Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
با هم تاریخ را می‌سازیم-جام ملت‌های اروپا،

«آتزوری‌ها با اقتدار ژرمن‌ها را پشت‌سر گذاشتند»

2012 June 29

بهنام / گزارش / رادیو کوچه

behnam@koochehmail.com

روز گذشته، پنج‌شنبه، 28 ژوئن، زمانی که در حال تنظیم اخبار یورو 2012 در برنامه پیشین «با هم تاریخ را می‌سازیم» بودم یکی از اظهارنظرهایی که توجهم را جلب کرد اظهارات چزاره پراندلی، سرمربی تیم ملی فوتبال ایتالیا بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پس از راه‌یابی ایتالیا به مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌های اروپا، چزاره پراندلی، سرمربی آتزوری‌ها در اظهارنظری عنوان کرد: «تاریخ ثابت کرده هر بار به نیمه نهایی رسیدیم در فینال حضور داشتیم.»

شاید کم‌تر کسی، حتا پراندلی، پیش از شروع مسابقات یورو 2012 فکر می‌کرد این تیم که در آخرین بازی دوستانه خود سه بر صفر از روسیه شکست خورده بود بتواند در این تورنمنت حتا از گروه خود که تیم‌های آماده‌ای هم‌چون اسپانیا و کرواسی حضور داشتند، صعود کند.

اما پس از متوقف کردن اسپانیا، در بازی نخست، امیدها تا حدودی زنده شد اما تا بازی سوم که ایتالیا برای صعود به یک پیروزی احتیاج داشت باز هم خوش‌بین‌ترین هواداران این تیم صعود را برای ایتالیا سخت تصور می‌کردند.

تیم ایتالیا که در یورو 2012 با ترکیبی کاملن، تغییر یافته و با آوردن تنها چند بازیکن در حد نام این تیم، پا به این مسابقات گذاشته بود هم‌اکنون در شام‌گاه پنج‌شنبه، 28 ژوئن برابر تیمی صف‌آرایی کرد که در طی دست‌کم ده یا پانزده سال گذشته یکی از تیم‌های برتر اروپا و جهان بوده است.

آلمان با هدایت یوآخیم لو، که شاید بتوان وی را یکی از خوش‌فکرترین مربیان دنیا نام برد، باز هم پرقدرت و مانند گذشته با هدف و برنامه‌ریزی پا به این تورنمنت گذاشته بود تا حدی که تنها تیم 9 امتیازه در بازی‌های گروهی بود و توانسته بود تمامی تیم‌ها را در گروه مرگ با شکست بدرقه کند.

یوآخیم لو هم در آخرین اظهار نظر خود پیش از دیدار با ایتالیا گفته بود: «تیم ما هر تیم را می‌تواند شکست دهد، حتا ایتالیا.» شاید هر کسی در جای‌گاه این سرمربی هم با داشتن تیمی قدرت‌مند این‌گونه اظهار نظر می‌کرد.

اما یکی از جذابیت‌ها فوتبال نامشخص بودن نتایج آن گاه تا پایان 90 دقیقه بازی است.

تیم‌های ایتالیا و آلمان در ورزش‌گاه ملی ورشو لهستان و با قضاوت استفان لانوی فرانسوی به مصاف هم رفتند تا چهره آخرین فینالیست جام ملت‌های اروپا را مشخص کنند.

در این دیدار که هر دو تیم، برخلاف بازی دیگر این مرحله بین اسپانیا و پرتغال، فوتبال زیبا و روانی را به نمایش گذاشتند، ماریو بالوتلی، مهاجم ایتالیا که پس از چند بازی روند حرکتی‌اش تغییر کرده و به یکی از مهاجمان خطرناک این تورنمنت تبدیل شده بود، در دقیقه 20 روی ارسال عالی کاسانو با سر دروازه آلمان را باز کرد.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=rac4KwEFrGU&feature=player_embedded[/youtube]

پس از این گل آلمان بر حملات خود افزود اما با واکنش بوفون دروازه‌بان ایتالیا فرصت‌ها از دست رفت.

در ادامه آتزوری‌ها در یک ضدحمله توانستند بالوتلی را در موقعیت گل قرار داده و او از کمند آفساید تیم آلمان فرار کرده و با یک ضربه روی پای محکم دروازه نویر، دروازه‌بان ژرمن‌ها را باز کند.

در نیمه دوم بازهم این آلمان بود که توپ و میدان را در اختیار داشت و بارها دروازه تیم ایتالیا را مورد حملات پردامنه خود قرار داد اما ایتالیا با اتخاذ تاکتیکی مناسب و چشم دوختن به ضد حملات عملن اجازه باز شدن دروازه‌اش را به آلمان‌ها نداد.

حتا تیم ایتالیا در دقیقه 75 می‌توانست روی حرکت مارکیزیو‌ که روی یک ضد حمله شکل گرفت به گل سوم دست پیدا کند که این‌گونه نشد.

در شرایطی که در دقایق وقت‌های اضافه آلمان‌ها فشار حملات خود را مضاعف کرده بودند، برخورد توپ به دست مدافع ایتالیا یک ضربه پنالتی به سود ژرمن‌ها به هم‌راه داشت که ‌مسوت اوزیل این ضربه را در دقیقه 92 به گل تبدیل کرد.

با این حال آلمان‌ها که در این دیدار فوتبال قابل قبول و زیبایی را هم‌پای ایتالیا به نمایش گذاشتند و بیش‌تر دقایق بازی مالک توپ و میدان بودند نتوانستند به فینال برسند تا لاجوردی‌پوشان ایتالیا با پیروزی 2 بر یک برابر آلمان راهی فینال شوند.

نکته جالب این دیدار انتخاب آندره پیرلوی، 33 ساله به عنوان بهترین بازیکن زمین بود.

دیدار نهایی جام ملت‌های اروپا 2012 در لهستان و اوکراین، بین تیم‌‌های ایتالیا و اسپانیا شام‌گاه یک‌شنبه، 1 ژوئیه، در ورزش‌گاه کیف اوکراین برگزار می‌شود.

اخبار یورو 2012

ماریو بالوتلی، مهاجم ایتالیا پس از پیروزی برابر آلمان با دوگلی که در این بازی به ثمر رساند گفت: «امشب، بهترین شب زندگی من بود. ما تنها 72 ساعت با کسب جام فاصله داریم.»

چزاره پراندلی، سرمربی آتزوری‌ها پس از بازی با آلمان و راه‌یابی به فینال اظهار داشت: «دلیل موفقیت ما برابر آلمان این بود که از ابتدا یک فوتبال منطقی به نمایش گذاشتیم.»

فلیپ لام، بازیکن و کاپیتان ژرمن‌ها عنوان کرد: «ما به اشتباهات خودمان به ایتالیا باختیم.»

 «صفحه ویژه جام ملت‌های اروپا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,