Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
دگردیسی در مهاجرت

«مجردها در مهاجرت»

2012 June 27

نازی حسامی/ رادیو کوچه

شاید ما جزو معدود ملت‌هایی باشیم که زندگی مستقل فرزندان‌مان بسیار دیر شروع می‌شود و تقریبن تا اجباری در کار نباشد فرزندان از خانه جدا نمی‌شوند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این اجبارها انواع گوناگون دارند. از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به سربازی، و ترک خانه برای کار یا تحصیل اشاره کرد. در نوع دوم و سوم، یعنی ترک خانه برای کار و تحصیل، گاهی مسیر آن‌قدر دور و زمان آن‌قدر طولانی است که این جدایی، نوعی مهاجرت به حساب می‌آید.

این‌جاست که عده‌ای جوان که تا دیروز در پناه خانواده و به اصطلاح، در خانه پدری زندگی می‌کردند وارد زندگی مجردی می‌شوند.

مسئله تا وقتی که صحبت تغییر مکان از شهری به شهر دیگر است زیاد جدی به نظر نمی‌رسد، گرچه برای عده‌ای این هم بسیار مشکل است. اما موضوع وقتی به واقع جدی می‌شود که این مهاجرت به کشورهای دیگر صورت می‌گیرد. جدیت این موضوع، برای فرزندان از این نظر است که مشکلات زندگی مجردی آن هم در غربت، برای آن‌ها که تا به حال در خانه پدری بوده‌اند، شروع می‌شود.

شاید مهم‌ترین چیزی که باعث بروز این مشکلات می‌شود، افتادن بار مسوولیت بسیاری کارها بر دوش جوانی است که تا دیروز مسوولیت‌های چندانی نداشته است.

البته ما قصد نداریم به موضوع مسئولیت‌پذیری و لزوم مسوولیت‌دهی به فرزندان از کودکی آن‌ها بپردازیم. بحث ما بیش‌تر در مورد مسایلی است که مجردها به طور عمومی در شروع زندگی مستقل خود دچارش می‌شوند و می‌خواهیم فارغ از دلایل و چرایی، به این موضوع بپردازیم. و اتفاقن می‌خواهیم در مورد به ظاهر ساده‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین این مشکلات صحبت کنیم. مسایلی که گرچه به نظر کوچک می‌آیند اما وقتی جمع می‌شوند حال و هوای مکان زندگی را از معنای همیشگی خانه دور می‌کنند.

در این برنامه می‌خواهیم به همین مسایل به ظاهر پیش پا افتاده بپردازیم و در مطلب بعدی، کمی به سراغ مسایل رفتاری و روانی مهاجرین مجرد خواهیم رفت.

معضل اول: غذا

اغلب ما وقتی متوجه ارزش غذای گرم و همیشه آماده می‌شویم که از خانه‌مان دور می‌افتیم. این مسئله‌ای است که بسیاری مجردها و به خصوص پسرها در هفته‌ها و ماه‌های اول زندگی مجردی، با آن مواجهند. چه بسا برخی حتا با وجود سختی‌های بسیاری که از کم غذایی و تغذیه نامناسب متوجه‌شان می‌شود، تن به یادگیری این هنر یا به‌تر بگوییم نیاز ضروری نمی‌دهند و ماه‌ها و بلکه سال‌ها، کجدار و مریز با آن کنار می‌آیند.

معضل غذا از چند نظر به مجردها فشار می‌آورد. اول آن‌که ناچار به انجام کار اضافه‌ای هستند که پیش‌تر آن را انجام نمی‌دادند و اغلب‌شان مهارتی هم در آن ندارند. همین بی‌مهارتی باعث می‌شود که کیفیت آن‌چه آماده می‌کنند با چیزی که در خانه پدری تجربه کرده‌اند بسیار متفاوت و حتا دل‌سردکننده باشد.  دوم آن‌که کمبود وقت و مهارت یا حوصله، مانع از این می‌شود که دایم به آشپزی بپردازند و به ناچار تن به غذاهای آماده می‌دهند که اکثرن بی‌کیفیت هستند و ناراحتی‌های مختلف جسمی را در طولانی مدت موجب می‌شوند. سوم آن‌که مجردها از لحاظ تامین هزینه تغذیه دچار مشکل می‌شوند چون خرید دایم غذا از غذاخوری‌های آماده، خصوصن اگر کمی هم با کیفیت باشد، در طولانی مدت به راستی مشکل‌ساز می‌شود به خصوص برای دانش‌جوها. این مشکل وقتی مضاعف می‌شود که غذاهای کشور میزبان چندان هم به کام این مهاجران جوان خوشایند نیاید. و آن‌گاه است که گل، به سبزه هم آراسته می‌شود.

