Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
با هم تاریخ را می‌سازیم-جام ملت‌های اروپا،

«ماتادورها فینالیست شدند، رونالدو در حسرت پنالتی»

2012 June 28

بهنام / گزارش / رادیو کوچه

behnam@koochehmail.com

زمانی که به مراحل نهایی یک تورنمنت نزدیک می‌شویم شاید انتظارها این باشد که مسابقات و رقابت‌ها باید زیباتر و پرهیجان‌تر شود اما گاهی برخلاف آن روی می‌دهد و شاهد رقابت‌های کسل‌کننده با گذر آرام خواهیم بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این نوع دیدارها در مسابقات فوتبال در سطح قاره‌ای و بین‌المللی شاید به دفعات روی می‌دهد. زیرا از یک سو حساسیت این مسابقات بیش‌تر می‌شود و از سویی دیگر خستگی و کاهش توان وقوای بدنی نیز کاهش می‌یابد، به همین دلیل این دیدارها محطاتانه‌تر برگزار می‌شود و گاه به وقت اضافه سی دقیقه و حتا ضربات پنالتی ختم خواهد شد.

در این مورد بازی تیم‌های اسپانیا، قهرمان جام جهانی 2010 و یورو 2008 و پرتغال نیز به همین منوال گذشت. شاید اکثر فوتبال‌دوستان اسپانیا که یک تیم سراسر هجومی است و از سوی دیگر پرتغال هم فوتبال سریعی را به نمایش می‌گذارد انتظار داشتند که با یک بازی تماشایی روبه‌رو شوند که این‌گونه نشد.

هم‌چنین برخی از تحلیل‌گران این دیدار را یک بازی انتقامی از سوی پرتغال می‌خواندند که برای جبران شکست نیمه‌نهایی یورو 2008 که این تیم یک بر صفر مغلوب اسپانیا شده بود.

در عین حال، تیم پرتغال شاید پس از اوزه‌بیو، ستاره سال‌های دور این تیم هیچ‌گاه در حد بازیکنانش به آن‌چه شایسته این تیم بوده نرسیده و به عنوان و مقام خاصی دست نیافته است. این در حالی است که این تیم در سال‌های مختلف همیشه از حضور بازیکنانی بهره برده که هر کدامشان در تیم‌های باش‌گاهی خود در پرتغال و چه در سایر لیگ‌های اروپا همه‌کار آن بودند. از این جمله بازیکنان می‌توان به روی کاستا، ژائو پینتو، لوییس فیگو و دکو اشاره کرد.

بازگردیم به بازی. ماتادورها در مرحله نیمه نهایی رقابت‌های یورو 2012 در حضور بیش از 51 هزار تماشاگر ورزش‌گاه دونباس آره‌نا شهر دونتسک اوکراین موفق شدند در ضربات پنالتی با نتیجه 4 بر 2 از سد پرتغال بگذرند.

این در حالی بود که هر دو تیم در وقت‌های قانونی و اضافه این بازی چند فرصت گل‌زنی داشتند اما با واکنش به موقع دفاع و دروازه‌بان و یا کم‌دقتی مهاجمان هر دو تیم این فرصت‌ها به هدر رفت.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=lkXlcR9tAvM[/youtube]

‌ژابی آلونسو‌ پشت ضربه پنالتی اول برای اسپانیا قرار گرفت اما ‌روی پاتریشیو‌ ضربه او را مهار کرد تا پرتغالی‌ها برای ادامه کار روحیه دو چندان بگیرند. اما ‌ایکر کاسیاس‌ سنگربان اسپانیا نیز موفق شد ضربه پنالتی ‌ژوائو موتینیو‌ را مهار کند تا همه چیز برابر پیش رود.

ضربه پنالتی دوم اسپانیا را ‌اینیستا‌ و ضربه پنالتی دوم پرتغال را ‌په په‌ به گل تبدیل کردند. در ضربه پنالتی سوم هم ‌پیکه‌ برای اسپانیا و ‌نانی‌ برای پرتغال موفق بودند. در ضربه پنالتی چهارم ‌سرخیو راموس،همانند پیرلو ایتالیایی با یک ضربه «چیپ»‌ برای اسپانیا گل‌زنی کرد اما ضربه پنالتی برونو آلوز مدافع پرتغال با برخورد به تیر افقی دروازه به بیرون رفت تا ماتادورها در آستانه پیروزی در این بازی قرار بگیرند.

ضربه پنالتی آخر اسپانیا را ‌سسک فابرگاس‌ به گل تبدیل کرد تا مدافع عنوان قهرمانی رقابت‌ها بار دیگر به فینال راه پیدا کند.

نکته قابل توجه این دیدار در ضربات پنالتی عدم فرصت‌یابی کریستیانو رونالدو، ستاره تیم فوتبال پرتغال بود که قرار بود پشت ضربه پنالتی پنجم این تیم قرار بگیرد.

به این ترتیب اسپانیا راهی فینال شد تا در انتظار نتیجه بازی ایتالیا و آلمان دیگر مدعیان قهرمانی باشد.

هرچند بر روی کاغذ و به گفته تحلیل‌گران ورزشی ژرمن‌ها شانس بیش‌تری برای صعود به فینال دارند که اگر آلمان به این مسابقه راه یابد یک بار دیگر فینال یورو 2008 روی خواهد داد و آلمان برای جبران آن شکست برنامه‌ریزی خواهد کرد.

دیدار دو تیم فوتبال ایتالیا و آلمان شام‌گاه پنج‌شنبه، 28 ژوئن، برگزار خواهد شد.

اخبار یورو 2012

برت فن‌مارویک، سرمربی تیم فوتبال هلند، پس از حذف این تیم از یورو 2012 در مرحله گروهی و دو سال مانده به جام جهانی برزیل از سمت خود استعفا داد.

یوآخیم لو، سرمربی تیم فوتبال آلمان اعلام کرد: «تیم ما هر تیم را می‌تواند شکست دهد، حتا ایتالیا.»

چزاره پراندلی، سرمربی آتزوری‌ها در اظهارنظری عنوان کرد: «تاریخ ثابت کرده هر بار به نیمه نهایی رسیدیم در فینال حضور داشتیم.»

کریستیانو رونالدو، کاپیتان پرتغال پس از شکست برابر اسپانیا گفت: «عمل‌کرد ما در این بازی خوب بود و اسپانیا با شانس به فینال رفت.»

وینسنته دل‌بوسکه، سرمربی اسپانیا اظهار داشت: «سسک فابریگاس به من گفته بود که به فینال خواهیم رفت.»

 «صفحه ویژه جام ملت‌های اروپا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,