Saturday, 18 July 2015
18 September 2021

«خبرهای بیست و هشتم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 28

در دیدار با ولیعهد امارات،

«حمایت آمریکا از روی‌کرد امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 27 ژوئن، ایالات متحده از ابتکارعمل امارات متحده عربی برای مذاکره مستقیم با مقام‌های جمهوری اسلامی، بر سر جزایر سه‌گانه ایرانی، یا ارجاع این مناقشه به محاکم یا مجامع بین‌المللی حمایت کرده است.

در پی دیدار باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا با محمد بن‌زائد آل‌نهیان، ولیعهد امارات در واشینگتن، دو کشور چهارشنبه با صدور بیانیه مشترکی خواهان یافتن راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای مناقشه بر سر مالکیت جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک شدند.

این در حالی است که پیش‌تر وزارت امور خارجه آمریکا از موضع امارات برای مذاکره با ایران بر سر جزایر حمایت کرده بود.

برنامه اتمی ایران از دیگر موضوع های مورد بحث میان آقای اوباما و محمد بن‌زائد آل‌نهیان بود و دو کشور بر ضرورت احترام گذاشتن ایران به تعهدات بین‌المللی این کشور تاکید کردند.

امارات متحده عربی مدعی حاکمیت بر جزایر سه گانه است اما ایران آن را بخش جدایی‌ناپذیر خاک خود می‌داند.

………………………………………………….

در پی انتشار گفت‌وگوی ساختگی،

«احتمال اقدام قانونی علیه رسانه فارس از سوی مصر»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه دولتی جمهوری اسلامی از قاهره، روز چهارشنبه، 27 ژوئن، دفتر رییس جمهوری منتخب مصر اعلام کرد قصد دارد علیه رسانه فارس، منسوب به سپاه پاسداران ایران به دلیل درج «مصاحبه ساختگی» با او اقدام قانونى کند.

به گزارش ایرنا، و به نقل از سایت خبرگزاری رسمى ‌الشرق الاوسط‌ مصر، سخن‌گوی محمد مرسی در این مورد گفته است: «این گفت‌و‌گو،ساختگی و به‌طور کامل بی‌پایه و اساس مى‌باشد.»

لازم به اشاره است رسانه فارس، روز دوشنبه گذشته گفت‌و‌گویی را هم‌راه با یک فایل صوتی درج کرده که مدعی است با محمد مرسی، رییس جمهورى مصر، ساعاتی پیش از اعلام پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری این کشور انجام داده است.

ساعاتی پس از درج این گفت‌و‌گو که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت، خبرگزاری ایرنا، آن را تکذیب کرد.

این گفت‌و‌گو هم‌چنین با واکنش تندی از سوی محافل سیاسی در قاهره روبه‌رو شد که انجام مصاحبه را از پایه و اساس «دروغ» دانستند.

کارشناسان تاکید کرده‌اند که این فایل صوتی «ساختگی» است و صدای فرد مصاحبه‌شونده صدای رییس جمهورى منتخب مصر نیست.

از سویی فرید السید سخن‌گوی رسانه‌ای ستاد محمد مرسی، گفته است: «من به عنوان سخن‌گوی رسانه‌ای ستاد محمد مرسی در قاهره تاکید می‌کنم که او با هیچ رسانه ایرانی پیش از اعلام پیروزیش گفت‌و‌گو نکرده اما درباره مصاحبه‌هایش پس از اعلام پیروزیش در انتخابات خبری ندارم چرا که او در پی تشکیل تیم رسانه‌ای جدید برای ریاست جمهوری است.»

لازم به اشاره است رسانه فارس، یک هفته پیش از آن نیز خبری را در خصوص مانور نظامی قریب‌الوقوع مشترک روسیه، تهران، پکن و دمشق در خاک سوریه منتشر کرده بود که وزارت دفاع روسیه و هم‌چنین مشاور سیاسی بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، آن را تکذیب کردند.

پیش از آن نیز این رسانه گفت‌و‌گویی با محمد البرادعی فعال سیاسی مصری و مدیر کل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر کرده بود که آقای البرادعی نیز هرگونه گفت‌و‌گویى با فارس را تکذیب کرد.

………………………………………………….

به اتهام «عنصر نامطلوب» بودن،

«بازداشت وزیر خارجه جمهوری اسلامی در قبرس»

خبر / رادیو کوچه

علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، شام‌گاه چهارشنبه، 28 ژوئن، در قبرس توسط ماموران ضدتروریسم بازداشت شد. این بازداشت که به مدت چند ساعت به‌طول انجامید در فرودگاه لارناکا در بخش یونانی‌نشین این جزیره روی داده است.

