Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
نهم تیر- بیست‌و‌نهم ژوئن

«تقویم تاریخ نهم تیر»

2012 June 29

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1958 میلادی– برزیل در مسابقات جام جهانی عنوان قهرمانی را از آن خود کرد. پله بازیکن 17 ساله برزیل در یک چهارم نهایی جام جهانی ‪ ۱۹۵۸سوئد، یک گل به تیم ملی ولز زد، در دیدار نیمه نهایی، سه بار دروازه فرانسه را گشود و در فینال هم دو گل از ‪ ۵گل تیمش را به سوئد به ثمر رساند. تیم ملی برزیل در دیدار نهایی ‪۵ بر ‪ ۲میزبان خود را شکست داد و بدین ترتیب نخستین قهرمانی جهان را تجربه کرد.

1974میلادی– «ایزابل پرون» (Isabel Peron) به عنوان اولین رییس جمهوری زن آرژانتین سوگند یاد کرد. او هم‌چنین سومین همسر رییس جمهوری سابق آرژانتین «خوآن پرون» نیز بوده است. او اولین رییس دولت غیر پادشاهی زن در نیم‌کره غربی بوده است. وی به عنوان معاون رییس جمهوری آرژانتین وارد عرصه قدرت شد و بعد از مرگ رییس جمهوری خوآن پرون که شوهر او بود به عنوان رییس جمهوری آرژانتین انتخاب شدو در دوران او بود که در روز چهارشنبه ۲۴ مارس ۱۹۷۶ کودتای نظامی بر علیه او شکل گرفت و سپس در زمان سازمان دهی مجدد ملی او به طور غیر قانونی برای چند سال دستگیر شد ، سپس در سال ۱۹۸۱ آزاد وبه اسپانیا رفت جایی که به زندگی ادامه داد .

1995 میلادی- برنامه شاتل‌های فضایی توسط سازمان ملی هوانوردی و فضایی برای اولین بار توسعه یافت. ناسا جهت‌گیری و مدیریت سیستم ترابری به فضا (نامی که ناسا به کل برنامهٔ شاتل فضایی داده‌است) را بر عهده دارد، و این شامل هم‌کاری با آژانس‌های دولتی و بین‌المللی و پروژه‌های مشترک است. ناسا هم‌چنین بازرسی الزامات سفرهای فضایی غیرنظامیان و تجاری را برعهده دارد.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1900 میلادی – زادروز «آنتوان دو سنت‌اگزوپری» نویسنده و خلبان فرانسوی است. آنتوان در دوران تحصیل در دبستان و دانش‌کده، گاهی ذوق و قریحه شاعری و نویسندگی خود را با نگاشتن و سرودن می‌آزمود و اغلب نیز مورد تشویق و تقدیر دبیران و استادانش قرار می‌گرفت. در 1943 شاه‌کار وی به‌نام «شازده کوچولو» انتشار یافت که حوادث شگفت‌انگیز آن با نکته‌های دقیق و عمیق روانی هم‌راه است. شازده کوچولو یکی از مهم‌ترین آثار اگزوپری به‌شمار می‌رود که در قرن اخیر سومین کتاب پرخواننده جهان است.

1976 میلادی – روز استقلال مجمع‌الجزایر «سیشل» (Seychelles) از انگلستان است. جمهوری سیشل مجمع‌الجزایری واقع در اقیانوس «هند‌«، شمال‌شرق «ماداگاسکار» و شرق «تانزانیا» است‌‌.  سیشل شامل 41 جزیره گرانیتی و 75 جزیره مرجانی است‌. جزیره‌ی سیشل سابقن خالی از جمعیت بوده است تا این‌که در سال 1609 کمپانی هند شرقی «بریتانیا» وارد جزیره شد و بدین ترتیب پای بریتانیا به این جزیره باز شد‌. پس از شکست «ناپلئون» و «معاهده پاریس» در سال 1814 کنترل سیشل مجددن به دست بریتانیا افتاد.‌ سیشل در سال 1975 به خودمختاری دست یافت و در چنین روزی به‌طور رسمی از بریتانیا اعلام استقلال کرد‌. سیشل پس از استقلال‌، هم‌چنان عضو جامعه کشورهای مشترک‌المنافع باقی ماند.

1309 خورشیدی- «همایون خرم»، نوازنده‌ی نام‌دار ویولن، موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز سرشناس و پژوهش‌گر موسیقی ایرانی در بوشهر زاده شد. از آن‌جا که مادرش از شیفتگان موسیقی اصیل ایرانی بود و از بین مقام‌های موسیقی ایرانی، به دست‌گاه همایون علاقه‌ای وافر داشت، نام «همایون» را برای فرزند خود انتخاب کرد. وی در سن 11 سالگی به مکتب استاد صبا راه یافت و به علت استعداد شگرف، چند سال بعد به عنوان نوازنده‌ی ۱۴ ساله، در رادیو به تنهایی به اجرا پرداخت. بعدها در بسیاری از برنامه‌های موسیقی رادیو، خصوصن در برنامه «گل‌ها»، به عنوان آهنگ‌ساز، سولیست ویولن و رهبر ارکستر آثاری ارزش‌مند ارایه داد.

همایون خرم دارای درجه ۱ هنری (معادل مدرک دکترا) از شورای ارزش‌یابی هنرمندان کشور نیز هست.

مشهورترین آثار او عبارت‌اند از: «تو ای پری کجایی» (سرگشته) با صدای «حسین قوامی» و «محمد اصفهانی»، «امشب در سر شوری دارم»‌، «ساغرم شکست ای ساقی»، «رسوای زمانه منم»، «اشک من هویدا شد».

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی نیوز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,