Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای بیست و چهارم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 24

بعدازظهر یک‌شنبه، 24 ژوئن، روی می‌دهد،

«اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری مصر»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

پس از پانصد روز از پیروزی اعتراضات مردم مصر بر حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین این کشور، روز یک‌شنبه، 24 ژوئن، نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری مصر، اعلام خواهد شد. هم‌چنین ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور شب گذشته را در میدان تحریر قاهره به سر برده‌اند.

انتخابات ریاست‌جمهوری مصر هفته گذشته برگزار شد، اما به دلیل اعتراض به نتایج آن که به‌طور غیررسمی از سوی دو نامزد دور دوم انتخابات عنوان شده بود اعلام نتیجه آن با تاخیر روبه‌رو بوده است.

کمیسیون انتخابات مصر اعلام کرده است که نتیجه نهایی این انتخابات بعدازظهر امروز، به‌طور رسمی اعلام خواهد شد.

بر اساس گزارش‌ها، بیش‌تر تجمع‌کنندگان در میدان تحریر از حامیان محمد مرسی، نامزد گروه اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین در انتخابات ریاست‌جمهوری هستند.

طرفداران احمد شفیق، نخست‌وزیر پیشین و دیگر نامزد انتخابات اخیر مصر هم در منطقه نصر، یکی از مناطق حومه‌ای قاهره، تجمع کرده‌اند.

خبرنگاران گزارش داده‌اند که فضای میدان تحریر آرام بوده است. این میدان، مرکز اصلی تجمع معترضان در جریان تظاهراتی بود که به برکناری حسنی مبارک، رییس‌جمهوری پیشین این کشور منجر شد.

لازم به اشاره است شورای عالی نظامیان مصر روز جمعه، ۲۲ ژوئن، اعلام کرد که اقدام نامزدهای ریاست جمهوری در اعلام پیروزی، پیش از اعلام رسمی نتایج انتخابات، توجیه‌ناپذیر است.

این شورا نسبت به هر اقدامی که ثبات و امنیت مصر را به هم بزند، هشدار داده بود.

…………………………………….

سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی:

«هویت بازداشت‌شدگان در کنیا نامشخص است»

خبر / رادیو کوچه

سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز شنبه، 23 ژوئن، در واکنش به خبر بازداشت دو تبعه ایرانی در کنیا به اتهام دست داشتن در «تروریسم» گفت: «هویت افراد ادعا شده تاکنون برای ما مشخص نیست.»

به گزارش مهر، رامین مهمانپرست، هم‌چنین اضافه کرد: «سفارت جمهوری اسلامی در نایروبی در تلاش برای کسب اطلاع و دست‌رسی کنسولی به افراد یاد شده است.»

لازم به اشاره است یکی از مقام‌های پلیس کنیا پیش‌تر از بازداشت دو شهروند ایرانی در نایروبی، پایتخت این کشور به اتهام «دست داشتن در تروریسم» خبر داده بود.

 …………………………………….

معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد:

«ارجاع پرونده مرتضوی به کمیسیون تخصصی دیوان عدالت»

خبر / رادیو کوچه

محمدجعفر منتظری، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، 24 ژوئن، در مصاحبه با خبرنگاران داخلی عنوان کرد پرونده سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، به کمیسیون تخصصی دیوان عدالت اداری ارجاع شده است.

به گزارش ایسنا، منتظری در مورد پرونده شکایت از سعید مرتضوی، به دلیل آن‌چه انتصاب «غیرقانونی» به سمت ریاست سازمان تامین اجتماعی خوانده شده،‌ اظهار داشت: «این پرونده به کمیسیون تخصصی ارجاع شده است.»

منظری تصریح کرد: «شکایت واصله در این خصوص در ارتباط با تصمیمی است که وزیر کار گرفته و این تصمیم اگرچه از اختیارات هر وزیر و مسوولی است و جابه‌جایی‌ها اصولن قابل شکایت در دیوان نیست لکن در این خصوص به لحاظ این‌که ادعا شده در انتخاب این فرد ضوابط و مقررات سازمان تامین اجتماعی رعایت نشده، پرونده به کمیسیون تخصصی ارجاع شده است.»