به گزارش تلویزیون دولتی ترکیه، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که بنا به دعوت رسمی مقامات قبرس با یک هواپیمای ویژه به جزیره قبرس سفر کرده بود، در فرودگاه لارناکا از سوی ماموران مبارزه با تروریسم به اتهام آن‌چه «عنصر نامطلوب» خوانده شده، بازداشت شد.

به نقل از مطبوعات یونانی قبرس، پلیس مبارزه با تروریسم فرودگاه پس از مدتی کوتاه علی‌اکبر صالحی را آزاد کرد و مقامات این کشور از وزیر خارجه جمهوری اسلامی پوزش خواستند.

لازم به اشاره است این بازداشت به این دلیل روی داده که نام علی‌اکبر صالحی، در زمان ریاست سازمان انرژی اتمی در لیست ممنوع‌الورودها به اروپا بوده که پس از انتصاب وی به سمت وزیر خارجه از این لیست حذف شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در سفر یک روزه خود به قبرس با دیمیتریس هیریستوفیاس، رهبر بخش یونانی‌نشین قبرس و واسوس شارلیس وزیر دارایی این کشور که هم‌اکنون سرپرست وزارت امور خارجه کشور را نیز به‌عهده دارد، دیدار و گفت‌وگو کرد.

………………………………………………….

علارغم ابهام در وضعیت بشار اسد،

«حمایت قدرت‌های جهان از دولت انتقالی وحدت ملی در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

کشورهای عضو دایم شورای امنیت و اتحادیه عرب، از تشکیل دولت انتقالی وحدت ملی در سوریه حمایت کرده اما نظر آن‌ها در مورد موقعیت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، در این طرح مشخص نیست.

به گفته منابع سازمان ملل متحد، قدرت‌های غربی، روسیه و چین از طرح پیشنهادی کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، برای پایان دادن به بحران سیاسی پانزده ماهه از طریق تشکیل یک دولت انتقالی با شرکت گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف حمایت کرده‌اند.

طرح آقای عنان با عنوان «راه‌بردها و اصول دولت انتقالی سوریه» برای وزیران خارجه کشورهای شرکت‌کننده در اجلاس گروه تماس سوریه ارسال شده است که قرار است برای بررسی راه‌های خاتمه دادن به ناآرامی در سوریه روز شنبه در ژنو، سوییس، تشکیل شود.

در طرح آقای عنان پیشنهاد شده است که دولت وحدت ملی با شرکت برخی از مقامات حکومت کنونی و شخصیت‌ها و نمایندگان گروه‌های سیاسی مخالف تشکیل شود و با خاتمه دادن به درگیری مسلحانه، زمینه مشارکت آزاد مردم در تعیین سرنوشت خود را فراهم آورد.

براساس اظهارات منابع نزدیک به آقای عنان، این طرح افراد خاصی را برای عضویت در دولت وحدت ملی پیشنهاد نمی‌کند اما تاکید دارد «کسانی که حضورشان می‌تواند به روند انتقال به دموکراسی آسیب رساند، یا اعتبار دولت وحدت ملی را به مخاطره اندازد یا تلاش برای حصول تفاهم را تضعیف کند» نباید عضو کابینه باشند.

با این حال وضعیت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، نامشخص مانده است.

از سویی دیگر روز پنج‌شنبه، 28 ژوئن‌، رامین مهمانپرست سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی خواستار توقف خشونت در سوریه شده و گفته است که «دست‌هایی در کار است تا با ایجاد بی‌ثباتی در سوریه، به جریان مقاومت اسلامی در منطقه لطمه وارد کند» و افزود که «نظام سلطه» در نظر دارد با مسلح کردن مخالفان، جنگ داخلی در سوریه را دامن بزند.

در همین حال آقای خزاعی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، در انتقاد از محرومیت ایران از شرکت در اجلاس ژنو گفت که کسانی که توانایی ایران در کمک به حل بحران سوریه را نادیده می‌گیرند «اشتباه استراتژیک بزرگی» مرتکب می‌شوند و افزود که نمی‌توان نقش سازنده و محوری جمهوری اسلامی را نفی کرد.

………………………………………………….

با نزدیک شدن به زمان تحریم نفتی ایران،

«افزایش ناوهای آمریکا در خلیج فارس»

خبر / رادیو کوچه

ناوگان پنجم دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است، از ورود چهار کشتی مین‌روب ایالات متحده به خلیج فارس در روز شنبه، 30 ژوئن، خبر داده است.

