Saturday, 18 July 2015
15 January 2021
اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری مصر

«محمد مرسی، رییس جمهوری جدید مصر»

2012 June 24

خبر / رادیو کوچه

کمیسیون انتخابات مصر، محمد مرسی، نامزد مورد حمایت اخوان‌المسلمین را پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد. ژنرال طنطاوی، رییس شورای نظامی مصر این پیروزی را به آقای مرسی تبریک گفته است.

بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات، آقای مرسی 51.73 درصد آرا و آقای شفیق، نخست وزیر پیشین، 48.27 درصد کل آرا در مرحله دوم را به خود اختصاص داده‌اند. به این ترتیب محمد مرسی نخستین رییس جمهوری غیرنظامی مصر خواهد بود.

در پی اعلام نتیجه انتخابات، هواداران آقای مرسی که در میدان تحریر قاهره تجمع کرده بودند، به شادی پرداختند.

فاروغ سلطان، رییس کمیسیون انتخابات مصر در کنفرانس خبری که برای اعلام نتایج برگزار شد، ابتدا در مقدمه‌ای طولانی چگونگی برگزاری انتخابات و فعالیت‌های کمیسیون را تشریح کرد و به هواداران هر دو نامزد مرحله دوم انتخابات توصیه کرد که نتیجه را هر چه هست بپذیرند.

محمد مرسی پس از اعلام پیروزی وی در اولین انتخابات ریاست جمهوری پس از پیروزی انقلاب این کشور تاکید کرد «رییس جمهوری همه مردم مصر» خواهد بود.

وی در اولین پیام تلویزیونی خود از همه نیروهای مصر خواست برای ایجاد وحدت ملی برای خروج از مرحله سخت تلاش کنند.

از سویی دیگر، احمد شفیق پیش‌تر گفته بود که نتیجه انتخابات هر چه که باشد، آن را خواهد پذیرفت، بنابراین احتمال اعتراض خشونت‌آمیز توسط هواداران او زیاد نیست.

گفتنی است پس از پانصد روز از پیروزی اعتراضات مردم مصر بر حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین این کشور، امروز نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری مصر، اعلام شد. هم‌چنین ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور شب گذشته را در میدان تحریر قاهره به سر برده‌اند.

انتخابات ریاست‌جمهوری مصر هفته گذشته برگزار شد، اما به دلیل اعتراض به نتایج آن که به‌طور غیررسمی از سوی دو نامزد دور دوم انتخابات عنوان شده بود اعلام نتیجه آن با تاخیر روبه‌رو بوده است.

لازم به اشاره است شورای عالی نظامیان مصر روز جمعه، ۲۲ ژوئن، اعلام کرد که اقدام نامزدهای ریاست جمهوری در اعلام پیروزی، پیش از اعلام رسمی نتایج انتخابات، توجیه‌ناپذیر است.

این شورا نسبت به هر اقدامی که ثبات و امنیت مصر را به هم بزند، هشدار داده بود.

بیشتر بخوانید:

 «تعویق در اعلام برنده انتخابات ریاست جمهوری مصر»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,