وی افزود: «اگر کمیسیون تخصصی موضوع را قابل طرح در هیت عمومی دیوان عدالت اداری بداند گزارش خود را به هیت عمومی ارایه خواهد کرد و پس از بررسی در هیت عمومی، در مورد آن تصمیم‌گیری خواهد شد.»

قرار است تصمیم نهایی کمیسیون تخصصی در این مورد تا دو هفته دیگر مشخص شود.

لازم به اشاره است به دلیل باز بودن پرونده سعید مرتضوی در دست‌گاه قضایی جمهوری اسلامی در خصوص وقایع بازداشت‌گاه کهریزک، پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری سال 88، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار برکناری وی از سمت ریاست سازمان تامین اجتماعی شدند.

 …………………………………….

نماینده ولی‌فقیه در سپاه:

«فعالیت گسترده سپاه در حوزه اقتصاد قابل توجیه است»

خبر / رادیو کوچه

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به کارکردهای امنیتی، نظامی،‌ اطلاعاتی و سازندگی سپاه گفته است: «‌سپاه وارد پروژه‌هایی می‌شود که بخش خصوصی امکان رقابت با آن را ندارد و کم‌تر وارد این عرصه می‌شود.»

به گزارش ایسنا، علی سعیدی، هم‌چنین تاکید کرد: «ورود سپاه در عرصه سازندگی جزو رسالت ذاتی‌اش است.»

آقای سعیدی روز شنبه، 23 ژوئن، و در مراسمی در انتخاب کتاب سال سپاه در قم گفته است: «این که سپاه با ورود به برخی پروژه‌ها جای‌گزین شرکت‌های فرانسوی و آلمانی می‌شود، در راستای حفظ بنیان نظام و انقلاب این اقدامات را انجام می‌دهد و از همین رو ورود به عرصه اقتصادی و بان‌کداری نیز امری قابل توجیه است.»

وی افزود: «یکی از مسوولان قرارگاه سازندگی گزارشی را ارائه داد که طبق آن یکی از شهرهای استان کرمان وضعیت اسف‌باری داشت و با انجام کارهای عمرانی توسط سپاه اکنون این شهر دارای مدرسه، جاده و امکانات بهداشتی است. متاسفانه زبان برای گفتن و قلم برای تبلیغات سپاه وجود ندارد تا به اطلاع مردم و جامعه رسیده شود. اهالی قلم باید این موضوعات را به تحریر درآورند.»

این در حالی است که سپاه پاسداران در چند سال گذشته فعالیت‌های اقتصادی خود را به‌ویژه پس از تحریم‌ها در حوزه نفت و انرژی، گسترش داده است.

…………………………………….

شوکی دیگر در بازار ارز،

«عبور بهای دلار از مرز 1900 تومان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش سایت‌ها اقتصادی و منابع غیررسمی از بازار ایران، روز یک‌شنبه، 24 ژوئن، دلار و دیگر ارزهای خارجی با افزایش بها روبه‌رو شد. این افزایش بها در چند روز گذشته برای دومین‌بار روی داده است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها ظهر روز یک‌شنبه، دلار در بازار آزاد با قیمت 1920 تومان معامله شد. این افزایش برای دیگر ارزهای خارجی در ایران نیز روی داد. بهای یورو 2425 و پوند نیز 2985 تومان است.

برخی از تحلیل‌گران اقتصادی روند رو به رشد بهای ارز در ایران را مرتبط با شکست مذاکرات جمهوری اسلامی و گروه 1+5 در مسکو می‌دانند.

هم‌چنین قیمت سکه طرح قدیم امروز در بازار 710 هزار تومان و طرح جدید 705 هزار تومان است، که نسبت به روزهای پایانی هفته گذشته نزدیک به 20 هزار تومان افزایش یافته‌اند.

…………………………………….

نرگس محمدی:

«مسوول مرگ تدریجی من مسوولان پرونده‌ام هستند»

خبر / رادیو کوچه

نرگس محمدی، نایب‌رییس کانون مدافعان حقوق بشر که در وضعیت وخیم جسمانی در زندان زنجان دوران محکومیت خود را می‌گذراند، در نامه‌ای به جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، نسبت به شرایط نگه‌داری خود در بند جرایم عادی این زندان اعتراض کرده است.