با پیوستن این چهار کشتی به ناوگان دریایی ایالات متحده در خلیج فارس، تعداد مین‌روب‌های آمریکا در منطقه به هشت کشتی می‌رسد.

ناو آبی-خاکی «یو‌اس‌اس پونس» هم که برای پشتیبانی از عملیات گشت‌زنی و مین‌روبی به یک پای‌گاه شناور تغییر کاربری داده، قرار است تا پایان ژوئن به خلیج فارس برسد.

هم‌زمان، دریاسالار جاناتان گرینرت، فرمانده نیروی دریایی ایالات متحده از عبور ناو‌‌هواپیمابر یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن از تنگه هرمز خبر داده است.

به گفته دریاسالار گرینرت، این ناو‌هواپیمابر بدون هیچ مشکلی از این تنگه عبور کرد.

علاوه بر این یو اس اس آبراهام لینکلن، ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس اینترپرایز هم در منطقه مستقر است.

در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا بر سر تنگه هرمز در دسامبر سال گذشته، ایالات متحده حضور نظامی خود را در خلیج فارس تقویت کرده است.

در این حال، به گفته دریاسالار گرینرت، اوضاع در خلیج فارس در دو ماه گذشته به نسبت آرام بوده است.

آقای گرینرت گفت برخورد ناوگان دریایی ایران در این مدت «حرفه‌ای» بوده است.

………………………………………………….

شورای فرماندهی نظامی مصر:

«‌ژنرال طنطاوی، وزیر دفاع کابینه دولت جدید مصر»

خبر / رادیو کوچه

شورای فرماندهی نظامی مصر روز پنج‌شنبه، 28 ژوئن، اعلام کرد ژنرال محمد طنطاوی فرمانده این شورا به عنوان وزیر دفاع کابینه دولت محمد مرسی، رییس جمهوری جدید مصر، انتخاب می‌شود.

به گزارش العربیه، سرلشکر محمد العصار عضو شورای فرماندهی نیروهای مسلح مصر با اعلام این خبر اظهار داشت: «ارتش مصر روز 30 ژوئن قدرت را به محمد مرسی رییس جمهوری منتخب مردم مصر تسلیم خواهد کرد.»

او تاکید کرد که این شورا به محض تشکیل پارلمان جدید مسوولیت قوه مقننه را به پارلمان واگذار می‌کند.

سخنان عضو شورای فرماندهی نظامی مصر زمانی مطرح می‌شود که برخی از نیروهای سیاسی در این کشور از متممی که توسط ارتش به قانون اساسی افزوده شده اعتراض کرده بودند‌.

مخالفان این متمم قانونی می‌گویند این قانون ارتش را از کنترل رییس جمهوری که باید فرمانده کل قوا باشد خارج کرده است.

قبل از اعلام پیروزی مرسی تظاهرکنندگان گفته بودند که تا وقتی این متمم لغو نشود از خیابان‌ها خارج نخواهند شد اما با پیروزی مرسی و وعده‌های ارتش در رابطه با تضمین سلامتی انتخابات پارلمان آینده‌، این اعتراضات کاهش یافته است.

از سوی دیگر اخوان المسلمین اعلام کردند که بار دیگر جهت سرعت بخشیدن به انتقال قدرت از نظامیان به رییس جمهوری منتخب و نیز لغو متمم قانون اساسی، مردم را به یک راه‌پیمایی میلیونی در روز جمعه فرا خوانند.

………………………………………………….

در پی سقوط یک جنگنده ترکیه،

«تقویت نیروی نظامی ترکیه در مرز با سوریه»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که جامعه بین‌الملل در حال تلاش برای بهبود وضعیت در سوریه هستند روز پنج‌شنبه، 28 ژوئن، دولت ترکیه تایید کرده که نیروی نظامی بیش‌تری برای استقرار در مرز با سوریه اعزام کرده است.

کاروانی از خودروهای نظامی شامل تانک، آتش‌بار و موشک‌های پدافند هوایی در حال عزیمت از پای‌گاه‌های ارتش در دیاربکر و اسکندرون به سوی شهر یایلاداغ در جنوب ترکیه و واقع در مرز با سوریه دیده شده‌اند.

اقدام ترکیه چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که سوریه یک جنگنده ترکیه را بر فراز دریای مدیترانه سرنگون و  یک جنگنده دیگر در را تهدید کرده بود.

دولت سوریه و ترکیه بر سر مکان مورد هدف  قرار گرفتن جنگنده سقوط‌کرده اختلاف نظر دارند.

دولت ترکیه این اقدام سوریه را به شدت محکوم کرده و گفته است این حرکت را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,