Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
با هم تاریخ را می‌سازیم-جام ملت‌های اروپا،

«آتزوری‌ها و باز هم صعود در ضربات پنالتی»

2012 June 25

بهنام / گزارش / رادیو کوچه

behnam@koochehmail.com

گاهی اوقات روند حرکتی یک تیم با ضرب‌آهنگ بسیار کندی آغاز می‌شود که این مسئله به سابقه و تاریخ‌چه یک تیم باز می‌گردد و گاه به توان یک مربی و شاید هم بازیکنان اما به هر روی این روند در بیست سال گذشته در مورد تیم فوتبال ایتالیا صادق بوده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما انگلستان که در همین بازه زمانی از دوران اوج خود کاملن به دور بوده و حتا پیش از بازی‌های مقدماتی جام ملت‌های اروپا دوران کابوس‌واری را با فابیو کاپلو، مربی ایتالیایی نام‌دار گذرانده بود و برای اعاده حیثت پا به این تورنمنت گذاشته بود تا بتواند طلسم ضعف‌های خود را چه در جام‌های جهانی و چه در مسابقات یورو پشت سر بگذارد.

شام‌گاه یک‌شنبه، 24 ژوئن، هنگامی که انگلستان و ایتالیا در استادیوم المپیک کیف در اوکراین مقابل هم صف‌آرایی کردند اما پیش‌بینی‌ها به‌گونه‌ای دیگر صورت گرفته بود.

بر روی کاغذ تیم انگلستان از لحاظ تعداد مهره و کارایی بازیکنان به‌طور محسوسی از ایتالیایی که شاید در حال پوست‌اندازی و انتقال از نسل قدیم به نسل جدید فوتبال است سرتر و برتر بود.

اما از سویی دیگر نگاه‌ها به تاریخ‌چه بازی‌های رودروی این دو تیم هم بود. در بیست و دو بازی مستقیم آتزوری‌ها با 9 برد نسبت به 7 برد سه‌شیرها برتری داشتند.

از سویی ایتالیا در این تورنمنت آهنگ حرکتی خود را نیز از سیستم دفاعی «کاتاناچوی» معروف به یک سیستم تقریبن هجومی تبدیل کرده بود.

شاید این تیم تنها برابر اسپانیا در اندک زمانی به دفاع صرف می‌پرداخت و پس از آن هجوم در برنامه کاری قرار می‌گرفت.

به هر شکل دو تیم از ساعت 23:15 به وقت ایران آخرین مسابقه یک‌چهارم نهایی را در حالی برگزار کردند، که سه مسابقه پیشین این مرحله در 90 دقیقه به پایان رسیده بود اما این مسابقه شاهد تلاش 120 دقیقه‌ای بازیکنان دو تیم و ضربات پنالی بود.

در این دیدار ایتالیایی‌ها از همان ابتدای مسابقه هجوم و تهدید را بر روی دروازه انگلیس آغاز کرد. دروسی در دقیقه 3 با پای چپ و با کات بیرون پا عالی به توپ ضربه زد. شوت او از سی متری دور از دستان جو هارت به تیر افقی چپ برخورد کرد اما به گل تبدیل نشد.

در مقابل انگلیسی‌ها هم بی‌کار نشستند و دست به تلافی زده اما با بی‌دقتی بازیکن سه‌شیرها و البته مهارت دروازه‌بان ایتالیا فرصت هدر رفت. جانسون در دقیقه پنج از فاصله 3 متری نتوانست دروازه را باز کند و توپ را بدون زاویه زد که بوفون به زیبایی توپ را مهار کرد.

اما بالوتلی که از ابتدا برای آتزوری‌ها به میدان رفته بود باز هم در یک صحنه به دلیل تعلل بیش از حد یک فرصت تک به تک را مقابل دروازه سه‌شیر از دست داد به هر روی او در این بازی تقریبن مثبت ظاهر شد و چند موقعیت دیگر را نیز خلق کرد که با واکنش مدافعان و دروازه‌بان انگلیس مواجه شد.

در بیش‌تر مواقع در این دیدار هم ایتالیا از حیث مالکیت توپ در وضعیت بهتری قرار داشت.

حتا زمانی که بازی به 30 دقیقه وقت‌های اضافی پس از 90 دقیقه کشید برتری محسوس ایتالیا و تلاش برای تمام کردن کار پیش از ضربات پنالتی مشهود بود در حالی که در این زمان انگلستان امیدوار به دنبال کسب نیتجه تساوی و ضربات پنالتی بود.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=an1DpF6d_Vs&feature=player_embedded[/youtube]

بلخره پس از 120 دقیقه دوندگی کار به ضربات حساس پنالتی رسید که تیم ایتالیا بر روی کاغذ تقریبن یکی از تیم‌های موفق در این ضربات بوده به خصوص که دروازه‌بانان طول تاریخ این تیم مهارت خود را در مهار این ضربات نشان داده‌اند. البته این تیم در همین ضربات پنالتی هم در فینال‌های جام جهانی و یورو مغلوب حریفان نیز شده است.

نخستین ضربه‌ی پنالتی جدالی بود میان بالوتلی و هارت که هر دو در تیم منچسترسیتی توپ می‌زنند. مهاجم ایتالیا با ضربه‌ای دقیق تیمش را یک بر صفر جلو انداخت، اما استیون جرارد، کاپیتان انگلیس نیز توانست ضربه‌ی خود را به ثمر برساند.

در حالی‌که ضربه دوم ایتالیا، توسط مونتولیو به خارج رفت، وین رونی، ستاره‌ی انگلیس ضربه‌ی خود را به ثمر رساند.

در ضربه‌ی سوم اما ایتالیا موفق‌تر بود. پیرلو با ضربه‌ای آرام و تماشایی و معروف به «چیپ» توپ را وارد دروازه انگلیس کرد، اما ضربه‌ی یانگ، بازیکن انگلیس تیرک افقی دروازه را لرزاند. در حالیکه ضربه‌ی چهارم ایتالیا نیز توسط نوچرینو به گل بدل شد، بوفون دروازه‌بان ایتالیا توانست ضربه‌ی اشلی کول را مهار کند. سرانجام دیامانتی توانست با ضربه‌ی خود پیروزی را برای ایتالیایی‌ها به ارمغان آورد.

آتزوری‌ها با این برد راهی دیدار نیمه‌نهایی شدند که باید شام‌گاه پنج‌شنبه، 28 ژوئن، به مصاف آلمانی بروند که از آن به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی نام می‌برند.

اخبار یورو 2012

ویسنته دل‌بوسکه، سرمربی اسپانیا در نشست خبری پس از بازی با فرانسه اظهار داشت: «واقعیت این است که ما بازی را به خوبی کنترل کردیم. ایکر کاسیاس کم‌تر در این دیدار به مشکل برخورد و این نشان از عمل‌کرد خوب دفاعی تیم ما دارد. چنان‌چه مدافعان تیم ما نمایش خوبی داشته باشند می‌توانیم به فتح جام نزدیک شویم چون تیم ما همواره می‌تواند موقعیت گل خلق کند.»

یوآخیم لو، سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان گفت: «اگر تیمی خواهان قهرمانی در رقابت‌های یورو 2012 است باید تیم تحت رهبری او را شکست دهد.»

 «صفحه ویژه جام ملت‌های اروپا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,