Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای بیست و هفتم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 27

در سن 97 سالگی روی داد،

«درگذشت علی کسمایی، پدر دوبله ایران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، علی کسمایی، پدر دوبله ایران، عصر روز سه‌شنبه، 26 ژوئن، به دلیل بیماری درگذشته است.

به گزارش مهر، علی کسمایی پدر دوبله ایران که چندین سال در بستر بیماری بود، عصر روز گذشته، در سن 97 سالگی درگذشت.

این در حالی است که برخی از رسانه‌ها از وضعیت نامناسب معیشتی وی در آخرین سال‌های زندگی او خبر داده بودند.

کسمایی که متولد 1294 و فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد از دانش‌گاه تهران بود، از سال 1329 فعالیتش را در زمینه‌ دوبله آغاز کرد. وی برای نخستین‌ بار در سال 1333 به‌عنوان سرپرست گویندگان، فیلم «شاهزاده‌ی روباهان» را دوبله کرد.

از جمله آثار کسمایی می‌توان به سرپرستی دوبلاژ «شازده احتجاب»، «شطرنج باد»، «ملکوت»، «هجرت»،‌ «پرواز در شب»، «هزاردستان»، «سربداران»، «آخرین پرواز»، «این خانه دور است»، «سال‌های جوانی»، «اتاق یک»، «حکایت آن مرد خوشبخت»، «کمیته‌ی مجازات» و «هور در آتش» و فیلم‌های خارجی «دکتر ژیواگو»، «بانوی زیبای من»، «آوای موسیقی» و «هملت» اشاره کرد.

 ……………………………………………….

پس از بازگشت از دادسرا،

«انتقال احمدی‌امویی، روزنامه‌نگار به سلول انفرادی»

خبر / رادیو کوچه

بهمن احمدی‌امویی، روزنامه‌نگار دربند و زندانی سیاسی بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت)، روز دوشنبه، 25 ژوئن، و در بازگشت از دادسرای مقدسی در زندان اوین، به سلول‌های انفرادی بند یک زندان گوهردشت منتقل شد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، آقای امویی که روز دوشنبه و به دلایل نامشخصی به دادسرای مستقر در زندان اوین تهران اعزام شده بود، هنگام بازگشت و به دستور قاضی پرونده خود، به‌طور مستقیم به سلول‌های انفرادی سالن دو اندرزگاه 1 این زندان، منتقل شد.

بر اساس این گزارش مسوولان این زندان هم‌چنین از ارسال برخی وسایل شخصی و مورد نیاز این زندانی سیاسی توسط دیگر هم‌بندان وی خودداری کرده و گفته‌اند که به دستور قاضی پرونده از ارسال و تحویل هر وسیله‌ای به بهمن احمدی‌امویی «معذور هستند.»

این روزنامه‌نگار دربند که روز سه‌شنبه بیست و سوم خردادماه به بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) منتقل شده بود، روز پنج‌شنبه بیست و پنجم خردادماه نیز با مخالفت ماموران زندان، از ملاقات با همسرش محروم شد که با اقدام اخیر ماموران قضایی و احضار این زندانی سیاسی به دادسرای زندان اوین تهران و انتقال وی به سلول‌های انفرادی، گفته می‌شود در ادامه واکنش مقامات قضایی نسبت به اعتراضات ماه گذشته در زندان اوین تهران است.

آقای امویی که هم اکنون در حال سپری کردن دوران حبس پنج ساله خود است، روز سه‌شنبه بیست و سوم خردادماه و در پی واکنش مقامات امنیتی نسبت به اعتراضات در زندان اوین تهران که با ایجاد اختلال در برگزاری مراسم یادبود هدی صابر، زندانی سیاسی در بند 350 توسط مقامات زندان به‌وجود آمده بود، از بند 350 این زندان به بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

 ……………………………………………….

هم‌زمان با حضور چند ساعته غلیون در سوریه،

«بشار اسد: سوریه در وضعیت جنگی‌ست»

خبر / رادیو کوچه

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، حدود یک سال پس از آغاز درگیری‌ها اعلام کرده است که کشورش در جنگ به سر می‌برد. او روز سه‌شنبه، 26 ژوئن، به اعضای جدید کابینه‌اش گفت باید همه تلاششان را برای پیروزی در این جنگ به کار گیرند.

