Saturday, 18 July 2015
16 September 2021

«وقتی از خدا هم کاری برنیامد، به فاکس‌نیوز متوسل شوید»

2012 June 27

سینا رهنما / رادیو کوچه

واتیکان اوضاع رسانه‌ای بسیار خرابی این روزها دارد. از دفتر پاپ اخبار درز می‌کند، خبر رشوه و فساد مالی بیرون می‌آید و چند سالی هم هست که پرونده آزار جنسی کودکان توسط کشیش‌ها و دست‌اندرکاران کلیسای کاتولیک، ادامه دارد و به ویژه در آمریکا پرونده‌ها در حال تعقیب است. واتیکان اما، گویا باور دارد فقط داشتن خدا و نمایندگی از او کافی نیست که باید سخن‌گو و دست‌گاه رسانه‌ای مناسبی هم داشت که بتواند تصویر‌سازی‌ها را به نفع آن‌ها تغییر دهد. البته کجا می‌توان چنین نیرویی پیدا کرد الا فاکس‌نیوز، حرفه‌ای‌ترین جایی که می‌توان اخبار را وارونه کرد.

نمی‌د‌انم خبردار شدید یا نه، فاکس‌نیوز چند روز پیش حتا گزارش ویدئویی از روی سایت کاخ سفید‌– سایت رسمی ریاست جمهوری در آمریکا‌– و دیدار باراک اوباما با گروهی را برداشت، دقیقن آن جایی که دلش می‌خواست را درآورد و بر اساس آن گزارش درست کرد. برای مثال، اوباما گفته بود: «اگر این‌ها را از قبل می‌دانستم، آیا این تصمیم را می‌گرفتم؟ نه.» فاکس همین را خبر و گزارش مفصل می‌دهد. بعد مشخص شد آن ویدئو ادامه داشته و اوباما گفته است: «اما با این وجود این کار را کرده‌ام، فکر هم نمی‌کنم اشتباه است و دنبال آن خواهم بود.» البته مسئله مربوط به قانون بیمه خدمات درمانی درآمریکاست که موافقان و مخالفان زیادی دارد.

ولی جالب است که محبوبیت فاکس‌نیوز فراتر از مرزهای آمریکاست. واتیکان و در قلب رم، دنبال کارشناس وارونه نشان دادن حقایق که باشد، می‌رود و از فاکس آن را می‌آورد

ولی جالب است که محبوبیت فاکس‌نیوز فراتر از مرزهای آمریکاست. واتیکان و در قلب رم، دنبال کارشناس وارونه نشان دادن حقایق که باشد، می‌رود و از فاکس آن را می‌آورد. اما «گرگ بورک» Greg  Burke ‌نه فقط از فاکس‌نیوز، که از اعضای «اوپوس دیی» Opus Dei‌‌ است. همان شخصیت منفی و اعضایشان در فیلم و کتاب «داوینچی کد.»

اوپوس دیی، شاخه‌ای تاسیسات کلیسای کاتولیک است که وظیفه‌اش تحکیم چهره و جای‌گاه پاپ و تحکم و حضور جای‌گاه کاردینال و اسقف‌هایی است که پاپ را انتخاب می‌کنند. این واژه لاتین و به معنای «حاصل کار خدا» است، و رهروان اوپوس دیی خود را دنباله روی خدمت راستین به خدا می‌دانند. گروه اوپوس دیی در 1928 در اسپانیا تاسیس شد و در 1950 از سوی پاپ وقت، پاپ پایوس بیست و دوم به رسمیت شناخته شد و پاپ ژان پل دوم در سال 1982 به این تشکیلات اجازه داد هر اسقفی، محدوده‌ای که هست را پوشش دهد، فارغ از این که چه محدوده جغرافیایی داشته باشد. یا چیزی مانند حوزه استحفاظی متحرک که هرجا می‌روید با خودتان می‌آید و نه این که وقتی از مرز خارج شدید دیگر تمام شود.

چند نظر هست که چرا این کار شده. بعضی می‌گویند فاکس استاد این کار است و برای چهره‌سازی باید از آن‌ها کمک گرفت. برخی دیگر می‌گویند پاپ فعلی، به دلیل ارتباط اوپوس دئی بورک، او را به این کار دعوت کرده است. اما چطور می‌شود که مدیریت واتیکان کسی را از بیرون به حلقه خود راه می‌دهد؟ گویا پیش‌تر هم شده و پاپ ژان پل دوم یک خبرنگار اسپانیایی را به عنوان سخن‌گوی خود برگزید.

نظری هم هست که می‌گوید وضعیت کلیسای کاتولیک در آمریکا خیلی خراب است و واتیکان یک آمریکایی آشنا به شرایط و رسانه‌ها را می‌خواهد تا بتواند وضعیت بهتری در آمریکای شمالی داشته باشد. و البته دست آخر این که واتیکان نیاز به کمک دارد و نتوانسته از این بهتر پیدا کند. در رسانه‌های روز جهان، فاکس‌نیوز در کار خود استاد است و با توجه به این همه دروغ و وارونه‌سازی و چرخش حقایق، بالاترین درصد بیننده را در آمریکا دارد.

مطلب های بخش «اندیشه گار» را از این جا دنبال کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,