Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
تحلیل‌سیاسی‌روز

«تندروها کجا می‌روند»

2010 January 08

فرزانه روشن/ رادیو کوچه

«من مایوس وسرخورده‌ام» این ترجیع‌بند نامه استعفای روح‌اله حسینیان از نمایندگی مجلس‌شورای‌اسلامی است. استعفایی که تا مجلس تصویب نکند پذیرفته نیست و شاید تا همین جا یک حرکت تبلیغاتی و جنگ روانی علیه هیات‌ریسه مجلس باشد.

روح‌اله حسینیان از تندروترین فعالین سیاسی ایران است. با سابقه‌ای که حسینیان در وزارت اطلاعات دارد، به نظر می‌رسد از هیچ کاری برای ضربه‌زدن به کسانی که مخالف خود و نظام می‌داند، فروگذار نکرده‌است. بنا براقرار خود حسینیان، او 12سال است که با آن‌چه جریان انحرافی اصلاحات نامیده، درحال مبارزه است.

20100108-pol-tahlil-tondroha-roshan

شهرت حسینیان این روحانی ناشناخته اطلاعاتی، بعد از قتل‌های زنجیره‌ای سال78بود. حسینیان تنها کسی بود که از سعید امامی، که نظام اسلامی او را به عنوان عامل قتل روشنفکران معرفی کرد، دفاع نمود و سعید امامی را یک انسان پاک و درستکار توصیف کرد. حسینیان در ختم سعید امامی هم شرکت کرد و لقب شهید به او داد. اما کار بزرگ‌ترش این بود که قتل روشنفکران را به گردن خاتمی و دولتش انداخت و البته هیچ‌گاه اظهارات تندش او را تحت تعقیب قرار نداد.

روح‌اله حسینیان در این روزها هم در مجلس مشغول تهیه طرح تسریع محارب‌سازی مخالفان بود که گویا نمایندگان استقبالی نکردند و شاید یکی از دلایل افسردگی این عضو تندروی وزارت اطلاعات هم همین باشد. اما روح‌اله حسینیان چه گروهی را در جمهوری‌اسلامی نمایندگی می‌کند، نمی‌توان گفت، حسینیان که 12سال سابقه مبارزه با جریان اصلاحات را دارد، از یاران احمدی‌نژاد و مدافعان تمام عیار دولت او محسوب می‌شود. بگذریم ازاین‌که در همین نامه تبلیغاتی استعفا، رحیم‌مشایی دوست بی‌بدیل احمدی‌نژاد به سختی موردحمله قرارگرفته و حسینیان کمک 200میلیون تومانی مشایی به یک بازیگر مشهور، یعنی هدیه تهرانی را مورد تقبیح قرارداده‌است و عکس مشترک مشایی و هدیه تهرانی را واقعه تاسف‌باری دانسته که به قول حسینیان، نفس اعتراض کسی را هم در نیاورد.

می‌توان گفت حسینیان مدافع آن بخش از طرفداران جمهوری اسلامی است که از سوی نظام قربانی می‌شوند، خدمت گزارانی که دستورات نظام اسلامی را عمل می‌کنند اما در نهایت برای حفظ آبروی نظام قربانی می‌شوند

سابقه اطلاعاتی حسینیان آن هم نه به عنوان یک مجتهد، بلکه شاید به عنوان عنصر ناظر برعملیات‌ها و طرفدداری این روحانی تندرو از کسانی که جمهوری‌اسلامی به دلایلی طردشان می‌کند؛ حسینیان را به یک خصوصیت ویژه رسانده‌است. می‌توان گفت حسینیان مدافع آن بخش از طرفداران جمهوری اسلامی است که از سوی نظام قربانی می‌شوند، خدمتگزارانی که دستورات نظام اسلامی را عمل می‌کنند اما در نهایت برای حفظ آبروی نظام قربانی می‌شوند. دفاع حسینیان از سعید امامی از همین منظر بود و حالا دفاع مشابه‌ای از سعید مرتضوی.

کمیته تحقیق مجلس در واقعه بازداشت‌گاه کهریزک و شکنجه و قتل و تجاوزاتی که در این بازداشت‌گاه صورت گرفته، سعید مرتضوی دادستان وقت تهران را مقصر دانسته‌است، و این جاست که روح‌اله‌ حسینیان به عنوان مدافع به میدان آمده و این گزارش کمیته تحقیق مجلس را عاملی برای ضربه‌زدن به نیرو‌های امنیتی نظام می‌داند. شاید حسینیان به این نتیجه رسیده‌است که نظام در حال قربانی‌کردن یکی از خدمت‌گزاران خود است و این‌بار سعید‌مرتضوی قرار است که چنین سرنوشتی داشته‌باشد.

سعیدمرتضوی دانش‌آموخته دانشگاه آزاد است که با سن کم مناصب بزرگی داشته و در تمام این 12 سال در صف مقدم مبارزه با اصلاحات بوده‌است. مرتضوی رکورد‌‌‌دار توقیف روزنامه‌های اصلاح‌طلب است روزنامه‌هایی که آیت‌اله خامنه‌ای در اغلب سخنرانی‌های یک دهه گذشته به آن‌ها تاخته است. آیت‌اله شاهرودی ریس سابق قوه‌ قضاییه هم نتوانست سعید مرتضوی را تغییر دهد گرچه بنابر شنیده‌ها دل خوشی از این قاضی مامور نداشت. پشتیبانان مرتضوی در بیت رهبری بودند و این جوان جویای نام هم همیشه در صف اول ملاقات‌های رهبری می‌نشست.

در پرونده زهراکاظمی، خبرنگار ایرانی‌تبار کانادایی که به خاطر عکس‌انداختن از دیوار زندان اوین بازداشت شد و در بازداشت‌گاه جان داد. باز این سعید مرتضوی بود که نامش در پرونده قتل به چشم می‌آمد و حتی خود قتل، شایع شده بود که مرتضوی با پا بر سر زهرا کاظمی کوبیده و دلیل مرگ همین بوده‌است.

اما شرایط بحرانی امروز و آن‌چه در بازداشت‌گاه کهریزک گذشت و نقش مرتضوی که حالا مجلس بر آن صحه گذاشته، یک قربانی می‌خواهد. شاید حسینیان احساس کرده‌است که بالن جمهوری اسلامی برای این‌که سقوط نکند، نیاز دارد تا با پرت‌کردن بعضی از خدمت‌گزاران بارش را کم کند و از خطر بجهد، حسینیان مدافع قربانیان خدمت‌گزار است و در نامه استعفایش در این شرایط بحرانی که نظام نیازمند نیروهای سرکوبگر است، هشدار می‌دهد که برخورد با خدمت‌گزاران توان نیروهای امنیتی را کاهش می‌دهد و زخمی به آن‌ها می‌زند که دیگر نمی‌توانند از نظام دفاع کنند.

صلاح‌طلبان نگران این باشند که اگر استعفای حسینیان پذیرفته شود ،این عنصر تندرو از مجلس به کجا خواهد رفت

به نظر می‌رسد اگر جمهوری‌اسلامی بخواهد به سمت یک رفتار معتدل پیش رود، تندرو‌هایی که خود را قربانیان آتیه نظام می‌دانند، ممکن است به حر کاتی دست بزنند تا در خشونت و خونریزی پیش آمده، هاله امنیتی داشته باشند. شاید بهتر است اصلاح‌طلبان نگران این باشند که اگر استعفای حسینیان پذیرفته شود ،این عنصر تندرو از مجلس به کجا خواهد رفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,