Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
مهارت‌های زندگی

«نبایدهای عجیب و غریب در سفر»

2012 June 29

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

   تابستان هم از راه رسید و کم‌کم باید به استقبال تعطیلات تابستانی و سفر رفت. البته اگر در سبد خانوارهای ایرانی بودجه‌ای برای سفر باقی مانده باشد!

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به طور معمول برای انجام یک سفر باید آمادگی‌های ابتدایی وجود داشته باشد؛ از انتخاب مقصد و داشتن آگاهی لازم نسبت به آن تا تهیه مقدمات سفر، بلیط و هتل و از همه مهم‌تر این روزها تهیه ارز دولتی که خودش به اندازه هفت خان کار دارد.

اما گذشته از تمامی این‌ها یک سری بایدها و نبایدها هم هست که باید در سفر به آن توجه کرد. مواردی که سبب می‌شوند با وجود احترام به قوانین رایج در مقصد، سفر دل‌پذیری داشت.

اگر یک اهل سفر حرفه‌ای باشید می‌دانید که پیش از سفر باید از شرایط مقصد آگاه بود: این که چه باید به همراه برد؟ چه لباسی باید پوشید؟ وضعیت خوراکی چگونه است؟ اوضاع سلامتی و امنیت و حتا قوانین رفتاری و اجتماعی و خلاصه دانسته‌هایی که شما را برای سفر آماده‌تر می‌کند و به راحتی نیز در دسترس هستند.

باقی دانش لازمه برای سفر می‌ماند برای زمان رسیدن به مقصد که می‌توانی با بهره بردن از راهنماهای محلی از بسیاری بایدها و نبایدها مطلع شوی و خودت هم به بسیاری از تجربه‌های بکر دست پیدا کنی.

اما آن‌چه که در این زمینه اهمیت دارد این است که بسیاری از این دانسته‌ها کمک می‌کند تا سفر دل‌پذیرتر باشد و به دور از ناکامی…

گاهی اوقات تنبیه‌ها و مجازات‌های سختی حتا برای گردش‌گران در بسیاری از مناطق به سبب پیروی نکردن از قانون خاص آن منطقه وجود دارد.

گفتم که آگاهی داشتن از برخی قوانین رایج در بسیاری از کشورها یا شهرها کمک زیادی می‌کند. برای مثال در برخی شهرها باید مراقب سخن گفتن خودتان باشید و چنان‌چه ناسزایی از دهان شما خارج شود و خاطر ساکنین شهر را مکدر کند مجبور به پرداخت جریمه می‌شوید. این ممکن است برای بسیاری از گردش‌گران تعجب‌آور باشد اما چنین قوانینی وجود دارند و لو این که در عرف آن کشور باشد. برای مثال همین دست روی سر کودک کشیدن که برای ما یک کار مهربانانه است می‌تواند در کشوری مثل مالزی معنای بدی داشته باشد یا با انگشت اشاره به کسی اشاره کردن!

از جمله قوانین عجیب و غریب و جالب توجه دیگری که در برخی از نقاط جهان وجود دارد می‌توان به ممنوعیت غذا دادن به پرنده‌ها در شهر ونیز از سال 2008 یا منع پوشیدن شلورک صورتی رنگ در ویکتوریای استرالیا بعد از نیم روز یکشنبه‌ها اشاره کرد.

در سوئیس هم مراقب باشید که پس از ساعت 10 شب سیفون توالت را نکشید. چرا که دولت این کشور به شدت نگران خواب شهروندانش است

سال‌ها پیش نیز در شهر پاریس قانونی وضع شده بود که زنان حق پوشیدن شلوار را ندارند و در صورتی که بخواهند هم‌چون مردان لباس بپوشند باید از پلیس مجوز بگیرند. این قانون در سال 1892 کمی آسانتر شد و زمانی که زنان اسب سواری می‌کردند یا دوچرخه سواری حق داشتند از شلوار استفاده کنند. این ممنوعیت به طور کامل در سال 2010 برداشته شد.

در میلان هم یک قانون جالب وجود دارد و آن این که همیشه باید لبخند بر لب داشته باشید وگرنه جریمه خواهید شد. شما تنها زمانی اجازه دارید غم‌گین به نظر برسید که از یک بیمارستان دیدن کنید یا در یک گورستان باشید.

در سوئیس هم مراقب باشید که پس از ساعت 10 شب سیفون توالت را نکشید. چرا که دولت این کشور به شدت نگران خواب شهروندانش است.

 در شهر مسکو هم همیشه باید اتومبیل تمیز سوار شد. بر طبق قانون چنان‌چه شماره ماشین از شدت کثیفی خوانا نباشد صاحب اتومبیل مستحق پرداخت جریمه است.

در این برنامه به چند مورد عمومی که باید در سفر همواره به آن‌ها توجه داشت، اشاره دارم:

مراقب لباس پوشیدنتان باشید

چگونگی لباس پوشیدن از آن دسته مواردی است که همیشه برای آن قوانینی وجود دارد. این قوانین هم تنها خاص مناطق مذهبی یا اسلامی نیست. بسیاری از شهرهای دنیا یا نقاط دیدنی ملاحظات خود را در این زمینه دارند. برای مثال در قطر پوشیدن لباس‌هایی که سرشانه یا زانو را نپوشانده یا تنگ و نازک باشند، ممنوع است.

