Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای بیست و ششم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 26

با رد شدن اتهام تجاوز،

«رها ساختن عبدالکبیر رنجبر نماینده پیشین افغانستان»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

معاون لوی سارنوالی روز دوشنبه، 25 ژوئن، گفته است که این نهاد عبدالکبیر رنجبر نماینده پیشین مجلس نمایند‌گان را از بند رها ساخته است.

معاون لوی سارنوالی گفته است آقای رنجبر ادعا دارد دختری که وی را به ربودن و تجاوز متهم ساخته است همسر او است و آقای رنجبر برای پیش‌کش کردن نکاح خط و دیگر مدارک ازدواجش از بند رها شده است.

این نهاد افزوده است هرگاه ثابت شود که این دختر همسر آقای رنجبر است این کار این زن توطئه‌ئی در برابر وی دانسته خواهد شد.

اما اکنون آقای نظری گفته است که آقای رنجبر را برای پیش‌کش کردن مدارک ازدواجش به لوی سارنوالی از بند رها شد.

به گزارش به طلوع نیوز، رحمت‌اله نظری گفت: «آقای رنجبر مریضی هم دارد و در زندان است و ما تصمیم گرفته‌ایم که وی را رها بکنیم در صورت که آقای رنجبر اسناد قانونی ازدواج را برای ما ارایه بکند برعلاوه نکاه خط و ملا امام که نکاه را بسته کرده است و همان دو نفر شاهد که حاضر بودند تصدیق بکنند که این نکاه شده است و جرم منتقیح می‌شود، خانم نکاهی‌اش است و قضیه حفظ می‌شود.»

لوی سارنوالی افزوده است که هرگاه بربنیاد مدارک و شواهد ثابت شود که این دختر به راستی همسر آقای رنجبر است ، این روی‌داد به گونه جدی بررسی خواهد شد.

………………………………………………

با اجرای مرحله دوم،

«قطع شدن یارانه 4.5 میلیون ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، فاز دوم هدف‌مندی یارانه‌ها در ایران، با حذف یارانه 4.5 میلیون ایرانی آغاز شده است.

به گزارش ایسنا، دبیر ستاد هدف‌مندی‌ یارانه‌ها اعلام کرد: «پیش از حذف برخی اقشار از سیستم دریافت یارانه نقدی 74.5 میلیون نفر یارانه می‌گرفتند، اما این رقم هم اکنون به 70 میلیون نفر کاهش یافته است.»

محمدرضا فرزین در خصوص کاهش این نفرات در آینده اعلام کرد: «‌ما هم اکنون در حال بررسی این موضوع هستیم.»

وی با اشاره به این که بخشی از افراد حذف شده از فهرست دریافت‌کنندگان یارانه، ایرانیانی هستند که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، درباره چگونگی شناسایی افراد دارای تمکن مالی گفت: «به هر حال ما از خیلی پای‌گاه‌های اطلاعاتی استفاده کرده‌ایم و نظام مشخصی برای شناسایی این افراد داریم.»

پیش‌تر سازمان هدف‌مندی یارانه‌ها از طریق پیام کوتاه و ارسال آن به سرپرست خانوارها از قطع شدن یارانه بخشی از شهروندان ایرانی خبر داده بود.

………………………………………………

هم‌زمان با شلیک به دومین جنگنده ترکیه:

«ترکیه: همه گزینه‌ها، حتا پاسخ نظامی روی میز است»

خبر / رادیو کوچه

درگیری‌های لفظی میان مقامات کشورهای ترکیه و سوریه در پی سقوط هواپیمای نظامی ترکیه به دست پدافند ضدهوایی سوری‌ها در آب‌های مدیترانه ادامه دارد. در حالی که آقای «جهاد مقدسی» سخنگوی وزارت امورخارجه سوریه در آخرین اظهارنظر خود در این‌باره، طی کنفرانسی خبری در روز دوشنبه 25 ژوئن اظهار داشت که جنگنده ترک به فضای سوریه تجاوز کرده بود، مقامات ترکیه بر هدف قرار گرفتن هواپیمای خود بر فراز آب‌های بین‌المللی اصرار می‌ورزند.