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، وی در این نامه آورده است: «به دلیل حضور در میان ‌بیش از 50 زن قاتل، محکومان به اعدام (مواد مخدر) و جرایم فساد اخلاقی با بیماری‌های خطرناک و حتا زنان غیرمتعادل خواهان انتقال خود به بند زندان سیاسی زندان اوین شد‌ام.»

نرگس محمدی در این نامه خطاب به دادستان تهران، با اعلام این‌که از زمان ورود به زندان زنجان، با «شرایط وحشتناکی که قادر به نوشتن و توصیف آن نیست»، دست به گریبان بوده، ادامه‌ی این وضعیت را به منزله‌ی «مرگ تدریجی» خود دانسته که «مسوولیت آن با مسوولان پرونده‌اش» است.

متن کامل این نامه به نقل از تارنمای ملی-مذهبی به شرح زیر است:

به نام خدا

جناب آقای عباس جعفری دولت آبادی

دادستان محترم انقلاب تهران

به استحضارمی رساند اینجانب نرگس محمدی دارای محکومیت ۶ سال حبس تعزیری هستم و در تاریخ ۲/۲/۹۱ توسط مامورین وزارت اطلاعات در منزل بازداشت شدم. ازتاریخ ۲/۲/۹۱ تا ۲۷/۲/۹۱ در سلول‌های بازداشتگاه ۲۰۹ امنیت زندان نگهداری شده‌ام البته به مدت کمتر از ۲۴ساعت به بند عمومی نسوان در اوین منتقل شده و دوباره به بازداشتگاه ۲۰۹ اوین بازگردانده شدم. طی این مدت ۳ بار خدمت حضرتعالی نامه نوشته و نسبت به نگهداری خود به عنوان فرد محکوم در بازداشتگاه ۲۰۹ اوین اعتراض کرده و تقاضای مصرانه برای انتقال به بند عمومی نسوان را داشته‌ام. درتاریخ ۱۹/۲/۹۱ملاقاتی با جناب آقای رشته احمدی داشته و اصرار به انتقال به بند عمومی نسوان داشتم و حتی نامه‌ای مبنی بر انتقال به بندعمومی نسوان را نیز به اتفاق امضا نموده و در خدمت ایشان قرار دادم و همواره تاکید داشته‌ام که نگهداری فرد محکوم در بازداشتگاه امنیتی خلاف قانون می‌باشد و من باید بر اساس قانون به بند عمومی نسوان منتقل شوم. هرگز نه به طور شفاهی و نه کتبی درخواست انتقال به هیچ شهرستانی از جمله زنجان را نداشته‌ام.

ساعت ۶صبح ۲۷/۲/۹۱ ماموران من را از خواب بیدار کرده و با چشم بند داخل ماشین نشاندند. بی‌خبر از همه جا در طی مسافت طولانی متوجه شدم که از تهران خارج می‌شوم و در دادسری زنجان متوجه شدم که وارد شهر زنجان شده‌ام.

ادعا شده که نرگس محمدی خود تقاضای انتقال به زندان زنجان نموده که کذب محض است. ادعا شده که من به دلیل بیماری درخواست انتقال به شهر زنجان کرده‌ام که به این وسیله به عرض می‌رساند:

۱- اینجانب نسبت به انتقال غیرقانونی خود به بند جرایم عادی نسوان در زنجان به شدت معترضم و درخواست می‌کنم هرچه سریع‌تر نسبت به انتقال اینجانب به بند عمومی نسوان (محل نگهداری زنان با محکومیت با جرایم غیرعادی در اوین) اقدام لازم مبذول فرمائید.

