Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
آقای خوشبختی- بخش پنجم

«مدیریت زمان»

2012 June 25

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

امروز با چهاردهمین برنامه از مجموعه برنامه‌های «موفقیت»، در خدمت شما عزیزان هستم و به ادامه موضوع «مدیریت زمان» می‌پردازم. امیدوارم با شنیدن این برنامه‌ها قدر زمان خود را بیش‌تر بدانید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دوستان خوب من. در طول برنامه‌های مدیریت زمان به تدریج تغییر دیدگاه خود را نسبت به موضوع زمان حس خواهید کرد.

در برنامه قبل به یک روش پنج مرحله‌ای برای مدیریت زمان اشاره کردم که مراحل آن عبارت بودند از:

1 . تعیین هدف‌ها

2 . اولویت‌بندی هدف‌ها

3 . مکتوب کردن هدف‌ها با استفاده از جدول روزانه

4 . اقدام با نگرش مثبت

5 . بررسی عمل‌کرد

سپس در توضیح مرحله اول یعنی مرحله «تعیین هدف‌ها» به قانون 80/20 پارتو اشاره کردم و گفتم که باید در طول روز کارهایی را انجام دهیم که در راستای تحقق همان 20 درصد اهداف باارزشی باشند که 80 درصد بهره وری حاصل می کنند. بعد از آن گفتم که اهداف زندگی به چهار گروه تقسیم می‌شوند:

1 . اهداف شغلی

2 . اهداف خانوادگی

3 . اهداف فردی

4 . اهداف اجتماعی

حالا در این برنامه می‌خواهیم ببینیم که «اهداف شغلی» چه هستند؟

1 . اهداف شغلی

آیا تاکنون به پیش‌رفت و توسعه و موفقیت خود در شغل فعلی اندیشیده‌اید؟ آیا فکر می‌کنید حفظ وضع موجود به‌تر است؟  اگر دانش‌جو هستید، آیا فکر کرده‌اید که بعد از فراغت از تحصیل چه باید بکنید؟

به نظر می‌رسد انتخاب شغل و توسعه آن و داشتن هدف در این زمینه چیزی نیست که در محدوده زمانی کوتاه بخواهید به آن فکر کنید. چنان‌چه از ابتدا برنامه‌ریزی زمانی مناسبی داشته باشید به بسیاری از اهداف بلند مدت خود خواهید رسید. انتخاب شغل نیز از آن دسته اهداف بلند مدتی است که اگر از ابتدا درباره آن تمرکز شود، بسیاری از مشکلات فرد و جامعه برطرف خواهد شد. به همین دلیل داشتن مدیریت و برنامه‌ریزی، کمک شایان توجهی برای آن خواهد بود. مهم نیست که شغل افراد چه باشد، مهم این است که علاقه و اشتیاق و انگیزه‌های لازم برای انجام اثر بخش و بهره‌ورانه مشاغل در افراد وجود داشته باشد. در این میان نقش خانواده و اولیای مدرسه و مشاورین و معلمان راه‌نما انکار‌ناپذیر است تا افراد جامعه در طول زمان و به تدریج شغل مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

هرگاه هدف خود را با استفاده از راه‌نمایی‌های افراد صاحب نظر و کسب اطلاعات گوناگون در این زمینه انتخاب کردید، به‌تر است به مسوولیت‌های خود در راه رسیدن به هدف فکر کنید و وظایف خود را دسته‌بندی کنید تا دچار سردرگمی نشوید. نوشتن را نباید فراموش کنید. نوشتن اهداف به همان روشی که در برنامه‌های موفقیت شماره چهار و پنج و شش آقای خوشبختی گفتم. هم‌چنین به یاد داشته باشید که اگر هدفی را نوشتید اما برای رسیدن به آن اقدام نکردید مثل این است که فقط دارید دفترچه خاطرات خود را با جملات یادگاری پر می‌کنید.

2 . اهداف خانوادگی

داشتن مدیریت و برنامه‌ریزی در خانواده یک عامل تعیین کننده در میزان موفقیت همگان است. اهداف خانوادگی در واقع بخشی از مقوله تعیین اهداف زندگی است. هر خانواده برحسب امکانات، سطح سواد، میزان اطلاعات و توقعی که از زندگی خود دارد باید به برنامه‌ریزی و تعیین اهداف برای خود بپردازد. درست است که گاهی موانعی بر سر راه تحقق اهداف قرار می‌گیرند اما نکته‌ای که بسیار اهمیت دارد رعایت اولویت نیاز خانواده است. تشخیص این‌که اولویت با بهداشت خانواده است یا توسعه فرهنگی خانواده یا مثلن مسکن خانواده، جزو وظایف مدیریت خانواده است. هم‌چنین زمان‌بندی انجام فعالیت‌های رسیدن به اهداف یکی از مقوله‌های مهمی است که نباید از نظر دور بماند. مدیریت خانواده بسیار مهم است و چنان‌چه با درایت کافی صورت نگیرد، خود باعت ایجاد مشکلات فراوان خواهد شد. این‌که تصمیم بگیرید فرزندتان برای ادامه تحصیل خود مدرسه دولتی را انتخاب کند یا به یک مدرسه غیر انتفاعی برود، یا این‌که در خصوص چگونگی پرکردن اوقات فراغت او چه ایده‌ای دارید، همه و همه، به برنامه‌ریزی‌های شما باز می‌گردد.

البته همه این تصمیمات از وظایف مدیران و برنامه‌ریزان خانواده است که قاعدتن پدر یا مادر یا هردو هستند. اما به‌تر خواهد بود چنان‌چه فرزندان هم مورد مشورت قرارگیرند و از آن‌ها نظرخواهی شود. در نهایت پدر یا مادر یا هر دو به اتفاق با توجه به امکانات و بودجه موجود به تعیین اولویت‌ها می‌پردازند. خانواده‌های موفق معمولن خانواده‌هایی هستند که به برنامه‌های خود تعهد دارند و تا نیل به هدف آن‌ها را دنبال می‌کنند. توجه به مناسبات و توسعه روابط اجتماعی و بهبود روابط همسران نیز از جمله موارد مهمی هستند که باید به آن‌ها توجه شود.

3 . اهداف شخصی

هر فردی در زندگی علاوه بر هدف‌های شغلی و خانوادگی، هدف‌های شخصی نیز دارد که در جای خود بسیار قابل تعمل هستند. هر کسی علاقه‌مند به رشد و ارتقا شخصیت خود است و درجا زدن مقبول افراد نیست. رشد مناسبات ارتباطی، کسب اطلاعات، ارتقا تحصیلات، انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری و ورزشی از جمله فعالیت‌هایی هستند که در جهت رسیدن به اهداف فردی می‌توانند موثر باشند. در این‌جا داشتن تعهد در انجام کارها و طرح و نقشه برای انجام آن‌ها بسیار ضروری می‌باشد چراکه در زمینه اهداف فردی کسی به جز خود شما برای بازخواست خویشتن وجود ندارد و مسوول و مجری طرح‌ها خود شما هستید. بنابراین اهداف فردی به راحتی می‌توانند به فراموشی سپرده شوند.

در برنامه بعد یعنی برنامه پانزدهم ضمن توضیح در مورد نوع چهارم هدف‌ها یعنی «اهداف اجتماعی»، به سراغ مرحله دوم مدیریت زمان یعنی «اولویت‌بندی اهداف» خواهم رفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,