بشار اسد در مراسم سوگند اعضای جدید کابینه گفت: «ما از همه سو در جنگ به سر می‌بریم.»

آقای اسد هم‌چنین کشورهایی را که از او خواستند از مقام خود استعفا دهد، مورد سرزنش قرار داد و گفت: «غرب همیشه طلب‌کار است و هیچ‌گاه بخشنده نیست. این موضوع در موارد مختلف ثابت شده است.»

او در ادامه تاکید کرد: «ما خواهان روابط خوب با همه کشورها هستیم اما باید مصلحت خود را هم در نظر بگیریم.»

این سخنان هم‌چنین در حالی بیان می‌شود که درگیری‌ها میان ارتش سوریه و مخالفان در حاشیه دمشق برای دومین روز ادامه دارد.

مخالفان می‌گویند این یکی از شدیدترین درگیری‌ها در این منطقه بوده است.

گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه می گوید روز سه‌شنبه 10 تن در بمباران هوایی در محله قدسیه و حدود 58 نفر دیگر در درگیری‌های شدید در دیگر مناطق سوریه کشته شدند. به گفته این سازمان در میان کشته‌ها، 24 نفر نظامی، 30 غیر نظامی و 4 شورشی بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رامی عبدالرحمان، رییس این نهاد گفت این اولین‌بار است که ارتش سوریه نزدیکی دمشق را بمباران می‌کند.

هم‌چنین روز سه‌شنبه درگیری‌ها در حمص نیز ادامه داشت. هفته گذشته کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تلاش کرد غیر‌نظامیانی را که در این شهر گرفتار شده‌اند خارج کند، کاری که بی‌نتیجه ماند.

کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، پیشنهاد داده است برای حل اختلافات در سوریه، کنفرانسی در اواخر ماه ژوئن در ژنو برگزار شود و روسیه خواستار حضور ایران در این اجلاس است درخواستی که از سوی آمریکا رد می‌شود.

هم‌زمان گزارش‌ها و برخی ویدئوها نشان‌دهنده این است که برهان غلیون رییس پیشین شورای ملی سوریه برای چند ساعت به هم‌راه تعدادی از انقلابیون وارد خاک سوریه شد.

غلیون گفته است پس از ورود به خاک سوریه با انقلابیون جلسه برگزار کرد.

او تاکید کرد این اقدام به هدف تقویت روحیه انقلابیون، هم‌دردی با هم‌وطنانی که توسط حکومت کشته می‌شوند و هم‌چنین برای به چالش کشیدن نظام صورت گرفته است.

 ……………………………………………….

در پی اظهارات وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی،

«نگرانی ایران از تحریم نفتی از سوی اروپا»

خبر / رادیو کوچه

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، از اتحادیه اروپا ‌خواسته در تحریم نفتی ایران  تجدید نظر کرده و با «عقلانیت» رفتار کند و رامین مهمانپرست، سخن‌گوی وزارت امورخارجه، نیز گفته است، این تحریم‌ها «آثار تخریبی» بر مذاکرات ایران و 1+5 دارد.

به گزارش مهر، علی‌اکبر صالحی تحریم خرید نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا را مسیری «اشتباه» دانسته که به پایان دادن مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران کمکی نمی‌کند.

طبق این گزارش، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که در جریان سفر رسمی به قبرس با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت:«ما دلیلی نمی‌بینیم که در مسیر اشتباه حرکت کنیم چرا که هیچ یک از دو طرف از آن سودی نمی‌برند.»

این در حالی است که علی‌اکبر صالحی از ایران به عنوان «شریک تجاری قابل اتکا» برای اروپا نام برده و گفته است: «مسئله مهم و قابل توجه پیدا کردن شریک قابل اعتماد برای تامین انرژی است و «ما هم اکنون در حال تامین انرژی یونان، اسپانیا، و ایتالیا هستیم ‌و آن‌ها از این روابط خوب با ما بهره برده‌اند و  ما دلیلی نمی‌بینیم که این روابط مختل شود.»

در همین زمینه، رامین مهمانپرست، سخن‌گوی وزارت امور خارجه  جمهوری اسلامی، تصویب و اجرای تحریم‌های یک‌جانبه اتحادیه اروپا درباره خرید نفت از ایران را اقدامی «غیر‌منطقی و غیرقانونی» دانست و گفت: «این اقدام تاثیر مثبت و سازنده‌ای در روابط موجود ما با کشورهای اروپایی و هم‌چنین مذاکرات ایران و گروه‌ 1+5‌ ندارد.»