۲- لازم به ذکراست که من در صحت و سلامت کامل در تاریخ ۲۰/۳/۸۹ وارد بازداشتگاه اوین شدم و در ۱۰/۴/۸۹ با بیماری خطرناک اعصاب و روان آزاد و به بیمارستان منتقل شدم. پس از مراقبت‌های متعدد پزشکی با مصرف روزانه ۱۸ قرص از بیمارستان ترخیص شدم و اکنون حداقل ۱۱ قرص روزانه استفاده می‌کنم که پس از بازداشت اخیرم این تعداد قرص هم بیماری‌ام را کنترل نمی‌کند و بیماری‌ام شدت پیدا کرده است. اکنون من در میان بیش از ۵۰ زن قاتل، محکومان به اعدام (مواد مخدر) و جرائم فساد اخلاقی با بیماری‌های خطرناک و حتی زنان غیرمتعادل (به لحاظ روانی) هستم که از زمانی که وارد بندشده‌ام تاکنون جز اضطراب و ناآرامی و ترس که لحظه به لحظه موجب تشدید بیماری‌ام می‌شوند چیزی ندیده‌ام. پرونده پزشکی و نظرپزشکان متخصص و معالج بنده حکایت از این موضوع دارد که بیماری من با تشدید اضطراب رابطه‌ای مستقیم دارد و این درحالی است که از زمان ورود به این بند با شرایط وحشتناکی که قادر به نوشتن و توصیف آن نیستم، دست به گریبانم. وارد کردن چنین استرس‌هایی به من معادل خوراندن جام‌های زهر کشنده‌ای است که لحظه به لحظه به از بین رفتن من کمک می‌کند.

مصرا و موکدا اعلام می‌کنم که چنین رفتار و اقدامی با من در واقع مرگ تدریجی من است که مسوولیت آن با مسوولین است. مسوولان محترم که پرونده پزشکی من را کاملا در اختیار دارند آگاهند که نگهداری من در محیط پراضطراب زندان به ویژه بندجرائم عادی (قتل، اعدام، مواد مخدر و…) شرایطی که بنابه مصالح عمومی جامعه از گفتن آن سرباز می‌زنم، نوعی کشتن عمد است که مسوولیت مستقیم آن برعهده آنان می‌باشد. امیدوارم بنا نباشد که همچون شهادت هاله سحابی و هدی صابر که گفته شد به علت گرمای هوا و اعتصاب غذا بود! حادثه دیگری البته به ظاهر طبیعی رخ دهد که به این ترتیب اعلام می‌کنم، نه تنها طبیعی نخواهد بود بلکه تشدید بیماری یا بروز هر حادثه ناگوار دیگری در ایـــــــــن شرایط برای من کاملا عامدانه است.

۳- منزل مسکونی من و مهم‌تر از هر چیز پزشکان معالج و متخصص بنده (مغز و اعصاب، اعصاب و روان، ریه، قلب، زنان) در تهران هستند و این درحالی است که به دلیل تحت معالجه و مراقبت بودن، حداقل هر ۲ ماه یک بار می‌بایست به پزشکانم مراجعه نمایم، چرا که سوابق پزشکی من در اختیار ایشان است و تحت معالجه و مراقبت آن‌ها هستم و انتقال غیرقانونی من به زنجان این امکان را از من سلب کرده که خسارت و عوارض آن برای من غیرقابل جبران است و چنین اقدامی، عملی غیرانسانی است.

۴- علی و کیانا، فرزندان ۵ ساله‌ام در زنجان زندگی نمی‌کنند و به ناچار هر هفته می‌بایست برای ملاقات با مادر، حداقل ساعت‌های طولانی مسافت زیادی را تا زنجان طی کنند که این مسئله هم برای فرزندان کوچک من و هم خانم رحمانی (مادر همسرم) امری دشوار و شاید در گرمای تابستان و سرمای زمستان غیرممکن شود که این خود فشار روحی و روانی شدیدی برای یک مادر در حبس است.

جناب آقای دادستان شرایط فوق به اضافه مسائلی که امیدوارم از نزدیک بتوانم با جنابعالی در میان بگذارم، شرح حال یک مادر و یک زن هموطن شماست که به امید عدالت می‌نویسد و چشم به راه است. امیدوارم در اسرع وقت شرایطی برای اعزام بنده نزد پزشکان معالجم فراهم آید تا بیش از این سلامتی‌ام را از دست ندهم و امکان آزادی من فراهم آید.

باسپاس فراوان

نرگس محمدی

 …………………………………….

