Saturday, 18 July 2015
03 December 2023
چهارم تیر – بیست‌و‌چهارم ژوئن

«تقویم تاریخ چهارم تیر»

2012 June 24

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1298 خورشیدی- حدود دو سال پس از پیروزی انقلاب اکتبر، دولت شوروی (با تسلیم یادداشتی به دولت ایران)، اصول سیاست خود در قبال ایران را تشریح کرد. لغو امتیازات، کاپیتولاسیون، بخشیدن بدهی ایران، تحویل راه‌ها و خطوط آهن و بنادر، از موارد مهم آن بود که دو سال بعد، در قرارداد 1921 قید شد.

1325 خورشیدی- نخستین کنگره‌ی «نویسندگان ایران» با شرکت ادیبان و محققان بزرگی چون «ملک‌الشعرای بهار»، «علی‌اکبر دهخدا» و «بدیع‌الزمان فروزانفر» برگزار شد.

1342 خورشیدی- انتقال «آیت‌اله خمینی» از زندان قصر به پادگان عشرت‌آباد در پی دست‌گیری وی در پانزدهم خرداد.

1509 میلادی- مراسم تاج‌گذاری «هنری هشتم» (Henry VIII) در چنین روزی برگزار و وی رسمن پادشاه انگلستان شد.

«هنری هشتم»، دومین پسر «هنری هفتم» بود که در 28 ژوئن 1491 میلادی در «گرینویچ» زاده شد. وی بعد از مرگ پدرش به سلطنت رسید. هنری بر سر موضوع طلاق از «کاترین آراگن» (Catherine of Aragon) و جست‌وجوی همسری که بتواند برای او یک ولیعهد به‌دنیا آورد، خود را با «پاپ کلمنت هفتم» (Pope Clement VII) و کلیسای کاتولیک درگیر کرد و در نتیجه، هنری به سلطه‌ی مذهبی پاپ در انگلستان پایان بخشید و کلیسای انگلستان را مستقل و خود را رهبر آن معرفی کرد. این موضوع به‌نفع کامل انگلیس تمام شد، زیرا نخست آن‌که سیاست روحانی پاپ با سیاست ملی انگلستان مغایرت داشت و نیز، هر ساله مبالغ هنگفتی پول به‌عنوان خزانه‌ی پاپ، از کشور خارج می‌شد.

هنری هشتم در 28 ژانویه 1547 میلادی در لندن درگذشت.

1843 میلادی- در چنین روزی «کوره‌های ذوب فلزات» توسط «هنری بسمر» (Henry Birth Bsmr) صنعت‏گر انگلیسی، اختراع و به «کوره‏های بسمر» مشهور شد. وی در این کوره‏ها روشی اقتصادی برای حذف کربن از چُدن خام را عملی ساخت. این کوره‏های مرتفع، وسیله‌ی بسیار مناسبی برای تسهیل در امر ذوب فلزات است و استفاده از آن‌ها در امور صنعتی، بسیار کاربرد دارد، به‌طوری که امروزه این کوره‏ها در سراسر جهان مورد استفاده کارخانه‏های ذوب فلزات قرار می‌گیرد. پس از راه‏اندازی شیوه‌ی بسمر، صنعت‌گران توانستند فولاد را با سرعت فراوان و قیمت ارزان، تهیه کنند.

 ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1384 خورشیدی- نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران انتشار یافت و اعلام شد که «محمود احمدی‌نژاد» با 17میلیون و 248هزار و 282 رای (62 درصد کل آرا) برنده انتخابات شده‌است.

1386 خورشیدی- سال‌روز در‌گذشت «مهستی» خواننده‌ی ایرانی موسیقی سنتی و پاپ است که از او با عناوینی چون «بانوی آواز گل‌ها و دل‌ها» یاد می‌شود.

1812 میلادی- آغاز حمله‌ی بزرگ «ناپلئون بناپارت» (Napoleon Bonaparte) پادشاه فرانسه به روسیه است.

1948 میلادی- محاصره «برلین غربی» توسط نیروهای شوروی و قطع راه‌های زمینی به‌این شهر اشغال شده، آغاز شد که به ‌تشدید جنگ سرد انجامید.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,