رامین مهمانپرست  هم‌چنین گفته است: «این‌گونه اقدامات نه تنها آثار تخریبی بر مذاکرات ایران و گروه 1+5 دارد بلکه می‌تواند وضع بحران‌ها را در اروپا شدیدتر و بدتر کند.»

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کردند، این اتحادیه تحریم نفتی ایران را بر اساس موعد اعلام شده در روز اول ژوئیه سال جاریاجرا خواهد کرد.

 ……………………………………………….

عدم واکنش سفارت ایران در مومباسا،

«تفهیم اتهام به دو تبعه ایرانی در کنیا»

خبر / رادیو کوچه

دو تبعه ایرانی در کنیا به نگه‌داری مواد منفجره و برنامه‌ریزی برای ترتیب دادن حمله‌ای با استفاده از این مواد متهم شده‌اند.

براساس کیفرخواست صادر شده توسط دادستانی، احمد ابوالفتحی و سید‌منصور موسوی هفته گذشته در شهر بندری مومباسا با 15 کیلوگرم مواد منفجره بازداشت شدند.

دادستان‌ها می گویند که این دو نفر قصد داشته اند حمله‌ای ترتیب دهند که می‌توانست آسیب‌های جانی شدیدی به بار آورد.

این دو مرد اتهامات علیه خود را رد می‌کنند.

دادگاه حکم بازداشت دو متهم را تا روز چهارشنبه تمدید کرده است و دادستان‌ها از دادگاه خواستند که در خواست تعیین وثیقه توسط متهمان را قبول نکند، چون این احتمال وجود دارد که آن‌ها فرار کنند.

سفارت جمهوری اسلامی در نایروبی هنوز هیچ واکنشی به این موضوع نشان نداده است.

این در حالی است که در پی انفجاری که روز یک‌شنبه در این کشور رخ داد سه تن کشته شدند و هنوز مشخص نیست که چه فرد یا گروهی عامل این انفجار بوده است.

دولت آمریکا دو روز پیش از این حمله به شهروندان خود در مورد احتمال وقوع حملاتی در مومباسا هشدار داده بود.

 ……………………………………………….

‌نخست وزیر ترکیه:

«هرگونه تهدید از سوی سوریه پاسخ نظامی خواهد داشت»

خبر / رادیو کوچه

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، پس از عدم واکنش تلافی‌جویانه از سوی ناتو، گفت که کشورش از این پس با دولت سوریه رفتار متفاوتی خواهد داشت و در آینده با هر گونه تهدید امنیتی از جانب آن کشور مقابله نظامی خواهد کرد.

آقای اردوغان با توصیف سوریه به عنوان یک «تهدید فوری» تاکید کرد که عمل سوری‌ها در ساقط کردن یک هواپیمای ترکیه را تلافی خواهد کرد.

این در حالی است که اندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، در نشست روز گذشته تاکید کرد که حمله سوریه به هواپیمای ترکیه غیرقابل قبول است و اعضای ناتو این حمله را به شدت محکوم می‌کنند اما از اعلام هرگونه پاسخ نظامی به این حادثه خودداری کرده است.

جلسه اعضای ناتو، سه‌شنبه، 26 ژوئن، در بروکسل و به درخواست ترکیه تشکیل شده بود.

در حالی که ترکیه تاکید دارد جت جنگنده اف-4 این کشور که روز جمعه سرنگون شد، در فضای بین‌المللی هدف دفاع هوایی سوریه قرار گرفته است مقامات نظامی سوریه اعلام کرده‌اند که این جنگنده وارد حریم هوایی سوریه شده بود و ‌«مطابق مقرراتی که در چنین موقعیت‌هایی اعمال می‌شود»، با آن برخورد شده است.

نیروی دریایی سوریه و ترکیه هم‌چنان در جست‌وجوی دو خدمه این هواپیما هستند.

 ……………………………………………….

نماینده مجلس ششم:

«یقین دارم دخترم به دست نیروهای امنیتی کشته شد»

خبر / رادیو کوچه

محمدباقر باقری‌نژادیان‌فرد‌، نماینده مجلس ششم، که فرزندش پس از انتخابات ریاست جمهوری 88 جان باخته است در گفت‌وگویی تاکید کرد که دخترش از حامیان میرحسین موسوی بود و به دست عوامل امنیتی کشته شده است.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، او از احمد شهید خواست تا پی‌گیر قتل دخترش باشد.

