Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
هفتم تیر- بیست‌و‌هفتم ژوئن

«تقویم تاریخ هفتم تیر»

2012 June 27

 رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1954 میلادی- اولین نیروگاه اتمی جهان در «اوبنینسک» (Obninsk) در نزدیکی مسکو راه‌اندازی شد. نخستین نیروگاه هسته‌ای جهان بود که به شبکه برق متصل شد که توانی در حدود پنج مگاوات تولید می‌کرد. در حال حاضر چهارده درصد نیروی برق جهان از چنین نیروگاه‌هایی به دست می‌آید. در این مراکز نیروی اتم آب را بجوش می‌آورد و نیروی بخار حاصله ژنراتورها را به کار می‌اندازد و برق تولید می‌شود. چندین انستیتوی علمی روسیه در شهر «اوبنینسک» واقع شده و به همین لحاظ به «شهر علوم» معروف است.

1991 میلادی- پس از استقلال یوگسلاوی از اسلوونی، نیروهای ارتش یوگسلاوی به جمهوری اسلوونی حمله کردند. اسلوونی نیز به هم‌راه ارتش فدرال با یوگوسلاوی به نبرد پرداخت. دولت بریتانیا در این نبرد 10 روزه از جمله کشورهایی بود که تلاش‌های زیادی برای پایان هرچه سریع‌تر این درگیری‌ها انجام داد. سه ماه بعد از پایان جنگ 10 روزه، آخرین سربازهای ارتش خلق یوگسلاوی، نواحی کشور اسلوونی را ترک کردند.

1997 میلادی- سند توافق‌نامه نهایی صلح بین (دولت و اپوزیسیون) تاجیکستان به امضا رسید، به همین دلیل امروز به نام «روز ‏وحدت و آشتی ملی» در تاجیکستان نامیده شد. پس از استقلال تاجیکستان در سال 1991، جنگ داخلی میان اسلام‌گرایان و دولت‌مردان طرف‌دار روسیه در‌گرفت که در این مدت، کشورهای منطقه و سازمان ملل متحد تلاش کردند آرامش را به این کشور آسیای مرکزی بازگردانند. بنابراین توافق‌نامه‏ای بین «امامعلی رحمانف» رییس جمهوری و «سید عبداله نوری» رهبر مخالفان اسلام‌گرای تاجیکستان امضا شد که بر اساس آن، سی در صد از سمت‏های دولتی به مخالفان واگذار شد و نیروهای آنان نیز در ارتش تاجیکستان ادغام شدند و جنگ داخلی پایان یافت.

1366 خورشیدی- در بین جنگ ایران و عراق، نیروی هوایی عراق شهر سردشت (از توابع استان آذربایجان غربی) را بمباران شیمیایی کرد. بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت یکی از فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات منفی بسیاری به وجود آورد. جمهوری اسلامی ایران، این تهاجم را غیر‌انسانی اعلام کرد و شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان بعد از بمباران هسته‏ای هیروشیما نامید.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1360 خورشیدی- در چنین روزی جلسه‏ای در سالن اجتماعات دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی واقع در سرچشمه تهران برگزار شد که در حین سخن‌رانی، ناگهان انفجاری مهیب روی داد و بر اثر این انفجار «سید‌محمد حسینی‌بهشتی» و ۷۲ تن از مقامات حزب جمهوری اسلامی  کشته شدند.

1880 میلادی- «هلن آدامز کلر» نویسنده نابینا و ناشنوا و فعال سوسیالیست آمریکایی زاده شد. او در اثر ابتلا به‌یک نوع بیماری، بینایی و شنوایی خود را از دست داد. هنگامی‌که کلر شش سال داشت، او را به «الکساندر گراهام‌بل» نشان دادند و گراهام‌بل یک معلم را که در موسسه آموزش نابینایان در بوستون فعالیت می‌کرد، برای آموزش او فرستاد. چنان‌که کلر بعدها درباره خود می‌نویسد، زندگی واقعی او در یک روز از ماه مارس سال 1887 وقتی که تقریبن هفت ساله بود، با ورود معلمش به‌زندگی او آغاز شد. هلن‌کلر از زمانی‌که دانش‌جو بود، نگارش را آغاز کرد و علاوه بر «زندگی من»، یازده کتاب و مقالات بی‌شماری در زمینه نابینایی، ناشنوایی، مسایل اجتماعی و حقوق زنان به‌رشته تحریر در آورده است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

انفجار در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، زادروز «هلن آدامز کلر» نویسنده آمریکایی، راه‌اندازی اولین نیروگاه اتمی جهان در «اوبنینسک»، جنگ ده روزه یوگسلاوی و اسلوونی، امضای سند توافق‌نامه نهایی صلح بین دولت و اپوزیسیون تاجیکستان و بمباران شیمیایی شهر سردشت توسط عراق، برخی از وقایع چنین روزی هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,