Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
نماینده مجلس ششم:

«یقین دارم دخترم به دست نیروهای امنیتی کشته شد»

2012 June 27

خبر / رادیو کوچه

محمدباقر باقری‌نژادیان‌فرد‌، نماینده مجلس ششم، که فرزندش پس از انتخابات ریاست جمهوری 88 جان باخته است در گفت‌وگویی تاکید کرد که دخترش از حامیان میرحسین موسوی بود و به دست عوامل امنیتی کشته شده است.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، او از احمد شهید خواست تا پی‌گیر قتل دخترش باشد.

فاطمه باقری‌نژادیان‌فرد، در مرداد ماه 90 در تهران ربوده و بعد از یک هفته خبر ناپدید شدن او در رسانه‌های داخلی منتشر شد. او که 28 سال سن داشت و دانش‌جوی سال آخر در دانش‌گاه «علم و صنعت» بود، از طرف‌داران و فعالان کمپین میرحسین موسوی در انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری در سال 88 بود.

در اواسط مردادماه 90 پیکر فاطمه باقری‌ در کوه‌‌های اطراف شهرری پیدا شد. بلافاصله بعد از پیدا شدن جسد این دختر جوان، عده‌ای از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای سرگشاده به روسای قوای سه‌گانه و رهبر جمهوری اسلامی، نسبت به رشد و تداوم «ناامنی و جرم و جنایت» در جامعه هشدار داده و خواستار پی‌گیری این حادثه شدند.

محمدباقر باقری با تاکید بر این‌که دخترش از هواداران میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران بود، گفت: «او در تظاهرات شرکت داشت؛ با این‌حال آن‌قدر فعال نبود که بخواهد کشته شود.»

ماموران امنیتی درباره‌ی دلیل قتل این دختر جوان در ابتدا به خانواده‌اش گفتند که او به «دلایل طبیعی» جان خود را از دست داده است؛ بعد مدعی شدند که او با «خوردن قرص برنج خودکشی کرده است.»

این نماینده پیشین مجلس تصریح: «جنازه‌ی او در دامنه‌ی کوه‌های اطراف شهرری پیدا شد و بعد به پزشکی قانونی کهریزک منتقل شد. من ده‌ها دلیل روشن برای کشته شدن دخترم دارم و به همین دلیل از همان ابتدا خواستم که جنازه‌ی دخترم کالبدشکافی و دلیل مرگ گفته شود.»

آقای باقری با این‌حال می‌گوید که «دلیل روشنی» برای چرایی این جنایت ندارد؛ او اضافه می‌کند: «من یقین دارم که او توسط نیروهای امنیتی کشته شده است. اما این‌که چرا و چگونه، نمی‌دانم. شاید به دلیل نگرش‌های اصلاح‌طلبانه‌ی من و یا به دلیل این‌که خود دخترم در جریانات پس از انتخابات شرکت می‌کرد. من بارها برای پی‌گیری پرونده دخترم تهدید به سکوت شدم، آیا این یک نشانه نیست؟»

هم‌چنین گفته می‌شود بعد از آن‌که این نماینده پیشین مجلس به آیت‌اله خامنه‌ای نامه‌ای نوشته و خواهان پی‌گیری پرونده‌ی قتل دخترش شد، از سوی ماموران امنیتی تهدید شد که «اگر سکوت نکند، جان دیگر فرزندانش نیز به خطر خواهد افتاد.»

باقری‌نژادیان‌فرد با تاکید بر این‌که دختر او اصلن اهل کوه‌نوردی نبوده و در روزی که ناپید شد نیز بدون کفش ورزشی و برای خریدی کوچک از منزل خارج شد، اضافه کرد: «بعد از یکی، دو ماه که از اتفاق گذشت و من مرتب نامه می‌نوشتم و به دادسرا می رفتم، اعلام کردند که بعد از تحقیقات جدید متوجه شدند که دخترم قرص برنج خورده و مرده است. اما ما معتقدیم دروغ محض است. اگر قرص برنجی هم در کار بوده، به او خورانده‌اند.»

این نماینده دوره‌های سوم و ششم مجلس با تاکید بر این‌که بر روی تن دخترش آثار ضرب و جرح دیده می‌شد، گفت: «دو پایش از زانو به پایین، بازوهایش و روی صورتش آثار کبودی وجود داشت. یعنی فاطمه قبل از این‌که قرص برنج بخورد خودش را کتک زده است؟ فاطمه 40 کیلو وزن داشت و قدش 155 سانتی‌متر بود، لابد بچه را این‌قدر تحت فشار قرار داد‌‌ه‌اند تا قلبش گرفته یا نتوانسته طاقت بیاورد و مرده است یا کشتنش! نمی‌دانم واقعن. تنها می‌دانم که دخترم آن‌قدر شاد و سرحال بود که امکان خودکشی با قرص برنج را نمی‌توانیم باور کنیم.»

محمدباقر باقری نژادیان‌فرد در این گفت‌وگو تصریح کرد که ماموران امنیتی حتا به سراغ روحانی مسجد محل آن‌ها که مراسم ختم دخترش را برگزار کرد رفته و وی را «تخریب» کرده و به او گفته‌اند به دلیل نماز خواندن بر جنازه‌ی دخترش «ضد ولایت فقیه» محسوب می‌شود.

این نماینده سابق مجلس که از طیف اصلاح‌طلبان است در این گفت‌وگو از احمد شهید، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران خواست تا درباره‌ی پرونده‌ی قتل دخترش تحقیق کند و اضافه کرد: «من دلیل روشن مرگ دخترم را می‌خواهم. این‌ها تا به حال فقط تهدید کرده‌اند، مبهم حرف زده‌اند. شفاف که با ما حرف نمی‌زنند. اما من تا آخر حقیقت ایستاده‌ام و سکوت نمی‌کنم، بیایند من را هم بگیرند و بکشند.»

گفتنی است در مراسم فرزند این نماینده‌ی مجلس بسیاری از چهره‌های شاخص گروه‌های اصلاح‌طلب از جمله هادی خامنه‌ای، برادر رهبر جمهوری اسلامی نیز شرکت داشتند.

 بیشتر بخوانید:

«جان‌باختن دختر نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,