فاطمه باقری‌نژادیان‌فرد، در مرداد ماه 90 در تهران ربوده و بعد از یک هفته خبر ناپدید شدن او در رسانه‌های داخلی منتشر شد. او که 28 سال سن داشت و دانش‌جوی سال آخر در دانش‌گاه «علم و صنعت» بود، از طرف‌داران و فعالان کمپین میرحسین موسوی در انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری در سال 88 بود.

در اواسط مردادماه 90 پیکر فاطمه باقری‌ در کوه‌‌های اطراف شهرری پیدا شد. بلافاصله بعد از پیدا شدن جسد این دختر جوان، عده‌ای از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای سرگشاده به روسای قوای سه‌گانه و رهبر جمهوری اسلامی، نسبت به رشد و تداوم «ناامنی و جرم و جنایت» در جامعه هشدار داده و خواستار پی‌گیری این حادثه شدند.

محمدباقر باقری با تاکید بر این‌که دخترش از هواداران میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران بود، گفت: «او در تظاهرات شرکت داشت؛ با این‌حال آن‌قدر فعال نبود که بخواهد کشته شود.»

ماموران امنیتی درباره‌ی دلیل قتل این دختر جوان در ابتدا به خانواده‌اش گفتند که او به «دلایل طبیعی» جان خود را از دست داده است؛ بعد مدعی شدند که او با «خوردن قرص برنج خودکشی کرده است.»

این نماینده پیشین مجلس تصریح: «جنازه‌ی او در دامنه‌ی کوه‌های اطراف شهرری پیدا شد و بعد به پزشکی قانونی کهریزک منتقل شد. من ده‌ها دلیل روشن برای کشته شدن دخترم دارم و به همین دلیل از همان ابتدا خواستم که جنازه‌ی دخترم کالبدشکافی و دلیل مرگ گفته شود.»

آقای باقری با این‌حال می‌گوید که «دلیل روشنی» برای چرایی این جنایت ندارد؛ او اضافه می‌کند: «من یقین دارم که او توسط نیروهای امنیتی کشته شده است. اما این‌که چرا و چگونه، نمی‌دانم. شاید به دلیل نگرش‌های اصلاح‌طلبانه‌ی من و یا به دلیل این‌که خود دخترم در جریانات پس از انتخابات شرکت می‌کرد. من بارها برای پی‌گیری پرونده دخترم تهدید به سکوت شدم، آیا این یک نشانه نیست؟»

هم‌چنین گفته می‌شود بعد از آن‌که این نماینده پیشین مجلس به آیت‌اله خامنه‌ای نامه‌ای نوشته و خواهان پی‌گیری پرونده‌ی قتل دخترش شد، از سوی ماموران امنیتی تهدید شد که «اگر سکوت نکند، جان دیگر فرزندانش نیز به خطر خواهد افتاد.»

باقری‌نژادیان‌فرد با تاکید بر این‌که دختر او اصلن اهل کوه‌نوردی نبوده و در روزی که ناپید شد نیز بدون کفش ورزشی و برای خریدی کوچک از منزل خارج شد، اضافه کرد: «بعد از یکی، دو ماه که از اتفاق گذشت و من مرتب نامه می‌نوشتم و به دادسرا می رفتم، اعلام کردند که بعد از تحقیقات جدید متوجه شدند که دخترم قرص برنج خورده و مرده است. اما ما معتقدیم دروغ محض است. اگر قرص برنجی هم در کار بوده، به او خورانده‌اند.»

این نماینده دوره‌های سوم و ششم مجلس با تاکید بر این‌که بر روی تن دخترش آثار ضرب و جرح دیده می‌شد، گفت: «دو پایش از زانو به پایین، بازوهایش و روی صورتش آثار کبودی وجود داشت. یعنی فاطمه قبل از این‌که قرص برنج بخورد خودش را کتک زده است؟ فاطمه 40 کیلو وزن داشت و قدش 155 سانتی‌متر بود، لابد بچه را این‌قدر تحت فشار قرار داد‌‌ه‌اند تا قلبش گرفته یا نتوانسته طاقت بیاورد و مرده است یا کشتنش! نمی‌دانم واقعن. تنها می‌دانم که دخترم آن‌قدر شاد و سرحال بود که امکان خودکشی با قرص برنج را نمی‌توانیم باور کنیم.»

