Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
گزارش اقتصادی

«کاهش موقت قیمت طلا در جهان و در ایران»

2012 June 29

سایه کوثری/رادیو کوچه

خبرگزاری‌ها گزارش دادند با وجود افت شدید قیمت جهانی طلا، قیمت سکه در ایران چندان تغییری نکرده است که این وضعیت ناشی از افزایش نرخ دلار در بازار داخلی است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

قیمت جهانی یک اونس طلا در بازارهای جهانی در یک هفته افت 50 دلاری داشت، با تشدید احتمال روند نزولی قیمت انواع سکه و جو روانی ایجاد شده، موجی از نگرانی میان خریداران عمده سکه ایجاد شد. صاحبان نقدینگی سرگردان که از زمستان سال گذشته اقدام به خرید گسترده سکه کرده بودند، این روزها حال خوشی ندارند، زیرا به نظر می‌رسد در روزهای آینده با سقوط قیمت‌ها زیان هنگفتی کنند.

به نظر می‌رسد مذاکرات 5+1 در هفته‌های گذشته بر قیمت طلا بی تاثیر نبوده است. هم‌چنان که در فروردین امسال اتفاق بزرگی رخ داد، این اتفاق بزرگ نتیجه مذاکرات 1+5 در ترکیه بود که بازار را به شدت متاثر ساخت.

طلا و دلار دو دارایی امن هستند و در شرایطی که ارزش واحد پول کشوری متزلزل شود، مردم و سرمایه گذاران طبیعتن به سمت امن کردن دارایی خود پیش می‌روند و به سمت این بازارها هجوم می‌برند.

در سال‌های اخیر سرمایه‌داران و حتی بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف در واکنش به روند صعودی قیمت طلا اقدام به خرید حجم انبوهی از این فلز کرده و بخش زیادی از سرمایه‌های خود را به طلا تبدیل کرده‌اند. در نتیجه طلا به منبعی برای تامین نقدینگی سرمایه‌داران تبدیل شده است و هر زمان که به پول نیاز پیدا کنند به ناچار ذخایر طلای خود را روانه بازار می‌کنند. چنین اتفاقی در اواخر هفته گذشته نیز رخ داد.

با سقوط شدید بورس‌های جهان که در اثر تشدید نگرانی‌ها نسبت به وضعیت اقتصادی آمریکا رخ داد سرمایه‌داران برای جبران خسارات خود در بازارهای سهام و با هدف تامین نقدینگی مورد نیاز خود مجبور شدند ذخایر طلای خود را روانه بازار کنند. بدین ترتیب با افزایش عرضه قیمت طلا افت شدیدی کرد و به 1639 دلار در هر اونس در بازار نیویورک رسید. این در حالی است که بر اساس فرمول تشدید بحران اقتصادی برابر است با افزایش خرید طلا  انتظار می‌رفت با بدتر شدن اوضاع اقتصادی آمریکا قیمت طلا بیش از پیش رو به افزایش بگذارد.

به عقیده کارشناسان اگرچه طلا هم‌چنان منبع امنی برای سرمایه‌گذاری در شرایط بحران اقتصادی محسوب می‌شود، اما اخیرن ویژگی آن به عنوان یک منبع تامین نقدینگی نیز بارزتر شده و این امرامنیت بازار طلا را تحت الشعاع قرار داده است.

در عین حال باید گفت روند نزولی قیمت طلا موقتی است و در درازمدت قیمت این فلز افزایشی خواهد بود.

بر‌اساس گزارش بلومبرگ از ارزش بورس‌های جهان در هفته گذشته 3.4 تریلیون دلار کاسته شد. شاخص استاندارد اند پورز آمریکا به پایین ترین سطح طی 9 ماه گذشته رسید.

مایکل گاید کارشناس موسسه پنشن پارتنرز در مورد علت سقوط قیمت طلا طی روزهای اخیر گفته است: «طلا به منبع نقدینگی برای زمانی تبدیل شده است که شما برای جبران زیان‌های خود در بازارهای دیگر به پول نیاز پیدا می‌کنید.»

