Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
ششم تیر- بیست‌و‌ششم ژوئن

«تقویم تاریخ ششم تیر»

2012 June 26

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1824 میلادی- «ویلیام تامسون»(William Thomson)، که بیش‌تر با نام «لرد کلوین» (Lord Kelvin) مشهور است، زاده شد. او ریاضی‌دان و فیزیک‌دان بریتانیایی بود.

او کارهای مهمی در تحلیل ریاضی الکتریسیته و ترمودینامیک انجام داد. طرح جالب او یعنی انتقال اطلاعات به آن سوی اقیانوس اطلس از طریق کابل‌های زیردریایی برای زمان خودش بسیار نوآورانه محسوب می‌شد. او به خاطر پیشنهاد مقیاس «دمای ترمودینامیکی کلوین» معروف است. این واحد اندازه‌گیری دما «مقیاس دمای کلوین» نام گرفته است.

کلوین در حوزه زمین‌شناسی هم صاحب نظریه بود و با کمک دانسته‌هایش در ترمودینامیک توانسته بود عمر خورشید و هم‌چنین زمین را تخمین بزند و هم‌چنان با نظریه تکامل مخالف بود.

1945 میلادی- متن منشور ملل متحد در چنین روزی در سانفرانسیسکو در پایان کنفرانس ملل متحد به امضای 51 کشور رسید و از اکتبر به اجرا در‌آمد. منشور ملل متحد سندی است که هدف‌ها و سازمان و نحوه کار سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به آن را تعیین می‌کند. این سند در حکم اساس‌نامه سازمان ملل است. امروزه ۱۹۱ کشور آن را امضا کرده‌اند و رعایت مفاد آن برای همه اعضای سازمان ملل متحد الزامی است.

در متن منشور تاکید شده که مفاد منشور بر هر قرارداد بین‌المللی دیگری مقدم است. این منشور از یک یادداشت مقدماتی، یک دیباچه و 19 فصل تشکیل شده است. در یادداشت مقدماتی افزوده‌ها به منشور و تاریخ آن‌ها ذکر شده ‌است.

1963 میلادی- «جان اف کندی» در زمان بازدیدش از برلین سخن‌رانی کرد که در تاریخ معروف شد. این اولین بازدید یک رییس‌ جمهوری آمریکا از برلین پس از ساخته شدن دیوار برلین توسط اتحاد جماهیر شوروی بود. این جمله که به منظور ابراز هم‌راهی آمریکا با مردم آلمان غربی و به‌ویژه برلین غربی بود، در میان سخنرانی‌ای بیان شد که به‌عنوان یکی از مهمترین وقایع دوران جنگ سرد از آن یاد می‌شود.

کندی در بخشی از سخنانش گفته بود: «….تمامی مردم آزاده، هر جایی که زندگی کنند، شهروندان برلینی هستند. در نتیجه من به عنوان یک انسان آزاد به این کلام مفتخرم: «من یک برلینی هستم» (Ich bin ein Berliner).

1360 خورشیدی- «علی خامنه‌ای» امام‌جمعه وقت تهران در مسجد ابوذر، در تهران، بر اثر انفجار بمبی که در یک دست‌گاه ضبط صوت قرار داده شده بود، مجروح شد.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1898 میلادی- «ویلیام امیل مسراشمیت» معروف به «ویلی مسراشمیت» (Willy Messerschmitt) زاده شد. او طراح هواپیمای آلمانی بود. مهم‌ترین طراحی‌اش، طراحی هواپیمای جنگنده «مسراشمیت ب‌اف 109» بود که به مهم‌ترین جنگنده آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم تبدیل شد.

وی شرکتی را با نام «مسراشمیت» پایه‎گذاری کرد که پیش از پایان جنگ جهانی دوم توانست نخستین موتور جت جهان را با هم‌کاری شرکت «هانکل» طراحی و بر روی هواپیما نصب کند. هواپیمای «مسراشمیت ام‌یی 262»  (Messerschmitt Me 262) نخستین هواپیمای جنگنده با موتور جت بود.

ویلیام امیل مسراشمیت پس از جنگ جهانی دوم به خاطر آن‌چه هم‌کاری با نازی‌ها گفته می‌شد، به اعدام محکوم شد اما پس از گذراندن دو سال از محکومیت زندانش آزاد شد و باردیگر به مدیریت در شرکت مسراشمیت بازگشت. وی در سال ۱۹۷۸ در مونیخ درگذشت.

1988 میلادی- کنفرانس بین‌المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر در شهر وین به منظور ابراز عزم سیاسی ملت‏ها در امر مبارزه با مواد مخدر تشکیل شد. در این کنفرانس سندی به تصویب رسید که بر طبق آن، خط‌مشی همه‌جانبه‏ای در امر کنترل مواد مخدر، از سوی کشورهای شرکت کننده، مشخص شده و آنان را متعهد می‏کند تا اقدامات بین‏المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال کنند. سال روز تصویب این سند به نام «روز جهانی مبارزه با مواد مخدر» اعلام شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی انگلیسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,