Saturday, 18 July 2015
02 December 2023
هم‌زمان با حضور چند ساعته غلیون در سوریه،

«بشار اسد: سوریه در وضعیت جنگی‌ست»

2012 June 27

خبر / رادیو کوچه

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، حدود یک سال پس از آغاز درگیری‌ها اعلام کرده است که کشورش در جنگ به سر می‌برد. او روز سه‌شنبه، 26 ژوئن، به اعضای جدید کابینه‌اش گفت باید همه تلاششان را برای پیروزی در این جنگ به کار گیرند.

بشار اسد در مراسم سوگند اعضای جدید کابینه گفت: «ما از همه سو در جنگ به سر می‌بریم.»

آقای اسد هم‌چنین کشورهایی را که از او خواستند از مقام خود استعفا دهد، مورد سرزنش قرار داد و گفت: «غرب همیشه طلب‌کار است و هیچ‌گاه بخشنده نیست. این موضوع در موارد مختلف ثابت شده است.»

او در ادامه تاکید کرد: «ما خواهان روابط خوب با همه کشورها هستیم اما باید مصلحت خود را هم در نظر بگیریم.»

این سخنان هم‌چنین در حالی بیان می‌شود که درگیری‌ها میان ارتش سوریه و مخالفان در حاشیه دمشق برای دومین روز ادامه دارد.

مخالفان می‌گویند این یکی از شدیدترین درگیری‌ها در این منطقه بوده است.

گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه می گوید روز سه‌شنبه 10 تن در بمباران هوایی در محله قدسیه و حدود 58 نفر دیگر در درگیری‌های شدید در دیگر مناطق سوریه کشته شدند. به گفته این سازمان در میان کشته‌ها، 24 نفر نظامی، 30 غیر نظامی و 4 شورشی بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رامی عبدالرحمان، رییس این نهاد گفت این اولین‌بار است که ارتش سوریه نزدیکی دمشق را بمباران می‌کند.

هم‌چنین روز سه‌شنبه درگیری‌ها در حمص نیز ادامه داشت. هفته گذشته کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تلاش کرد غیر‌نظامیانی را که در این شهر گرفتار شده‌اند خارج کند، کاری که بی‌نتیجه ماند.

کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، پیشنهاد داده است برای حل اختلافات در سوریه، کنفرانسی در اواخر ماه ژوئن در ژنو برگزار شود و روسیه خواستار حضور ایران در این اجلاس است درخواستی که از سوی آمریکا رد می‌شود.

هم‌زمان گزارش‌ها و برخی ویدئوها نشان‌دهنده این است که برهان غلیون رییس پیشین شورای ملی سوریه برای چند ساعت به هم‌راه تعدادی از انقلابیون وارد خاک سوریه شد.

غلیون گفته است پس از ورود به خاک سوریه با انقلابیون جلسه برگزار کرد.

او تاکید کرد این اقدام به هدف تقویت روحیه انقلابیون، هم‌دردی با هم‌وطنانی که توسط حکومت کشته می‌شوند و هم‌چنین برای به چالش کشیدن نظام صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید:

 «درگیری در اطراف پای‌گاه‌های گارد ریاست جمهوری سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,