Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
هم‌زمان با شلیک به دومین جنگنده ترکیه:

«ترکیه: همه گزینه‌ها، حتا پاسخ نظامی روی میز است»

2012 June 26

خبر / رادیو کوچه

درگیری‌های لفظی میان مقامات کشورهای ترکیه و سوریه در پی سقوط هواپیمای نظامی ترکیه به دست پدافند ضدهوایی سوری‌ها در آب‌های مدیترانه ادامه دارد. در حالی که آقای «جهاد مقدسی» سخنگوی وزارت امورخارجه سوریه در آخرین اظهارنظر خود در این‌باره، طی کنفرانسی خبری در روز دوشنبه 25 ژوئن اظهار داشت که جنگنده ترک به فضای سوریه تجاوز کرده بود، مقامات ترکیه بر هدف قرار گرفتن هواپیمای خود بر فراز آب‌های بین‌المللی اصرار می‌ورزند.

اندکی پس از کنفرانس خبری سخنگوی وزارت‌خارجه سوریه، نشست روز دوشنبه اعضای کابینه دولت ترکیه در همین رابطه به پایان رسید و به گزارش سایت روزنامه «حریت»، آقای «بلند آرنچ» معاون نخست‌وزیر ترکیه در اظهارات شدیدالحنی گفت که تمام گزینه‌ها، از جمله پاسخ نظامی روی میز است و عمل خصمانه سوریه در سرنگون‌کردن هواپیمای غیرمسلح ترک در آب‌های بین‌المللی بدون پاسخ رها نخواهد شد. وی در حالی‌که بر عدم خواست دولت متبوعش برای جنگ‌افروزی تاکید می‌کرد، افزود که ترکیه برای اقدام علیه این عمل با کسی تعارف نخواهد کرد.

از سوی دیگر «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه در نشستی با رهبران اپوزیسیون، گفت که تنها نشانه به دست آمده از خلبانان فانتوم ساقط شده، دو جفت پوتین بوده و اضافه کرد که به دلیل عدم یافتن کوچکترین نشانه‌ای از چتر نجات، گمان می‌رود که خلبانان پیش از سقوط نتوانستند از دکمه «اجکت» برای خروج اضطراری استفاده کنند. گفتنی است که نیروهای هوایی و دریایی ترکیه در ماموریتی مشترک برای یافتن کاپیتان «گوکهان ارتان» و ستوان «حسین آکسوی» تلاش می‌کنند و اخبار رسیده حاکی از آن است که ترکیه پیشنهاد سوریه را برای اجرای عملیات مشترک دو کشور برای نجات خلبانان مذکور بی‌پاسخ گذاشته است.

قرار است سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز سه‌شنبه 26 ژوئن برای بررسی مسئله سقوط هواپیمای ترک جلسه اضطراری تشکیل دهد.

قرار است سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز سه‌شنبه 26 ژوئن برای بررسی مساله سقوط هواپیمای ترک جلسه اضطراری تشکیل دهد. پیش‌تر در روز یکشنبه گذشته وزیر امور خارجه ترکیه با دعوت از مقامات اتحادیه عرب، ناتو و اتحادیه اروپا، جزییات حادثه را در اختیار نمایندگان آن‌ها قرار داده و دو نامه جداگانه نیز به روسای شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد فرستاده است.

هم‌زمان آنکارا اعلام کرد که پدافند هوایی ارتش سوریه به سمت یک هواپیمای دیگر نیروی هوایی ترکیه که مشغول جست‌وجو برای یافتن هواپیمای شناسایی سرنگون شده اف-4 بود آتش گشود؛ اما هواپیمای دوم سرنگون نشد.

بیشتر بخوانید:

 «نشست اضطراری ناتو در مورد سرنگونی جنگنده ترکیه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,