دهد باید یک سری استانداردها را داشته باشد: برای پسرها قد بلند و صورت استخوانی ضروری است و باید تخصصی‌تر روی تغذیه، ورزش و حتا راه رفتن کار کرد برای دخترها هم همین طور.

بسیاری از افراد شرایط انجام این کار را ندارند یعنی خود فرد باید بداند که تنها داشتن چهره‌ی زیبا کافی نیست. معمولن برای دخترها قد خیلی تاثیر دارد، اندام ورزیده و هیکل خوب و من توصیه می‌کنم هر روز به تمرینات خودشان ادامه بدهند.چون همان‌طور که در کارشان پیشرفت می‌کنند مشتریان آن‌ها و طراحانی که با آن‌ها کار می‌کنند توقعشان از آن‌ها بیش‌تر می‌شوند و باید روز به روز بهتر شوند.

کسانی که بخواهند وارد این کار بشوند از چه راهی باید اقدام کنند؟

–          برای این کار شرکت‌های هستند که می‌توان پروفایل را برایشان ارسال کرد پس از آن دعوت می‌کنند برای مصاحبه و در صورت پذیرفته شدن کار را ادامه می‌دهند.

در مالزی اغلب شرکت «اندروز مدل» هست که قراردادهای چند ماه برای کار مدلینگ با مدل‌ها می‌بندد و البته بیشتر مدل‌هایش را هم از برزیل انتخاب می‌کند. این شرکت تقریبن 80 درصد کارهای مدلینگ را در مالزی انجام می‌دهد و با اغلب نشریات، برندها و نمایش‌های مد مالزی قرار داد دارد.

شرکت‌های دیگری که در سطح پائین‌تری قرار دارند،به این شکل قراردادی نمی‌بندند و برای کارهای موردی از مدل‌هایی که پروفایلشان را در اختیار دارند، استفاده می‌کنند.

به طور معمول فردی که برای این کار تصور می‌شود دارای چهره‌ای زیبا و خوش قد و بالاست اما گاهی دیده می‌شود فردی این ویژگی‌ها را هم ندارد و برای چنین کاری انتخاب می‌شود. جریان این انتخاب‌ها چگونه است؟

–          برای کار مدلینگ چهره باید به طور کامل باشد یعنی علاوه بر استانداردهای رایج ویژگی‌های خاص خودش را داشته باشد که برای کار انتخاب شود. اما اگر می‌بینید که افرادی فاقد استانداردهای لازم هستند و در این زمینه کار می‌کنند این‌ها با شرکت‌هایی کار می‌کنند که می‌خواهند با حداقل هزینه‌ها کار خود را انجام دهند  و خیلی کار حرفه‌ای انجام نمی‌دهند. اما به هرحال داشتن حداقل استانداردها برای فعالیت در این کار لازم هست.

تا جایی که می‌دانم خیلی از جوانان ایرانی به طور مجانی با این شرکت‌ها کار می‌کنند تا برای خود سابقه‌ای تهیه کنند و خیلی از طراحان هم این را می‌دانند و از این موضوع سوءاستفاده مالی می‌کنند که البته من توصیه می‌کنم که جوانان ما با خودشان روراست باشند و اگر استعداد و آمادگی این کار را ندارند به طور مجانی این کار را انجام ندهند.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=-F0985yImKE[/youtube]

از خاطرات جالبی که دارید بگویید:

–          اولین چیزی که خیلی برای من جالب هست این است که طراحان مالزیایی ابتدا ما را به عنوان عرب می‌شناسند و در گروه کشورهای عربی قرار می‌دهند تا این که یکی دوسال پیش چند تا از دختران و پسران ایرانی که در حد حرفه‌ای کارهای خیلی خوبی انجام دادند و با برندهای مشهور هم‌کاری کردند و در نمایش‌های مد خارج از مالزی هم شرکت کردند کم‌کم  توجه آن‌ها را به نژاد ایرانی جلب کردند و این‌ها شروع کردند به پرسیدن این که آیا شما ایرانی خالص هستید یا پدر و مادرتان اروپایی هستند ؟ و …

آیا از تعداد ایرانی‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند اطلاع دارید؟

–          در حال حاضر تا آن جا که من اطلاع دارم تقریبن ده پسر ایرانی هستند که به طور حرفه‌ای و جدی این کار را در مالزی انجام می‌دهند و سه تا چهار دختر که در عین حال که کاملن حرفه‌ای عمل می‌کنند از نظر اخلاقی نیز کاملن حرفه‌ای هستند چون اخلاق در این کار بسیار مهم است. در کار مدلینگ باید از نظر اخلاقی هم در سطح مطلوبی باشی و من این جوانان را ستایش می‌کنم که به خوبی در این سطح قرار گرفتند.

البته شاید دو تا سه هزار ایرانی در این زمینه فعالیت می‌کنند ولی همیشه تعداد کمی هستند که موفقند و موفق خواهند بود.

توصیه‌هایی دارید به جوان‌هایی که می‌خواهند وارد این عرصه بشنوند؟

دوستانی که قصد دارند کار خودشان در حوزه مدلینگ آغاز کنند باید یک پروفایل خوب و قوی داشته باشند. اغلب آن‌ها عکس‌های یادگاری و فیس بوکی خود را به عنوان پروفایل می‌فرستند در صورتی که عکس پروفایلی این گونه نیست باید در عکس کاملن ویژگی‌های فیزیکی آن‌ها دیده شود و یک حرفه‌ای باشد. بعد هم باید اطلاعات بدنی خود را در زیر آن ذکر کنید از قد و وزن و دور سینه و سر شانه و  …

و اشتباه دیگر در ارسال عکس این است که عکس‌های با عینک می‌فرستند که این غلط است.باید عکس بدون عینک بفرستید که ساختار صورت را ببینند. گاهی حتا اندازه پلک‌ها هم در تصمیم‌گیری تاثیرگذار است. عکس‌های مدلینک باید متفاوت باشد و می‌توان برای این کار از کارهایی که قبلن انجام شده تقلید کرد و عکس گرفت.

موضوع دیگری که می‌خواستم به دوستانم بگویم این است که دنیای مُد، دنیای بزرگی است و کاملن مثل مسابقه است و باید هر روز از دیروزتان بهتر باشید.

چهره‌ای که برای مدلینگ در نظر دارند چهره خاصی هست و برای ورود به این کار و دوام آوردن در آن حتمن باید این ویژگی را داشته باشند. و این که حتمن مطالعه داشته باشند  و در این زمینه بر دانش خودشان بیافزایند.

حتمن از طراحانی که در این زمینه کار می‌کنند کمک بگیرند که چه چهره‌ای یا چه فیزیکی مورد نظرشان هست و به همین راحتی پروفایل نفرستند و فکر کنند که حالا چون یک چهره خوب دارند کار می‌گیرند حتمن باید علم این کار را داشته باشند.

یکی از موضوعات دیگری که ایرانی‌ها کم‌تر به آن توجه می‌کنند این است که در راه رفتن روی استیج (کت واک) دختران و پسران ایرانی خشن راه می‌روند و این کار تمرین می‌خواهد…

چه خوب است افرادی که علاقه‌مندند از با تجربه‌ها بپرسند و به ایراداتی که از آن‌ها می‌گیرند، توجه کنند ضمن این که به راحتی می‌توان بسیاری از اطلاعات را از سایت گوگل کسب کرد.

به خاطر داشته باشید هر کاری که می‌خواهید انجام دهید باید راجع به آن مطالعه داشته باشید و به روز باشید.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,