اندکی پس از کنفرانس خبری سخنگوی وزارت‌خارجه سوریه، نشست روز دوشنبه اعضای کابینه دولت ترکیه در همین رابطه به پایان رسید و به گزارش سایت روزنامه «حریت»، آقای «بلند آرنچ» معاون نخست‌وزیر ترکیه در اظهارات شدیدالحنی گفت که تمام گزینه‌ها، از جمله پاسخ نظامی روی میز است و عمل خصمانه سوریه در سرنگون‌کردن هواپیمای غیرمسلح ترک در آب‌های بین‌المللی بدون پاسخ رها نخواهد شد. وی در حالی‌که بر عدم خواست دولت متبوعش برای جنگ‌افروزی تاکید می‌کرد، افزود که ترکیه برای اقدام علیه این عمل با کسی تعارف نخواهد کرد.

از سوی دیگر «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه در نشستی با رهبران اپوزیسیون، گفت که تنها نشانه به دست آمده از خلبانان فانتوم ساقط شده، دو جفت پوتین بوده و اضافه کرد که به دلیل عدم یافتن کوچکترین نشانه‌ای از چتر نجات، گمان می‌رود که خلبانان پیش از سقوط نتوانستند از دکمه «اجکت» برای خروج اضطراری استفاده کنند. گفتنی است که نیروهای هوایی و دریایی ترکیه در ماموریتی مشترک برای یافتن کاپیتان «گوکهان ارتان» و ستوان «حسین آکسوی» تلاش می‌کنند و اخبار رسیده حاکی از آن است که ترکیه پیشنهاد سوریه را برای اجرای عملیات مشترک دو کشور برای نجات خلبانان مذکور بی‌پاسخ گذاشته است.

قرار است سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز سه‌شنبه 26 ژوئن برای بررسی مساله سقوط هواپیمای ترک جلسه اضطراری تشکیل دهد. پیش‌تر در روز یکشنبه گذشته وزیر امور خارجه ترکیه با دعوت از مقامات اتحادیه عرب، ناتو و اتحادیه اروپا، جزییات حادثه را در اختیار نمایندگان آن‌ها قرار داده و دو نامه جداگانه نیز به روسای شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد فرستاده است.

هم‌زمان آنکارا اعلام کرد که پدافند هوایی ارتش سوریه به سمت یک هواپیمای دیگر نیروی هوایی ترکیه که مشغول جست‌وجو برای یافتن هواپیمای شناسایی سرنگون شده اف-4 بود آتش گشود؛ اما هواپیمای دوم سرنگون نشد.

………………………………………………

هم‌زمان با تاکید بر آغاز تحریم نفتی ایران،

«اسراییل خواستار افزایش تحریم‌ها علیه ایران»

خبر / رادیو کوچه

اتحادیه اروپا روز دوشنبه، 26 ژوئن، اعلام کرد که به دلیل شکست مذاکرات هسته‌ای گروه 1+5 با ایران، ممنوعیت واردات نفت از این کشور از روز یک‌شنبه‌، یکم ماه ژوئیه اجرا می‌شود. هم‌زمان اسراییل خواهان تشدید تحریم‌ها علیه ایران شده است.

در تشریح اقدام روز دوشنبه، ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا گفت: «ما جزییات تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال خواهند شد را تایید کردیم.»

آقای هیگ افزود: «مهم است که رهبران ایران اراده جامعه جهانی را در این باره درک کنند و (بدانند که) مابه تشدید فشار اقتصادی ادامه خواهیم دارد.»

در 23 ژانویه سال جاری میلادی، 27 کشور عضو اتحادیه اروپا به ممنوعیت عقد قراردادهای جدید واردات نفت از ایران رای دادند و اعلام کردند که این ممنوعیت از اول ماه ژوئیه اجرا خواهد شد.

در بیانه‌ای که روز دوشنبه توسط وزرای خارجه اتحادیه اروپا صادر شد آمده است کلیه قراردادهایی که قبل از این ضرب‌العجل برای خرید نفت از ایران منعقد شده‌اند، باید تا اول ژوئیه مختومه شوند.

این بیانیه می‌افزاید: «از همان تاریخ به بعد، بیمه‌گذاران اتحادیه اروپا جایز به صدور بیمه‌نامه برای پوشش خسارات شخص سوم و زیست محیطی حمل و نقل نفت ایران نخواهند بود.»

در همین حال خانم اشتون در یک مصاحبه رسانه‌ای گفت: «ما نگرانی‌های جدی داریم، این تحریم‌ها برای آن است رژیم ایران دریابد که این نگرانی‌ها را باید جدی بگیرد و به آن‌ها بپردازد. لازم است که ما فشارمان را حفظ کنیم.»

