Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
بلیط نه،

«کفش، نماد شخصیت ماست»

2012 June 25

فرید کفاشیان

سال‌های متمادی است که روان‌شناسان برای پی بردن به اسرار شخصیت یک فرد از اتفاقات پیرامون و حتا نوع پوشش فرد استفاده کرده‌اند. به تازگی، دانش‌مندان دانش‌گاه کانزاس در تحقیقات جدید خود اعلام کردند که شخصیت افراد در رابطه بسیار مستقیمی با نوع کفش‌ها و جنس آن‌ها دارد.

روان‌شناسان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که سبک، ارزش، رنگ و شرایط ظاهری کفش یک فرد بازگو کننده شخصیت وی می‌باشد و بازتابی از ویژگی‌های فردی وی چون احساسات و تمایلات وی باشد.

این تحقیق شامل کفش‌های 63 دانش‌جوی این دانش‌گاه است که پیش از این این گروه آزمایشی پرسش‌نامه‌های روان‌شناسی را پاسخ داده بودند.

بر اساس این تحقیق که نتایج آن در مجله «تحقیقات شخصیت» منتشر شده، با نگاه کردن به کفش‌های گروه آزمایشی، جنسیت، سن، تمایلات فردی و اجتماعی فرد مورد ارزیابی قرار گرفت. این ارزیابی شامل درون‌گرا بودن، ثبات عاطفی، سازگاری و بلند نظری فرد مورد ارزیابی قرار گرفت. حتا از ناظران خواسته شد تا تمیلات سیاسی فرد برای تشخیص محافظه کار یا لیبرال بودن فرد نیز ارزیابی شود.

این گروه گزارش داده است که کفش‌ها اطلاعات ظریف اما سودمندی درباره مالک خود بیان می‌کنند. کفش‌ها سرنخ‌های غیر‌کلامی به شخصیت فرد هستند و پیام‌های نمادینی را منتقل می‌کند.

کفش‌ها دارای تنوع جنس، سبک، کارکرد، ظاهر و مارک‌های مختلفی هستند؛ اما آیا به علت این تنوع است که می‌تواند اطلاعات مختلفی را درباره افراد بیان کنند؟

محققان دانش‌گاه کانزاس به این پرسش پاسخ مثبت داده و اظهار داشته‌اند که برخی از سرنخ‌هایی که کفش درباره صاحبش می‌دهد بسیار واضح است. برای مثال کفش‌های گران‌قیمت از وضعیت درآمدی صاحبش حکایت می‌کند و کفش‌های براق و رنگی متعلق به افرادی برون‌گرا هستند. کفش‌هایی که ممکن است نو نباشند اما سالم و تمیز هستند متعلق به افراد باوجدان و وظیفه شناس است. برخی از سرنخ‌ها کم‌تر مشهود هستند، برای مثال کفش‌های کاربردی متعلق به افراد سازگار است.

صحیح‌ترین ارزیابی‌ها در رابطه با سن، جنس و میزان درآمد است که پس از آن رده ثبات‌پذیری عاطفی و سازگاری قرار می‌گیرد.

براساس گزارش بوستن گلاب، از دیدگاه روان‌شناسان ثبات عاطفی بسیار مهم است چرا که این ویژگی دربرگیرنده‌تر از تنها ماندن، طرد شدن و توانایی رویارویی با انواع مختلف روابط را نشان می‌دهد.

افرادی که نوعی اضطراب و نگرانی درباره روابطشان دارند کفش‌های نو پوشیده و آن‌ها را سالم نگاه می‌دارند، شاید بتوان گفت این امر به نگرانی آن‌ها درباره ظاهرشان و چگونگی تفکر دیگران درباره آن‌ها باز می‌گردد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,