معضل دوم: نظافت عمومی

شاید پرداختن به این مسئله کمی عجیب به نظر برسد اما واقعیت این است که مجردها با توجه به آن‌که تازه شروع به مدیریت خانه و زندگی مستقل‌شان کرده‌اند، گاهی حتا نمی‌توانند رسیدگی به نظافت شخصی‌شان را درست برنامه‌ریزی کنند. جمع شدن رخت‌های چرک، نظافت دیر به دیر منزل، انباشته شدن ظرف‌های نشسته، لبریز شدن سطل زباله، عوض کردن دیر به دیر ملحفه‌ها، به هم ریختگی سر و وضع خانه و مواردی از این دست، از معمول‌ترین اتفاقاتی است که در خانه مجردها می‌افتد. خصوصن این مسئله دامن‌گیر کسانی می‌شود که سررشته‌ای در خانه‌داری ندارند و آن‌ها که در خانه پدری تمرین خانه‌داری کرده‌اند، در حل این مشکل، پیش می‌افتند.

معضل سوم: هماهنگ کردن دخل و خرج

اگر شما یک مجرد شاغل باشید، حتا اگر تجربه زیادی هم در خانه‌داری و مدیریت هزینه‌ها نداشته باشید، به هر حال چون با محاسبه دخل و خرج و درآمد و هزینه، سر و کار داشته‌اید، این کار برای‌تان ساده‌تر است. اما وای به وقتی که شما یک دانش‌جوی جوان باشید، بدون هیچ تجربه‌ای در مدیریت مخارج، آن وقت است که هنوز ماه به یک سوم نرسیده، همه پول خود را خرج کرده‌اید و با این سوال مواجهید که بقیه ماه را چه باید بکنم؟

هماهنگ کردن دخل و خرج، وقتی درآمد یا پول ورودی، محدود است، هنری است که به واقع با استمرار و دقت و حساب‌گری به دست می‌آید. چیزی که بسیاری جوانان در جامعه ایرانی، با آن ناآشنا هستند و شاید زندگی مجردی در کشوری غریب، فرصت خوبی برای تمرین و یادگیری آن باشد.

معضل چهارم: خرید خانه

این هم از آن مسایلی است که گرچه در نگاه اول ساده به نظر می‌آید اما به راستی نیازمند مهارت است. تصور کنید که یک جوان بی‌تجربه که تا به حال مایحتاج یک خانه را خریداری نکرده، موظف و ملزم به این کار می‌شود. چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد؟ خرید ناقص و اصولن ناآگاهی از برخی وسایلی که در خانه مورد نیاز است. خرید اشتباه ملزومات یا خریدن اجناسی که کیفیت مناسب را ندارند. خرید وسایل گران و غیرضروری. خریدهای اضافه بر نیاز. خرید از مکان‌های نامناسب و مشکلاتی از این دست. قاعدتن راه حل اولیه چنین مسایلی پرس و جو از افراد مطلع برای یافتن مکان‌های مناسب خرید و آگاهی از اجناس ضروری برای منزل است اما غالبن مدت‌ها طول می‌کشد تا یک فرد ناشی به این اطلاعات و مهارت‌ها دست یابد.

معضل پنجم: مدیریت زمان

در خانه پدری، چون زمان ما با زمان فعالیت اعضای خانواده هماهنگ است، خودبه‌خود با مدیریتی که به فرض مادر خانواده برای ساعت بیدار شدن، غذا خوردن، تفریح و خواب می‌کند، کم و بیش هماهنگ می‌شویم. یکی از معضلات زندگی مجردی از دست دادن این مدیریت زمان، حداقل برای مدتی، تا بازیابی مجدد آن است. به طور معمول ساعت خواب و بیداری و تغذیه مجردها تغییر می‌کند یا به‌تر بگوییم دچار نوعی بی‌نظمی (و با احتیاط بیش‌تر، نظم جدید) می‌شود. ممکن است این مسئله مزایایی هم داشته باشد اما معایب آن کم نیست که از جمله آن‌ها احتمال بروز بدقولی‌ها در وعده‌ها و قرارهای مختلف، از دست دادن کنترل و مدیریت بر زمان، به هم ریختن وضعیت سلامت عمومی به دلیل نامناسب بودن ساعت استراحت و مواردی از این دست است.

همه این‌ها گرچه به نظر مشکلات کوچکی می‌آیند اما وقتی جمع می‌شوند این‌قدر می‌توانند جدی باشند که حتا منجر به بی‌حوصلگی و افسردگی جوان تازه مهاجر گردند. در بخش‌های بعدی بیش‌تر به عوارض روانی و اثرات مثبت و منفی زندگی مجردی خواهیم پرداخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,