Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
هشتم تیر- بیست‌و‌هشتم ژوئن

«تقویم تاریخ هشتم تیر»

2012 June 28

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1824 میلادی- «پیر پل بروکا» (Pierre Paul Broca) پزشک فرانسوی زاده شد. بخش «بروکا» لوب پیشانی را به افتخار وی نام‌گذارده‌اند.

وی بر روی بافت‌های استخوانی و غضروف، آسیب‌شناسی سرطان، آنوریسم و مرگ‌ومیر نوزادان مطالعات و فعالیت‌هایی داشت. وی پژوهش‌هایی بر روی بافت مغز انجام داد و محل کنترل سخن گفتن در مغز را به دست آورد.

پس از پیوستن به جامعه‌ی اندیشه آزاد و حمایت از تئوری «چارلز داروین»، از سوی کلیسا به ماده‌گرایی و فریفتن جوانان با باورهای گم‌راهانه متهم‌شد. مغز او در موزه انسان پاریس نگه‌داری‌ می‌شود.

1919 میلادی- با شکست آلمان و متحدان آن در جریان جنگ جهانی اول، نمایندگان آلمان قرارداد «ورسای» را امضا کردند. این قرارداد در کاخ ورسای واقع در حومه پاریس به امضا طرفین درگیر جنگ جهانی رسید و به نخستین جنگ جهانی خاتمه داد.

طبق این معاهده که یکی از مهم‌ترین قرار‌دادها در طول تاریخ محسوب می‌شود، امپراتوری آلمان باید خلع سلاح می‌شد و به متفقین خسارت می‌پرداخت. از دیگر مفاد پیمان تاریخی ورسای، تاسیس جامعه ملل بود که پس از پایان جنگ جهانی دوم به صورت سازمان ملل متحد درآمد.

1967 میلادی- در پی پیروزی اسراییل در جنگ شش‌روزه، شرق اورشلیم به قسمت غربی شهر، ضمیمیه شد. جنگ شش‌روزه از پنجم ژوئن تا دهم ژوئن 1967 میان اسراییل و کشورهای عربی مصر، سوریه، و اردن رخ داد و با پیروزی اسراییل به پایان رسید.

این جنگ با حمله هوایی ناگهانی اسراییلی به پای‌گاه‌های هوایی مصر آغاز شد و اسراییل طی شش روز کنترل نوار غزه و صحرای سینا را از مصر، قدس شرقی و کرانه باختری رود اردن را از اردن و بلندی‌های جولان را از سوریه خارج کرد. کشورهای عربی هم‌چون عراق، عربستان سعودی، تونس، سودان، مراکش، الجزایر، لیبی و کویت نیز به اسراییل اعلام جنگ داده و نیروهای کمکی اعزام کردند.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1712 میلادی- امروز زادروز «ژان ژاک‌روسو» اندیش‌مند بزرگ فرانسوی است. اندیشه‌ها و نظرات رادیکال و انقلابی روسو در عصر روشن‌گری و قرن هجدهم کمکی بزرگ به روشن شدن آتش انقلاب فرانسه و سپس رشد مکتب‌های سوسیالیستی کرد.

1838 میلادی- مراسم تاج‌گذاری «ملکه ویکتوریا» یا «الکساندرینا ویکتوریا» در انگلستان برگزار شد. او بیش از شصت و سه سال ملکه بود و در تمام تاریخ بریتانیا طولانی‌ترین دوره‌ی سلطنت را داراست. دوره‌ی حکومت او با گسترش وسیع امپراتوری بریتانیا هم‌راه و دوره‌ی ویکتوریایی در اوج انقلاب صنعتی، دوره‌ای از تغییرات بزرگ اجتماعی، اقتصادی و فن‌آوری در پادشاهی متحد بود.

1902 میلادی- «ریچارد راجرز» (Richard Charles Rodgers) آهنگ‌ساز موسیقی سبک آمریکایی، زاده شد.

او در دوران طولانی کارش قطعات بسیاری برای نمایش‌های موزیکال ساخت. موسیقی نمایش «آوای موسیقی» که بعدها فیلمی به‌همین نام هم از آن ساختند و در ایران با نام «اشک‌ها و لب‌خندها» معروف شد، از کارهای او است. «چیزهای محبوب من»، «دو، ر، می»، «گل یخ»، «چه صبح زیبایی» از آهنگ‌های مشهور او هستند.

1914 میلادی- ترور «آرشیدوک فرانتس فردیناند» (Franz Ferdinand) ولیعهد اتریش و همسرش در «سارایوو»، باعث اعلام جنگ اتریش به صربستان و آغاز جنگ جهانی اول شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,