محمدباقر باقری نژادیان‌فرد در این گفت‌وگو تصریح کرد که ماموران امنیتی حتا به سراغ روحانی مسجد محل آن‌ها که مراسم ختم دخترش را برگزار کرد رفته و وی را «تخریب» کرده و به او گفته‌اند به دلیل نماز خواندن بر جنازه‌ی دخترش «ضد ولایت فقیه» محسوب می‌شود.

این نماینده سابق مجلس که از طیف اصلاح‌طلبان است در این گفت‌وگو از احمد شهید، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران خواست تا درباره‌ی پرونده‌ی قتل دخترش تحقیق کند و اضافه کرد: «من دلیل روشن مرگ دخترم را می‌خواهم. این‌ها تا به حال فقط تهدید کرده‌اند، مبهم حرف زده‌اند. شفاف که با ما حرف نمی‌زنند. اما من تا آخر حقیقت ایستاده‌ام و سکوت نمی‌کنم، بیایند من را هم بگیرند و بکشند.»

گفتنی است در مراسم فرزند این نماینده‌ی مجلس بسیاری از چهره‌های شاخص گروه‌های اصلاح‌طلب از جمله هادی خامنه‌ای، برادر رهبر جمهوری اسلامی نیز شرکت داشتند.

 ……………………………………………….

یک روز پس از سخن‌رانی بشار اسد،

«سه کشته در حمله به یک مرکز تلویزیون دولتی سوریه»

خبر / رادیو کوچه

یک روز پس از سخن‌رانی بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، مبنی بر درگیری این کشور در یک جنگ تمام‌عیار، خبرگزاری دولتی سوریه از کشته شدن 3 نفر در حمله مردان مسلح به‌ یک ایست‌گاه تلویزیون دولتی این کشور خبر داد.

به گزارش این خبرگزاری، حمله به مرکز تلویزیون «اخباریه» در شهر دروشا واقع در 20 کیلومتری جنوب دمشق بامداد چهارشنبه، 27 ژوئن، صورت گرفت.

یکی از کارمندان این تلویزیون گفت شورشیان پس از حمله به دو ساختمان این مرکز تلویزیونی اقدام به انفجار بخش‌هایی از ساختمان‌ها با مواد منفجره کردند.

لازم به اشاره است بشار اسد رییس جمهوری سوریه شب گذشته دریک برنامه زنده تلویزیونی، پیشنهاد کشورهای غربی مبنی بر کناره‌گیری‌اش از قدرت را رد کرد.

 ……………………………………………….

کمیته‌ بین‌المللى المپیک:

«احتمال محرومیت‌ ایران از فعالیت‌هاى المپیکى»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز چهارشنبه، 27 ژوئن، کمیته بین‌المللى المپیک در نامه‌اى به کمیته‌ ملى المپیک جمهوری اسلامی، ایران را به محرومیت از فعالیت‌هاى المپیکى تهدید کرده است.

به گزارش ایسنا، کمیته‌ بین‌المللى المپیک (IOC) در این نامه با اشاره مجدد به تغییر تعدادى از روساى فدراسیون‌هاى ورزشى، به برگزارى مجامع انتخاباتى اعتراض کرد و آن را مغایر با قوانین کمیته‌ بین‌المللى المپیک دانست.

هنوز واکنشی از سوی مسوولان ورزشی جمهوری اسلامی در این زمینه گزارش نشده و این امر حتا مورد انتقاد برخی از رسانه‌های داخلی حامی دولت جمهوری اسلامی نیز قرار گرفته است.

لازم به اشاره است روز چهارشنبه، 30 مه، رییس کنفدراسیون بین‌المللی قایق‌رانی با ارسال نامه‌ای به وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی خبر از تعلیق فدراسیون قایق‌رانی این کشور داده بود.

 ……………………………………………….

ایران درپی تصمیم سئول به قطع خرید نفت،

«واردات از کره جنوبی را متوقف می‌کنیم»

خبر / رادیو کوچه

سفیر جمهوری اسلامی در سئول، پایتخت کره جنوبی، روز چهارشنبه، 27 ژوئن، با اشاره به تصمیم کره جنوبی برای توقف واردات نفت ایران هشدار داد، ایران نیز در اقدامی متقابل ممکن است به طور کامل واردات از این کشور را متوقف کند.

