Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
روز سه‌شنبه، 26 ژوئن، برگزار می‌شود،

«نشست اضطراری ناتو در مورد سرنگونی جنگنده ترکیه»

2012 June 24

خبر / رادیو کوچه

یک سخن‌گوی ناتو روز یک‌شنبه، 24 ژوئن، اعلام کرد که نمایندگان کشورهای عضو این پیمان روز سه‌شنبه برای بررسی مسئله سقوط هواپیمای ترکیه توسط سوریه تشکیل جلسه خواهند داد.

به گزارش رویترز، این جلسه به درخواست ترکیه و بر اساس بند 4 اساس‌نامه ناتو تشکیل خواهد شد.

بر اساس بند 4، هر یک از کشورهای عضو پیمان آتلانیک شمالی، ناتو، در صورتی که احساس کنند تمامیت ارزی، استقلال سیاسی و امنیت کشورشان به خطر افتاده است، می‌توانند درخواست برگزاری چنین نشستی را مطرح کنند.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرده که جت جنگنده اف-4 این کشور که روز جمعه سرنگون شد، در فضای بین‌المللی هدف دفاع هوایی سوریه قرار گرفته است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در گفت‌و‌گو با هم‌تای ترکیه‌ای خود، در مورد شرایط موجود ابراز نگرانی کرد و گفت که از ترکیه حمایت خواهد کرد.

آقای هیگ گفت که اقدام ارتش سوریه «تکان‌دهنده» بوده و مشخص کرده است که «رژیم سوریه تا چه حد از رفتارهای قابل قبول فاصله گرفته است.»

او گفت که سوریه را باید درباره این اقدامش پاسخ‌گو باشد و بریتانیا آماده است که در شورای امنیت خواستار اقدام قاطعی در این مورد شود.

آقای داوود اوغلو در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که این هواپیما غیر‌مسلح بوده و در حال انجام ماموریت سری در مورد سوریه نبوده است، اما قبل از این‌که مورد هدف قرار بگیرد به طور اشتباهی وارد حریم هوایی سوریه شده بود.

مقامات نظامی سوریه اعلام کرده‌اند که این جنگنده وارد حریم هوایی سوریه شده بود و «مطابق مقرراتی که در چنین موقعیت‌هایی اعمال می‌شود»، با آن برخورد شده است.

بیشتر بخوانید:

 «جنگنده ترکیه احتمالن حریم سوریه را نقض کرده است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,