Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
پنجم تیر- بیست‌و‌پنجم ژوئن

«تقویم تاریخ پنجم تیر»

2012 June 25

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1329 خورشیدی- سپهبد «حاجی‌علی رزم‌آرا» نخست‌وزیر ایران شد. او که تحصیلات نظامی را در فرانسه به پایان رساند، هنگامی که دانش‌گاه جنگ در ایران بنیان نهاده شد، به معاونت این دانش‌گاه رسید. در سال 1322 که متفقین عده زیادی از رجال ارتش را به جرم تمایلات فاشیستی بازداشت کردند، وی به ریاست ستاد ارتش برگزیده شد. سپس فرمان‌دهی دانش‌کده افسری و دفتر نظامی رضا شاه نیز به او واگذار شد.

در تیرماه 1329 مجلس، رای تمایل به نخست وزیری او داد و رضا شاه در چنین روزی او را به نخست‌وزیری منصوب کرد. وی در روز شانزدهم اسفند سال 1329 در مسجد شاه تهران کشته شد.

1950 میلادی- جنگ شبه جزیره کره در چنین روزی با عبور واحدهای چند لشکر کره شمالی (جمهوری دمکراتیک خلق کره) از مدار 38 آغاز شد که تا 27 جولای سال 1953 ادامه داشت. شبه جزیره کره در سال 1945 که ژاپن تسلیم شد و جنگ جهانی دوم پایان یافت، در مدار 38 عرض جغرافیایی موقتن به دو قسمت جنوبی و شمالی تقسیم شده که بعدن با انجام انتخابات به صورت یک کشور درآیند. ولی در جنوب شبه جزیره «دولت» تشکیل شد. شمالی‌ها هم در منطقه خود به عاملیت حزب کمونیست یک دولت دیگر تشکیل دادند و تصمیم گرفتند که برای حل مسئله، راه نظامی در پیش گیرند.

پس از آغاز جنگ، دولت آمریکا به شورای امنیت متوسل شد و شورا به منشور ملل استناد کرد، رای به مداخله نظامی ملل متحد داد و در اندک مدتی 17 کشور به کمک کره جنوبی شتافتند. چین توده‌ای که خارج از سازمان ملل بود به یاری کره شمالی رفت و شوروی به کمک تسلیحاتی و ارسال هواپیما و خلبان دست زد و جنگ وسعت یافت.

1996 میلادی- بر اثر انفجار برج‌های «خبر» (Khobar) در عربستان سعودی که پای‌گاه نظامی آمریکا بود، 19 آمریکایی کشته و حدود چهارصد نفر از ملیت‌های گوناگون زخمی شدند.

این انفجار، به یک جنگ تبلیغاتی شدید بین ایران و آمریکا تبدیل شد و آمریکایى‏ها، جمهوری اسلامی را به دخالت در این انفجار متهم کرده و سخن از مقابله به مثل به میان آوردند. اما «ویلیام پری»، وزیر دفاع آمریکا در زمان بیل کلینتون، در سال 2007 اعلام کرد به این نتیجه رسیده‌اند و گفته شده این بمب‌گذاری  کار القاعده بوده است.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1983 میلادی- سال‌روز درگذشت «پل میشل فوکو» تاریخ‌دان و متفکر معاصر فرانسوی است. او به خاطر نظریات عمیق و دیدگاه انقلابی درباره جامعه، سیاست و تاریخ از سرشناس‌ترین متفکران قرن بیستم و جزو رهبران نظری «پسا ساخت‌گرایی» محسوب می‌شود.

1991 میلادی- «اسلوونی» و «کرواسی» استقلال خود را از یوگسلاوی اعلام کرد‌ند .

سرزمین اسلوونی پس از پایان جنگ جهانی اول، ضمیمه فدراسیونی شد که بعدها یوگسلاوی نام گرفت و صرب‏ها بر آن تسلط یافتند. جمهوری اسلوونی کشوری است در جنوب اروپای مرکزی. پایتخت آن «لیوبلیانا» (Ljubljana) نام دارد.

«کرواسی» نیز کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته نگرو و دریای آدریاتیک هم‌مرز است. پایتخت کرواسی شهر «زاگرب» (Zagreb) است.

2009 میلادی- «مایکل جوزف جکسون» با نام مستعار «ام‌جی» (MJ) درگذشت. وی موسیقی‌دان، خواننده، ترانه‌سرا، رقصنده، بازی‌گر، طراح رقص و فعال حقوق بشر آمریکایی است. او را «سلطان پاپ» می‌نامند.

مرتضا خسروی (هیچ) / کاریکاتور / رادیو کوچه

او هفتمین فرزند خانواده‌ی معروف جکسون است و فعالیت حرفه‌ای خود را در عرصه‌ی موسیقی از سن شش سالگی و به عنوان یکی از اعضای گروه «جکسون فایو»  (The Jackson 5) آغاز کرد و در حالی که هنوز عضوی از گروه بود، در سال ۱۹۷۱ کار خود را به عنوان یک تک‌خوان شروع کرد. آلبوم «تریلر» او که در سال ۱۹۸۲ منتشر شد، پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی جهان است. علاوه بر آن چهار آلبوم دیگر استودیویی او: «غیر معمول»، «بد»، «خطرناک» و «تاریخ» جز‌ پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی جهان هستند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,