به گزارش فارس، احمد معصومی‌فر، سفیر جمهوری اسلامی تاکید کرد، «اگر کره جنوبی واردات نفت ایران توسط شرکت‌های کره‌ای را ممنوع کند ایران نیز ممکن است تصمیم بگیرد به طور کامل واردات کالاهای ساخت این کشور را متوقف نماید.»

وی تصریح کرد اقدام سئول در ممنوعیت واردات نفت ایران مانعی جدی در برابر صادرات کالاهای کره جنوبی به ایران است.

روز گذشته دولت کره جنوبی در بیانیه‌ای رسمی از تعلیق واردات نفت این کشور از ایران خبر داد. قرار است این تصمیم از اول ژوئیه و هم‌زمان با تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران اجرایی شود.

محموله‌های نفتی ایران با بیمه شرکت‌های اروپایی به کره جنوبی صادر می‌شود. بر اساس تصمیم اتحادیه اروپا این شرکت‌ها از اول ژوئیه نمی‌توانند نفت صادراتی ایران به کره جنوبی را بیمه کنند.

 ……………………………………………….

جمعی از استادان با انتشار یک بیانیه،

«اعتراض به وضعیت امنیتی دانش‌گاه اصفهان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، جمعی از استادان دانش‌گاه صنعتی اصفهان با انتقاد از «سو‌مدیریت» ریاست این دانش‌گاه، از برقراری «جو امنیتی و پلیسی» در این مجموعه خبر داده‌اند و خواستار تغییر مدیریت دانش‌گاه شده‌اند.

به گزارش ‌الف‌، منسوب به احمد توکلی، نماینده مجلس شورای اسلامی، در این بیانیه با اشاره به مواردی چون «ایجاد مانع بر سر برقراری ارتباط میان اساتید»، «خودداری از ورود اعضای صدا و سیما به دانش‌گاه»، «ملزم کردن برخی از افراد و اساتید به اخذ اجازه ورود برای ورود به کوی اساتید» تاکید کرده‌اند: «در این دانش‌گاه جو امنیتی و پلیسی ایجاد شده که در جهت حفظ قدرت رییس و برخی افراد وابسته به مدیریت حاکم است.»

این استادان هم‌چنین آورده‌اند که در چند وقت گذشته، یک استاد دانش‌گاه پس از بازگشت از سفر علمی به دستور رییس دانش‌گاه اخراج شده، یک عضو هیت علمی پس از فرصت مطالعاتی مجبور به استعفا شده و چند دانش‌جو به دلیل اعتراض به کیفیت غذا تعلیق شده‌اند.

تهیه‌کنندگان این بیانیه با اشاره به موارد فوق و تاکید بر برخورد سلیقه‌ای رییس دانش‌گاه با کارکنان، از بی‌انگیزگی استادان برای فعالیت علمی خبر داده‌ و گفته‌اند که در راستای این انگیزه پایین، «پنج استاد» دانش‌کده مهندسی در عرض «شش ماه» تقاضای بازنشستگی کرده‌اند که با این تقاضا «به سرعت» موافقت شده است.

این استادان با تاکید بر این‌که پس از روی کار آمدن رییس فعلی دانش‌گاه تاکنون حتا یک جلسه پرسش و پاسخ آزاد با حضور دانش‌گاهیان برگزار نشده، اظهار کرده‌اند که دانش‌گاه صنعتی اصفهان به یک «نیمچه حکومت به تمام معنا انحصارگرایانه» تبدیل شده است که اقدامات صورت گرفته در آن «از چشم مسوولان نظام پنهان مانده است».

در پایان این بیانیه، اساتید معترض از مسوولان ذی‌ربط و نمایندگان مجلس خواسته‌اند تا ضمن رسیدگی و بررسی «آثار سو‌مدیریت‌ها»، «تمیهدات لازم جهت تغییر مدیریت در این دانش‌گاه» را صورت دهند.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88، محمداسماعیل همدانی‌گلشن به ریاست دانش‌گاه صنعتی اصفهان منصوب شد.

وی در این مدت مواردی نظیر طرح تفکیک جنسیتی در کلاس‌ها، کارگاه‌ها و آزمایش‌گاه‌های آموزشی و هم‌چنین طرح حجاب و عفاف را به اجرا گذاشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,