هم‌زمان در دیدار رییس جمهوری روسیه و نخست وزیر اسراییل در تل‌آویو، بنیامین نتانیاهو، گفت: «به نظرم حالا وقت دو کار است: یکی این که تحریم‌ها تشدید شود، دوم این که درخواست‌ها (از ایران) بالا رود.»

بینامین نتانیاهو  هم‌چنین گفته است: «جامعه جهانی باید توقف و پایان تمامی فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم‌ ایران را خواستار شده و هم‌چنین بخواهد سایت فردو (در نزدیکی قم) را هم تعطیل و جمع‌آوری کند.»

نخست وزیر اسراییل پس از دیدار با ولادیمیر پوتین تاکید کرد: «ما این فرصت را داشتیم که در مورد مذاکراتی که میان جامعه جهانی و ایران می‌شود گفت‌وگو کنیم و هر دو بر این نظر هستیم که بمب هسته‌ای در دستان ایران نه تنها فقط برای اسراییل که برای کل منطقه خطرناک و دردسرساز است.»

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی در زمان مذاکرات با گروه 1+5 گفته بودند که اعضای گروه 1+5 باید حق تهران را در زمینه غنی‌سازی اورانیوم به رسمیت بشناسند.

………………………………………………

دیده‌بان حقوق بشر سوریه:

«درگیری در اطراف پای‌گاه‌های گارد ریاست جمهوری سوریه»

خبر / رادیو کوچه

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، روز سه‌شنبه، 26 ژوئن، اعلام کرد درگیری شدیدی بین مخالفان و نیروهای دولتی در اطراف پای‌گاه‌های گارد ریاست جمهوری در حومه دمشق به وقوع پیوسته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رامی عبدالرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: «درگیری در منطقه ‌الهامه ‌و ‌قدسیا ‌در اطراف دمشق در کنار مراکز گارد ریاست جمهوری و منازل سازمانی افسران این گارد به وقوع پیوست و در حال حاضر ادامه دارد.»

او تاکید کرد محل درگیری‌ها از منطقه ‌امویین ‌در مرکز دمشق 8 کیلومتر فاصله دارد.

این در حالی است که پس از نقض آتش‌بس از سوی ارتش سوریه، نیروهای مخالفان مسلح اعلام کردند که دیگر به طرح آتش‌بس کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران این کشور، پای‌بند نخواهند بود و به درگیری با نیروها و حامیان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، ادامه خواهند داد.

………………………………………………

به دلیل تحریم صنعت نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا،

«قطع واردات نفت خام ایران از سوی کره جنوبی»

خبر / رادیو کوچه

رسانه‌های خارجی روز سه‌شنبه، 26 ژوئن، از قطع خرید نفت خام ایران از سوی دولت کره جنوبی خبر داده‌اند. این کار در راستای تحریم‌های یک‌جانبه اتحادیه اروپاست که از یکم ژوئیه به اجرا در خواهد آمد.

به گزارش یونهاپ، منابع دولتی این کشور اعلام کردند که پیش‌تر شرکت‌های بیمه اروپایی تامین‌کننده صد در صد پوشش بیمه‌ای و جبران خسارت تمامی محموله‌های نفت صادراتی ایران به مقصد کره جنوبی بودند اما با متوقف شدن این خدمات، به دلیل اجرای تحریم‌ها علیه صنعت نفت ایران، خرید و حمل این محموله‌ها ناممکن خواهد شد.

دولت کره جنوبی در بیانیه خود تاکیدکرده است که تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا آثار قطع واردات نفت خام از ایران بر اقتصاد و بخش صنایع کره از جمله در زمینه عرضه فرآورده‌های نفتی در بازار داخلی و ادامه صادرات کالا و خدمات به ایران به حداقل ممکن کاهش یابد.

از سویی دیگر معاون تجارت خارجی وزارت اقتصاد کره جنوبی در یک نشست خبری اعلام کرده است که این کشور توانسته بخش عمده‌ای از نفت وارداتی از ایران را از منابع دیگراز جمله عراق، کویت، قطر و امارات متحده عربی و هم‌چنین خرید از بازار معاملات نقدی نفت تامین کند هر چند هنوز قادر به جبران کامل قطع نفت از ایران نبوده است و تلاش در این زمینه را ادامه می‌دهد.

تا اوایل سال جاری میلادی، کره جنوبی با واردات حدود دویست هزار بشکه نفت در روز، خریدار 10 درصد نفت صادراتی ایران، و پس از چین، ژاپن و هند، بزرگ‌ترین وارده کننده نفت خام از این کشور بود اما در ماه گذشته، این مقدار حدود 40 درصد کاهش یافت.

