Saturday, 18 July 2015
20 September 2021

«خبرهای بیست و پنجم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 25

دادگاهی در مالزی:

«استرداد ایرانی متهم به بمب‌گذاری به تایلند»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

دادگاهی در مالزی روز دوشنبه، 25 ژوئن، استرداد یک شهروند ایرانی متهم به دست داشتن در «طرح بمب‌گذاری» را به تایلند تایید کرده است. این شهروند ایرانی که با نام «مسعود صداقت‌زاده» معرفی شده است به احتمال زیاد در تایلند با حکم حبس ابد روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کوماتی، قاضی دادگاه جنایی کوآلالمپور، مسعود صداقت‌زاده را که 31 سال سن دارد «یک جنایت‌کار فراری» توصیف کرد و اظهارات وکیل مدافع مبنی بر فقدان شواهد علیه او را رد کرد.

بر پایه این گزارش، مسعود صداقت‌زاده که با دست‌بند و لباس زندانیان در دادگاه حضور یافته بود گفت که برای دفاع از خود به زمان بیش‌تری نیاز دارد و خبر داد که علیه استردادش به تایلند فرجام‌خواهی خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌های داخلی بانکوک، مسعود صداقت‌زاده که بهمن‌ماه گذشته از تایلند به مالزی گریخته‌ بود متهم است که قصد داشته تا با انفجار یک بمب، دیپلمات‌های اسراییلی را هدف قرار دهد.

پس از اطلاع‌رسانی تایلند، مسوولان مالزی این فرد که «مسعود صداقت‌زاده» نام دارد در فرودگاه بین‌المللی کوآلالامپور و در حالی که قصد داشت به ایران فرار کند بازداشت کردند.

صداقت‌زاده می‌گوید که فروشنده قطعات خودرو است و برای تجارت به مالزی سفر کرده ‌است اما وکیل او محمد نصیر حسین به دادگاه گفت که موکلش برای «یک سفر تعطیلاتی کوتاه» به تایلند سفر کرده ‌بوده و در انفجارها دستی نداشته ‌است.

اما قاضی دادگاه با استناد به تصاویر گرفته شده توسط دوربین‌های مداربسته در محل انفجار گفته است که صداقت‌زاده به‌هم‌راه دو فرد دیگر از محل انفجار گریختند.

…………………………………………

منابع آگاه:

«پناهنده شدن چندین نظامی سوری به اردن و ترکیه»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 25 ژوئن، به گزارش رسانه‌های عرب‌زبان و به نقل از منابع آگاه، تعداد خلبانانی که طی روزهای گذشته از ارتش سوریه جدا شده و به خارج از کشور پناهنده شدند به 9 نفر رسیده است.

به گزارش العربیه، بر اساس این اظهارات همه 9 خلبان جدا شده به اردن منتقل شدند.

بر اساس این گزارش، یکی از این خلبانان پس از انتقال اعضای خانواده‌اش به اردن اخیرن به سوریه بازگشت تا به ارتش آزاد بپیوندد.

خانواده‌های 5 تن از این خلبانان در اردن مستقر شده و همه آن‌ها از اردن تقاضای پناهندگی سیاسی کرده‌اند.

هم‌چنین رسانه‌های ترکیه می‌گویند که یک امیر ارتش، دو سرهنگ، دو سرگرد و 30 سرباز ارتش سوریه نیمه شب گذشته با عبور از مرز به ترکیه به مخالفان حکومت بشار اسد در ترکیه پیوستند.

لازم به اشاره است روز پنج‌شنبه گذشته یک خلبان سوری با جنگنده میگ 21 ‌خود به اردن پناهنده شد. سایر خلبانان به شکل فردی از مرزهای مشترک سوریه با اردن عبور کردند.

بسام الداده مشاور سیاسی ارتش آزاد سوریه خبر پناهنده شدن چند خلبان سوری به اردن را تایید کرده است.

او افزود این خلبانان به دلیل این‌که امکان پرواز با جنگنده‌های خود برای آن‌ها فراهم نبود به شکل پیاده از مرز خارج شدند.

گفتنی است تعداد نظامیان سوری که به اردن پناهنده شده‌اند به 600 تن می‌رسد که 48 تن از آنان از افسران ارتش این کشور هستند.

…………………………………………

در واکنش به تحریم‌ها،

«برگزاری مانور مشترک ارتش و سپاه»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز شام‌گاه یک‌شنبه، 25 ژوئن، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی از رونمایی دستاورد‌های جدید نیروی زمینی در آخر شهریورماه و احتمال برگزاری چند مانور مشترک میان ارتش و سپاه در سال جاری خبر داده است.

به گزارش ایسنا، احمدرضا پوردستان اظهار داشت: «اگر ایران در ‌معرض خطر‌ قرار بگیرد از همه ‌اهرم‌ها از جمله بستن تنگه هرمز» استفاده خواهد شد.

احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی اعلام کرد که «هماهنگی‌های لازم انجام شده و قرار است ارتش و سپاه در نیمه دوم امسال در یکی از محورهای جنوب‌ شرقی ایران رزمایش(مانور) برگزار کنند اما رای‌زنی‌های بسیاری با ستادکل نیروهای مسلح صورت گرفته تا بیش از یک رزمایش (مانور) مشترک برگزار شود.»

آقای پوردستان هم‌چنین در مورد تشدید تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرد: «ما از تحریم‌ها خاطره خوش داریم چون زمینه رشد کشور و رشد استعدادهای داخلی را فراهم کرده‌اند.»

این در حالی است که برخی مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی در یک سال گذشته در واکنش به تحریم‌های یک جانبه علیه صنعت نفت ایران از بستن تنگه هرمز خبر داده بودند که در مقابل کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه از استقرار نیروهای دریایی خود در این منطقه خبر دادند.

…………………………………………

جانشین فرمانده نیروی انتظامی:

«در طرح برخورد با بدپوششی کوتاه نمی‌آییم»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 25 ژوئن، جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ضمن اشاره به مصادیق «بدپوششی که پلیس با آن‌ها برخورد می‌کند»، تاکید کرد‌ به هیچ عنوان در اجرای این طرح نیروی انتظامی کوتاه نخواهد آمد.

به گزارش مهر، احمدرضا رادان افزود: «نیروی انتظامی علارغم همه ناملایماتی که در اجرای این طرح با آن مواجه شد به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آید و به طور جدی با بدپوششی برخورد می‌کند.»

وی در خصوص مصادیق بدحجابی و برخورد پلیس با آن‌ها اظهار داشت: «در خصوص بانوان پوشیدن مانتوهای تنگ و چسبان، مانتوهای کوتاه که از نظر ما در صورت تنگ نبودن تا روی زانو مناسب است، لباس و مانتوهای آستین کوتاه و هم‌چنین شال و روسری که موی سر از دو طرف آن پیدا باشد، مصادیق بدپوششی است.»

وی افزود: «ماموران به افراد بدپوشش تذکر می‌دهند و اگر اصلاحی در محل صورت نگیرد این افراد به پلیس امنیت معرفی و برای آن‌ها سابقه انتظامی در نظر گرفته می‌شود.»

جانشین فرمانده نیروی انتظامی درباره برخورد با آن‌چه «مزاحمین خیابانی» خوانده، نیز اظهار داشت: «در خصوص خودرو دو موضوع مطرح است، نخست بحث آلودگی صوتی که برخی خودروها با نصب تجهیزاتی مانند ساب برای مردم  ایجاد مزاحمت می‌کنند که این خودروها ضمن برخورد قضایی تجهیزات صوتی آن‌ها نیز جمع‌آوری می‌شود، بحث دیگر که یکی از دغدغه‌های بانوان می‌باشد موضوع مزاحمین نوامیس در شهر است. پلیس نباید اجازه دهد این موضوع برای بانوان ایجاد شود. به هم‌کاران خود در نیروی انتظامی تهران بزرگ ابلاغ می‌کنم که با مزاحمین خیابانی به شدت برخورد کرده تا این نگرانی در مردم مرتفع شود.»

وی ادامه داد: «نیروی انتظامی هم‌چنین با نصب دیش‌های ماهواره نیز برخورد می‌کند. در شهرهای شمالی کشور نیز یک بخش به این طرح اضافه شده است که در این شهرها طرح سالم سازی دریا اجرا خواهد شد. اجازه نمی‌دهیم شمال کشور حیاط خلوت بعضی افراد برای ناهنجاری‌ها شود.»

لازم به اشاره است در دو هفته اخیر، نیروی انتظامی در دو مورد جداگانه پیش از آغاز کنسرت به دلیل آن‌چه «بدحجابی و بدپوششی» خوانده، ده‌ها نفر از شهروندان تهرانی را بازداشت کرده است.

 …………………………………………

گفت‌وگو در مورد برنامه هسته‌ای ایران،

«سفر رییس جمهوری روسیه به اسراییل»

خبر / رادیو کوچه

ولادیمیر پوتین، در نخستین سفر خود به خاورمیانه، بعد از انتخاب مجدد به سمت ریاست جمهوری روسیه، روز دوشنبه، 25 ژوئن، به اسراییل رفته است.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای پوتین در این سفر قرار است که با نخست وزیر اسراییل، بنیامین نتانیاهو دیدار کند.

گزارش شده که دو طرف درباره اوضاع در سوریه و برنامه هسته‌ای ایران پس از نشست مسکو با گروه 1+5 با هم گفت‌گو می‌کنند.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که به گفته تحلیل‌گران غربی مذاکرات ایران و گروه 1+5 در مسکو با شکست به پایان رسیده است.

آقای پوتین هم‌چنین با محمود عباس، رییس دولت خودگردان فلسطینی هم دیدار خواهد کرد.

 …………………………………………

توسط مقام‌های تونسی صورت گرفت،

«استرداد نخست وزیر پیشین لیبی به این کشور»

خبر / رادیو کوچه

دولت تونس، بغدادی محمودی، نخست وزیر پیشین لیبی را که سال گذشته به این کشور پناه برده بود، روز یک‌شنبه 24 ژوئن، به لیبی تحویل داده است.

آقای محمودی، 70 ساله از ماه مارس سال 2006 میلادی نخست وزیر لیبی بود. اما سال گذشته و پس از سقوط حکومت معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی، به تونس گریخت.

او در ماه سپتامبر سال گذشته به اتهام ورود غیرقانونی به تونس بازداشت شد.

حکم شش ماه حبس او در دادگاه تجدید نظر نقض شد، اما دولت تونس به درخواست لیبی او را هم‌چنان در بازداشت نگه داشته بود.

آقای محمودی روز یک‌شنبه با یک هلیکوپتر به شهر طرابلس منتقل شده است.

پیش از این منصف مرزوقی، رییس جمهوری تونس، گفته بود که بغدادی محمودی را به شرطی به لیبی باز می‌گرداند که این کشور تضمین دهد که آقای محمودی در «دادگاه عادلانه» محاکمه شود.

گروه‌های حقوق بشر از دولت تونس خواسته بودند که از استرداد آقای محمودی خودداری کند، چرا که ممکن است با او با خشونت برخورد شود.

لیبی قصد دارد آقای محمودی را به خاطر سواستفاده از قدرت در زمان نخست وزیری محاکمه کند.

…………………………………………

اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری مصر

«محمد مرسی، رییس جمهوری جدید مصر»

خبر / رادیو کوچه

کمیسیون انتخابات مصر، محمد مرسی، نامزد مورد حمایت اخوان‌المسلمین را پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد. ژنرال طنطاوی، رییس شورای نظامی مصر این پیروزی را به آقای مرسی تبریک گفته است.

بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات، آقای مرسی 51.73 درصد آرا و آقای شفیق، نخست وزیر پیشین، 48.27 درصد کل آرا در مرحله دوم را به خود اختصاص داده‌اند. به این ترتیب محمد مرسی نخستین رییس جمهوری غیرنظامی مصر خواهد بود.

در پی اعلام نتیجه انتخابات، هواداران آقای مرسی که در میدان تحریر قاهره تجمع کرده بودند، به شادی پرداختند.

فاروغ سلطان، رییس کمیسیون انتخابات مصر در کنفرانس خبری که برای اعلام نتایج برگزار شد، ابتدا در مقدمه‌ای طولانی چگونگی برگزاری انتخابات و فعالیت‌های کمیسیون را تشریح کرد و به هواداران هر دو نامزد مرحله دوم انتخابات توصیه کرد که نتیجه را هر چه هست بپذیرند.

محمد مرسی پس از اعلام پیروزی وی در اولین انتخابات ریاست جمهوری پس از پیروزی انقلاب این کشور تاکید کرد «رییس جمهوری همه مردم مصر» خواهد بود.

وی در اولین پیام تلویزیونی خود از همه نیروهای مصر خواست برای ایجاد وحدت ملی برای خروج از مرحله سخت تلاش کنند.

از سویی دیگر، احمد شفیق پیش‌تر گفته بود که نتیجه انتخابات هر چه که باشد، آن را خواهد پذیرفت، بنابراین احتمال اعتراض خشونت‌آمیز توسط هواداران او زیاد نیست.

گفتنی است پس از پانصد روز از پیروزی اعتراضات مردم مصر بر حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین این کشور، امروز نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری مصر، اعلام شد. هم‌چنین ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور شب گذشته را در میدان تحریر قاهره به سر برده‌اند.

انتخابات ریاست‌جمهوری مصر هفته گذشته برگزار شد، اما به دلیل اعتراض به نتایج آن که به‌طور غیررسمی از سوی دو نامزد دور دوم انتخابات عنوان شده بود اعلام نتیجه آن با تاخیر روبه‌رو بوده است.

لازم به اشاره است شورای عالی نظامیان مصر روز جمعه، ۲۲ ژوئن، اعلام کرد که اقدام نامزدهای ریاست جمهوری در اعلام پیروزی، پیش از اعلام رسمی نتایج انتخابات، توجیه‌ناپذیر است.

این شورا نسبت به هر اقدامی که ثبات و امنیت مصر را به هم بزند، هشدار داده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,