Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«شبکه تصویری کوچه/لیندا، ناشر کتاب کودکان»

2012 June 26

نفیسه مطلق  / شبکه تصویری کوچه

لازم به اشاره است ویدئوی زیر پیش‌تر در سایت چاری ماکان نمایش داده شد و گزارش‌های مربوط به آن نیز در  سایت پس‌کد منتشر شده است و حقوق معنوی و مادی آن متعلق به این موسسه بوده که در کوچه باز نشر شده است.

—–

لیندا ناشر کتاب کودکان است. او بیش از 20 سال است که در حوزهی نشر فعالیت می‌کند اما از سال 2007 تنها بر روی انتشار کتاب‌های مصور کودکان متمرکز شده؛ حوزه‌ای که همیشه به آن علاقه‌ی ویژه‌ای داشته. لیندا در سال‌های اخیر تلاش می‌کند تا با تشویق هنرمندان مالزیایی کتاب‌هایی با تصویرسازی‌های بومی منتشر کند چرا که معتقد است کودکان یک کشور برای شناخت هویت‌شان نیاز به کتاب‌هایی دارند که محیط واقعی آن‌ها را نشان دهد؛ کتاب‌هایی با داستان‌ها و شخصیت‌های آشنا که برگرفته از فرهنگ آن جامعه باشد. لیندا در این‌باره تاکید می‌کند: «کودکان باید خود را در کتاب‌ها ببینند!».

اما تحقق بخشیدن به این هدف چندان آسان نیست چرا که تولید کتاب‌های مصور داخلی نسبت به کتاب‌های مشابه خارجی هم گران‌تر است و هم از لحاظ کیفیت هنری پایین‌تر. در عین حال، خریداران کتاب کودک در این کشور بیش از تصویرسازی به کمیت متن توجه می‌کنند و مسایلی از این دست کار را برای لیندا سخت‌تر کرده. به همین دلیل او علاوه بر انتشار کتاب، فعالیت‌های زیادی در راستای فرهنگ‌سازی در زمینهی شناخت درست کتاب کودک در مالزی انجام داده است.

لیندا اکنون نمایندهی کشور مالزی در سازمان جهانی ناشران، نویسندگان و تصویرسازان است. او سابقه‌ی کار و زندگی در اندونزی و هنگ‌کنگ و انگلستان دارد و به طور فعال در نمایش‌گاه‌ها و سمینارهای مربوط به کارش شرکت می‌کند. می‌گوید:‌ «هر سال که برای شرکت در بزرگ‌ترین نمایش‌گاه کتاب کودک به ایتالیا می‌روم چیزهای زیادی دربارهی نشر کتاب کودک یادمی‌گیرم. باید بگویم کمی طول می‌کشد تا مالزی بتواند در زمینهی کتاب کودک حرفی برای گفتن داشته باشد اما مهم این است که قدمی در این راستا برداشته شود. کشور مالزی پر است از داستان‌ها و افسانه‌هایی که می‌تواند هم‌راه با تصویرسازی‌های محلی به موفقیت‌های خوبی — حداقل در منطقه- دست پیدا کند اما با توجه به گرانی نشر انگیزه‌دادن و حمایت مالی از هنرمندان کمی مشکل به نظر می‌رسد».

ویمو

[vimeo]http://vimeo.com/44019499[/vimeo]

یوتیوب

[youtube]http://youtu.be/JVlcDw3BNcg[/youtube]

——–

ویدئوی پیشین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , ,