Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
شاد و تندرست

«سلطان بودن یا نبودن مسئله این‌ست»

2012 June 28

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

بالاخره کابوس تعلیق فدراسیون قایق‌رانی و محرومیت قهرمانان این رشته از شرکت در المپیک لندن رنگ واقعیت به خود گرفت. «خوزه پرورنا»، رییس فدراسیون جهانی قایق‌رانی، ششم تیرماه، در نامه‌ای به «محمد عباسی»، وزیر ورزش و جوانان ایران، بیان داشته است که با توجه به این‌که این فدراسیون از توضیحات مسوولان ایرانی در خصوص برکناری «احمد دنیامالی» قانع نشده، تصمیم به تعلیق فعالیت‌های فدراسیون قایق‌رانی ایران گرفته است. او اضافه کرده است که این فدراسیون هم‌چنان «دنیامالی» را به عنوان ریاست فدراسیون قایق‌رانی ایران به رسمیت می‌شناسد و افزوده است که ورزش‌کاران ایرانی رشته قایق‌رانی، تنها با تایید اوست که مجاز به شرکت در بازی‌های المپیک لندن خواهند بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وزیر ورزش ایران که اواخر سال ۹۰ اقدام به تغییر روسای فدراسیون‌های جودو و تیروکمان کرده بود، اواخر اردی‌بهشت‌ماه نیز مدیران پنج فدراسیون قایق‌رانی، دوچرخه‌سواری، شنا، اسکیت و ورزش‌های بومی و محلی را تغییر داد. به دنبال این تغییر کمیته بین‌المللی المپیک و شورای المپیک آسیا با ارسال نامه‌ای مشترک به کمیته ملی المپیک ایران، خواستار ادای توضیح و شفاف‌سازی درباره مداخله دولت ایران در امور داخلی فدراسیون‌های ورزشی شدند.

در آن هنگام بسیاری از دردمندان، روزنامه‌نگاران و پیش‌کسوتان ورزش به «عباسی» و هم‌چنین «احمدی‌نژاد» برای عواقب احتمالی این اقدام هشدار داده بودند که البته نتیجه‌ای در بر نداشت. به تازگی کمیته بین‌المللی المپیک نیز در دومین نامه خود به کمیته المپیک ایران، بار دیگر از مقام‌های ورزش ایران خواسته‌ است تا درباره تغییرات مدیریتی اخیر توضیح دهند.

این اتفاقات تلخ سبب شد که بالاخره صدای مجلسی‌ها هم دربیاید و دست به حرکتی هر چند ناچیز و دیرهنگام بزنند. «سید مهدی هاشمی» عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در این باره گفته است که: «امیدواریم قبل از حاد شدن بحث تعلیق کاروان ایران در المپیک، همه مسایل برطرف شوند.» او در گفت‌وگو با رسانه‌ها تاکید کرد که: ««علی‌آبادی» و «افشارزاده‌«، رییس و دبیر کمیته ملی المپیک با حضور در مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای را با هیت رییسه فراکسیون ورزش و «حجت‌الاسلام علی‌اکبر ابوترابی»، نایب رییس اول مجلس برگزار می‌کنند. این جلسه به منظور بررسی موضوع روز ورزش یعنی نامه کمیته بین‌المللی المپیک به کمیته ملی المپیک کشورمان و پاسخ این نامه و موضوعات دیگر از جمله رقابت‌های المپیک و اعزام‌هایی که قرار است به این مسابقات انجام شود و هم‌چنین مسایل دیگر برگزار می‌شود.

عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که اگر تعلیق شویم، چه اتفاقی می‌افتد؟ گفت: «این یک بحث دیگر است که جای بررسی دارد.‌ امیدواریم کار به این جاها کشیده نشود و موضوع قبل از این‌که شرایط حادی به وجود بیاید مرتفع شود.»

حالا این که قرار است این مشکلات چگونه مرتفع شود را باید از رییس‌ جمهوری و وزیر ورزش یک دنده‌ی ایشان پرسید که با تصمیمات خودسرانه‌اشان ورزش کشور را در آستانه‌ی یک افتضاح ملی و تاریخی قرار داده‌اند.