یک کارشناس دیگر در پاسخ به این پرسش که عرضه طلا برای تامین نقدینگی تا کی ادامه پیدا می‌کند نیزگفته است: «مشکل بتوان گفت تا چه زمانی سرمایه‌داران برای تامین نقدینگی خود به فروش ذخایر طلایشان ادامه می‌دهند. کاهش رشد اقتصادی فشار زیادی را به طلا و کالاهای دیگر از جنبه تقاضا وارد آورده است.»

به عقیده مارشال برول از صندوق سرمایه گذاری انکامپس نیز خاطره بحران اقتصادی سال 2008 همچنان در ذهن مردم اروپا و آمریکا باقی مانده است و آن ها در حال جمع آوری پول نقد هستند.

در اکتبر سال 2008 و در حالی که بحران مالی آمریکا در حال تشدید بود  قیمت جهانی طلا 18 درصد کاهش یافت. این رقم بالاترین رقم کاهش قیمت طلا از زمان رکود بزرگ دهه 1930 بوده است. 2 ماه بعد قیمت طلا روند صعودی خود را از سر گرفت و 23 درصد افزایش یافت.

«سوکی کوپر» تحلیل‌گر موسسه بارکلی کپیتال نیز گفت: «‌ما فکر می‌کنیم کاهش قیمت طلا موقتی است و هم‌چون مقطعی که در سال 2008 شاهد بودیم دوباره قیمت این فلز افزایش می‌یابد.»

درهمین راستا‌، رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر از کاهش بیش از 9 درصدی نرخ جهانی هر اونس طلا در یک هفته اخیر تا 1657 دلار خبر داد و گفت: «‌در بازارهای داخلی سکه و طلا  پیش بینی می‌شود قیمت‌ها کاهش یابد.»

‌محمد کشتی آرای افزود: «‌بازارهای داخلی سکه و طلا در کشور تعطیل است اما با این کاهش، نرخ هر قطعه سکه طرح جدید‌، بدون حباب‌، 535 هزار تومان برآورد و پیش بینی می‌شود باز هم کاهش یابد.»

وی اظهار داشت: «‌این کاهش در حالی است که شاخص بورس‌های معتبر جهانی هم سقوط کرده است و نشان می‌دهد خیلی از خریداران طلا به عرضه و فروش روی آورده‌اند و افزایش عرضه، قیمت‌ها را کاهش می‌دهد.»

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر گفت: «‌با توجه به افت شاخص بورس‌های جهانی انتظار می‌رفت‌، قیمت طلا افزایش یابد اما روندی کاهشی داشته است.»

کشتی آرای افزود: «با نرخ کنونی هر اونس طلا ، قیمت هر گرم طلای 18 عیار بدون اجرت ساخت هم 52 هزار تومان و نرخ هر مثقال طلای 18 عیار 238 هزار تومان است».

هم‌چنین ارزش هر دلار امریکا در بازارهای معتبر ارزی بین المللی روز شنبه به هفتاد و چهار صدم یورو رسید. به گزارش شبکه یورونیوز هر دلار هم‌چنین با 64/76 ین ژاپن و 65/0 پوند انگلیس معامله می‌شود.

در بازار سوییس هم ارزش هر دلار به نود و یک صدم فرانک می‌رسد. در روسیه نیز ارزش هر دلار سی و دو ممیز سیزده صدم روبل گزارش شده است.

هم‌چنین بورس اوراق بهادار به طور میانگین نزدیک به 8 درصد بازدهی داشته که در برابر بازارهای سکه، طلا و ارز اصولن ارزشی نداشته است. بر این اساس هجوم مردم به بازارهای موازی طبیعی بود.

مذاکرات سازنده فروردین 91 سبب کاهش میل بازار به این دارایی‌های امن بود، چراکه خطر جنگ کم شده بود.

به گفته کارشناسان اگر تحریم‌ها برداشته شوند، سایه تقابل نظامی هم از بین برود، بی شک وضعیت آرام خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,