………………………………………………

پس از گذشت سه سال،

«احتمال بازگشت آیت‌اله هاشمی به نماز جمعه»

خبر / رادیو کوجه

یک منبع خبری نزدیک به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، 26 ژوئن، اعلام کرد آیت‌اله هاشمی رفسنجانی پس از مدت‌ها خودداری از اقامه نماز جمعه تهران دوباره به این جای‌گاه بازخواهد گشت.

به گزارش سروش‌نیوز و نقل از قطره، این منبع آگاه اعلام کرد: «طبق شنیده‌ها و برخی از تحلیل‌ها، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، به‌زودی و طی هفته‌های آتی با دعوت ستاد نماز جمعه تهران مجدد به جای‌گاه نماز جمعه تهران بر می‌گردد و دوباره به ایراد خطبه می‌پردازد.»

آیت‌اله هاشمی پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری گذشته ایران در خطبه‌های نماز جمعه به انتقاد از روند انتخابات پرداخت و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد. او هم‌چنین در مراسم تنفید حکم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد که به عنوان پیروز انتخابات اعلام شده بود، و هم‌چنین در مراسم تحلیف او، حضور نیافت.

طی سال‌های گذشته اصول‌گریان بارها آیت‌اله هاشمی و فرزندان او را آماج انتقادات رسانه‌ای قرار داده بودند.

لازم به اشاره است وی در خصوص اختلافات با برخی از مسوولان اجرایی جمهوری اسلامی در سخنانی به‌طور رسمی اعلام کرده بود «تا آخر پای نظام و انقلاب می‌ایستم.»

………………………………………………

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران،

«670 نفر، شمار کارگران اخراجی کارخانه شهاب خودرو»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، نزدیک به 670 کارگر کارخانه شهاب خودرو از ابتدای سال 91 تاکنون اخراج شده‌اند.

به گزارش ایلنا، نماینده کارگران اخراجی شهاب خودرو در این زمینه اظهار داشت: «این کارخانه وابسته به آستان قدس رضوی به بهانه افزایش مشکلات کارخانه، کارگران قراردادی خود را از ابتدای سال تاکنون اخراج کرده است.»

او افزود: «با وجود تجمع‌های گسترده‌ای که کارگران در ۳ ماه گذشته در مقابل نهادهای مختلف انجام داده‌اند، هنوز مشکلات آنان حل نشده است.»

هم‌چنین کارخانه جابرابن‌حیان، از بزرگ‌ترین داروسازی‌های خاور میانه در زمینه تولید آنتی بیوتیک، بیش از نود نفر از پرسنل بازاریاب و کارگران را از کار برکنار کرد.

این در حالی است که در سال جدید خورشیدی و با افزایش تورم و بهای کالا در ایران، گزارش‌هایی در مورد اخراج کارگران کارخانه‌ها در شهرهای مختلف ایران در رسانه‌های داخلی منتشر شده است.

………………………………………………

توسط ماموران امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت سه درویش گنابادی در کوار و صقاد»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه منسوب به دارویش گنابادی، طی روزهای اخیر سه تن از دراویش نعمت‌الهی، از سوی  ماموران امنیتی در شهرستان کوار و صقاد بازداشت شده‌اند.

به گزارش مجذوبان نور، هفته گذشته، 29 خرداد، ماموران امنیتی و افرادی موسوم به لباس شخصی با ورود به منزل امین ابوالحسنی از دراویش گنابادی بخش صقاد شهرستان آباده، این درویش گنابادی را بدون ارایه حکم قضایی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

امین ابوالحسنی داماد علی شفیعی از برگزارکنندگان مجالس درویشی بخش صقاد از توابع شهرستان آباده است که روز قبل از آن 28 خرداد بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شد.

هم‌چنین منوچهر زارع از دراویش گنابادی و برگزارکنندگان مجالس درویشی دهستان فرمشکان از توابع شهرستان کوار، صبح روز ۲۹ خرداد با ورود ماموران امنیتی و بدون حکم قضایی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

گفتنی است ۷ تن از وکلا و مدیران سایت مجذوبان نور بیش از ۹ ماه است که در بندهای امنیتی زندان اوین تهران و پنج تن از دراویش استان فارس در زندان عادل آباد شیراز در حبس به‌سر می‌برند و هم‌چنان از وضعیت رسیدگی به پرونده آنان اطلاعی در دست نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,