——————————————————————

طرف‌داران پرسپولیس هیچ‌گاه خاطره‌ی تلخ حضور ناموفق مربیان نام‌داری چون «آری‌ هان» و «دنیزلی» را در پرسپولیس فراموش نخواهند کرد. همان موقع هم بسیاری از قدیمی‌های فوتبال می‌دانستند که حضور هم‌زمان «علی پروین» در کنار یک مربی دیگر، با هر عنوان و سمتی آخر و عاقبت خوشی ندارد. «پروین» بر اساس همان ادبیات لمپن‌مابانه‌اش دوست دارد همیشه سلطان باشد و از مرد شماره دو بودن خوشش نمی‌آید. همین ویژگی باعث می‌شود که پس از مدتی و با هر وسیله‌ای زیرآب مربی خارجی زده شود تا جا برای خود او باز شود. اما حالا سال‌ها از آن روزها گذشته است و امروز حتا طرف‌داران دوآتشه‌ی پرسپولیس نیز خوب می‌دانند که «علی پروین» دانش و توانایی لازم برای مربی‌گری و هدایت پرسپولیس را ندارد و این موضوع البتی هیچ ربطی به سن و سال هم ندارد چون بسیاری از بزرگان فوتبال ما بوده‌اند که با تحقیق و مطالعه توانسته‌اند دانش خود را به روز نگاه دارند، چیزی که در مورد سلطان اصلن صدق نمی‌کند. آگاهی از همین واقعیت بود که تا خبر انتخاب «پروین» به عنوان گزینه‌ی سرمربی‌گری باشگاه پرسپولیس از سوی مدیر عامل باشگاه اعلام شد، هواداران باشگاه پرسپولیس چنان واکنشی تندی به آن نشان دادند که «پروین» خودش انصرافش را اعلام کرد و البته با به میان کشیدن پای سردار «رویانیان» رنگ و بوی مرامی و معرفتی به آن داد.

او در گفت‌وگو با رسانه‌ها این‌گونه بیان کرد که : «متاسفانه آقای «رویانیان» دست روی هر مربی خارجی گذاشت فدراسیون، مطبوعات و رسانه‌ها برای او مشکل درست کردند،‌ تا آمد با هرکسی قرار ببندد مشکل ایجاد شد تا این‌جا که هنوز سرمربی نداریم. امروز پای درد دل سردار نشستم و باور کنید «رویانیان» بابت اتفاقات اخیر خسته شده است. او می‌خواست امروز استعفا بدهد اما من اجازه این کار را ندادم.»

«پروین» با رفتاری که در فرهنگ کوچه و خیابان به «فردین بازی» مشهور است تاکید کرد: «با اجازه سردار ظرف یکی دو روز آینده خودم شخصن سرمربی پرسپولیس را ایرانی یا خارجی انتخاب می‌کنم. مطمئن باشید من کنار سردار تا آخرش می‌مانم. خسته شدن سردار برای من ناراحت کننده بود اما گفتم به تو اجازه نمی‌دهم از فوتبال بروی. سردار در نشست امروز قبول نمی‌کرد استعفایش را پس بگیرد اما وقتی من با او حرف زدم و به او همه چیز را گفتم شرایط فرق کرد.»

این دیالوگ‌ها، آدمی را بدجوری یاد شخصیت گنده لات‌ فیلم‌‌های‌ فارسی می‌اندازد که برای دختر بدبخت بدکاره‌ای به دنبال شوهر می‌گشت تا پایش از کاباره‌ها و روسپی‌خانه‌ها بریده شود و حالا این شده است حکایت امروز پرسپولیس.

این را هم از ما داشته باشید که گرچه که تا زمان تهیه‌ی این برنامه هنوز خبر قطعی به دست ما نرسیده است اما به احتمال بسیار زیاد «علی دایی» تا ساعاتی دیگر رسمن به عنوان سرمربی فصل آینده‌ی پرسپولیس انتخاب خواهد شد. همین منابع هم‌چنین دقایقی پیش خبر از استعفای «محمد رویانیان» از مدیر عاملی باشگاه پرسپولیس داده‌اند، خبری که هنوز به طور رسمی تایید نشده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,