هم‌زمان با اعلام اعضای دولت‌،

«تشکیل کابینه جدید آشتی ملی در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

بشار اسد، رییس جمهور سوریه، روز یک‌شنبه، 24 ژوئن، هم‌زمان با اعلام اعضای دولت‌، کابینه جدیدی تحت عنوان «آشتی ملی» تشکیل داده است. این در حالی است که اعتراض مخالفان بشار اسد هم‌چنان ادامه دارد.

کابینه جدید بر اساس قانون اساسی سوریه پس از افتتاح پارلمان جدید تشکیل شده و ریاض حجاب وزیر پیشین کشاورزی به عنوان نخست وزیر تعیین شده است.

رییس جمهوری سوریه اما ولید معلم وزیر خارجه‌، محمد ابراهیم الشعار وزیر کشور و داود راجحه وزیر دفاع را تغییر نداده است و دو تن از مخالفان داخلی را که خواستار اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد هستند به عضویت کابینه درآورد.

بر این اساس قدری جمیل رییس «جبهه مردمی تغییر و آزادی» به عنوان معاون نخست وزیر در امور اقتصادی و حمایت از مصرف‌کنندگان و علی حیدر از فعالان ملی به عنوان وزیر امور «آشتی ملی» تعیین شدند.

عبدالباسط سیدا رییس شورای ملی در اولین واکنش نسبت به تشکیل دولت جدید گفت: «این اقدام فریب‌کارانه است و شبیه مسئله لغو قانون وضعیت فوق‌العاده‌ است.»

سیدا تاکید کرد رییس جمهوری سوریه نمی‌تواند بخشی از اصلاحات باشد.

از سوی دیگر دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد در درگیری‌ها و گلوله باران مناطق مختلف 116 تن کشته شدند.

بر اساس بیانیه این سازمان 77 نفر در استان‌های حمص‌، حماه‌، دیر الزور‌، درعا‌، حلب‌، ادلب‌، حومه دمشق و لاذقیه به دست نیروهای دولتی کشته شدند.

هم‌چنین 10 تن از سربازانی که تلاش کردند از نیروهای دولتی جدا شوند به دست نیروهای حامی بشار اسد کشته شدند.

 …………………………………….

معاون ستاد کل نیروهای مسلح:

«تهدید‌ نفتی را با قابلیت‌های خاصی پاسخ می‌دهیم»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که تحریم نفت ایران توسط اتحادیه اروپا به‌طور رسمی از روز اول ژوئیه، آغاز خواهد شد، مصطفی ایزدی، معاون ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، اظهار داشت: «اگر دشمن برای نفت ما محدودیت ایجاد کند، این تهدیدات نفتی را با قابلیت‌های خاصی پاسخ خواهیم داد.»

به گزارش فارس، وی توضیحی در مورد «قابلیت‌های خاص» نداد اما افزود که «از نظر قدرت موشکی در وضعیت بسیار خوبی داریم» و «جزایر فراوان در خلیج فارس، قابلیت‌های خوبی برای ما ایجاد کرده ‌است تا جمهوری اسلامی ایران نیروی برتر دفاعی در منطقه باشد.»

وی با اظهار این‌که «باید بدانیم حوادث منطقه روند طبیعی و پلکانی ندارد و اتفاقات عظیمی در منطقه در حال رخ دادن است»، این‌گونه هشدار داد که «ما در مقابل تهدید، از تهدید استفاده می‌کنیم و در مرحله عمل نیز با قدرت وارد خواهیم شد.»

مصطفی ایزدی با اشاره با پای‌گاه‌های آمریکا در خلیج فارس گفت که «ما معتقدیم این توان نظامی آن‌ها از خانه عنکبوت هم سست‌تر است» و هم‌چنین افزود که به باور او «امکاناتی که جمهوری اسلامی دارد، امکانات بالایی است و قابل قیاس» با اسراییل نیست.

اتحادیه اروپا که به هم‌راه متحدانش برای واداشتن تهران به توقف برنامه مناقشه‌برانگیز هسته‌ای تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی وضع کرده، در ماه ژانویه تصمیم خود مبنی بر اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران را اعلام کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,