در واتیکان هم برای ورود به موزه‌ها و کلیساها باید لباسی که شانه‌ها پوشیده باشند و دامن یا شلوارکی که تا روی زانو را پوشانده باشند، استفاده کرد. جالب است که بدانید در منطقه‌ای دیدنی در جنوب شهر ناپل در ایتالیا پوشیدن شلوارک یا دامن کوتاه یا «جین»‌هایی با برش‌های خاص ممکن است خطر جریمه سی‌صد یورویی را برای گردش‌گران به همراه داشته باشد.

در تایلند هم قانونی وجود دارد مبنی بر این که افراد باید حتمن از لباس زیر استفاده کنند و البته در مکان‌های عمومی تاکید بیشتری بر این قانون می‌شود.

در بسیاری کشورها از جمله ایتالیا از آن جا که حضور خارجی‌ها در شهرهای ساحلی برای ساکنان محلی حساسیت‌زا به نظر می‌رسد، تاکید شده که گردش‌گران هنگام تردد روی لباس شنای خود لباسی بپوشند یا در ناحیه ساحلی بین فرانسه و ایتالیا افراد مجاز نیستند در خیابان فقط با لباس شنا قدم بزنند.

یک نکته جالب هم در مورد جزیره کاپری هست و آن این که به منظور حفظ آرامش این منطقه پوشیدن کفش‌های پرصدا مثل کفش‌های چوبی یا صندل‌های پاشنه بلند صدادار ممنوع است.

کفش    

اما در مورد پوشیدن کفش باز هم قوانین جالبی در دنیا وجود دارد. برای مثال در شهر «کارمل» در کالیفرنیا جایی که کلینت ایستوود شهردار آن بود یک قانون تاریخی وجود دارد که در آن زنان شهر از پوشیدن کفش پاشنه بلند منع می‌شدند. البته این قانون این روزها دیگر به شدت گذشته اجرا نمی‌شود و گردش‌گران می توانند با گرفتن مجوزی از کفش های پاشنه بلند خود استفاده کنند.

اما در بسیاری از مکان های تاریخی در دنیا، هم چون آکروپلیس در یونان نیز دولت پوشیدن کفش های پاشنه بلند را منع کرده است. این کار از این جهت انجام شده که این مکان‌ها در طول سال‌ها توسط تردد گردش‌گران با کفش‌های پاشنه‌دار آسیب دیدند.

در یکی از شهرهای افسانه‌ای کالیفرنیا به نام «Blythe» نیز قانون ممنوعیت پوشیدن چکمه‌های کابویی وجود دارد مگر این که افراد مالک بیش از دو گاو باشند!

 

شلوارتان را بالا بکشید

اما حتمن شما هم از این مد نه چندان جدیدی که جوان‌ها شلوارهایشان از پایشان آویزان است نمونه‌هایی دیدید. انگار همین الان شلوارشان از پایشان می‌افتد! البته انسان‌ها آزادند که از مد پیروی کنند اما من یکی هنوز فلسفه طراحی این مدل را نفهمیدم!

خوش‌بختانه در خیلی از شهرها پوشیدن شلوارهایی که لباس زیر از زیر آن پیداست ممنوع است و جریمه دارد. جالب است که این قوانین اغلب در شهرهای آتلانتا اجرا می‌شود قانونی که می‌گوید پوشیدن شلوارک، دامن بسیار کوتاه و شلوار saggy، ممنوع است و در پارک جنگلی Ga  متخلفان را حتا تا 1000 دلار نیز جریمه می‌کنند.

شهر Delcambre در امریکا نیز نخستین شهری بوده که «نشان دادن لباس زیر در ملا عام» در آن به عنوان یک جرم شناخته شده است. در این شهر ممکن است مجازات این جرم به شش ماه زندان هم برسد.

آدامس؟ کاغذ خرده؟ خیابان؟هرگز!

در برخی کشورها یا شهرها مثل سنگاپور یا برخی شهرهای امریکا نه تنها آدامس خوردن و انداختن آن در خیابان ممنوع است بلکه استفاده از کاغذ خرده‌هایی که به هنگام جشن‌ها و آئین‌ها در سطح شهر و خیابان‌ها گسترانده می‌شود، نیز ممنوع است. چرا که نه تنها به محیط زیست آسیب می‌رساند بلکه تمیز کردن آن از سطح شهر نیز بسیار مشکل است. این قانون گاهی تا هزار دلار جریمه و شش ماه زندان به همراه دارد و البته تنها در جشن هالووین مجاز دانسته می‌شود.

سنگاپور از نظر این قوانین یکی از سخت‌گیرترین کشورهاست. برای همین هم هست که پاکیزگی و تقریبن بی‌حادثه بودن خیابان‌هایش در دنیا معروف است. زباله انداختن در خیابان می‌تواند جریمه‌ای هزار دلاری در این کشور داشته باشد و نکشیدن سیفون یک توالت عمومی هم 500 دلار جریمه دارد. در اماکن عمومی سیگار کشیدن ممنوع است و نه تنها آدامس جویدن که فروختن آن هم یک کار غیر قانونی به شمار می‌رود.  و البته باید دانست که زدن ضربه به پشت با ترکه‌های چوب یا بامبو هنوز در این کشور نوعی تنبیه به شمار می‌رود بنابراین باید مراقب بود تا به طور کامل قوانین محلی را رعایت کرد تا دچار این تنبیه سنتی نشد!

البته دو کشور تایلند و بریتانیا نیز از قوانین سنگاپور در این زمینه تبعیت می‌کنند. هرچند که در این دو کشور شما را نه به خاطر جویدن آدامس بلکه به خاطر انداختن آدامس در خیابان یک جریمه ششصد دلاری خواهند کرد! به خصوص برای آدامس بادکنکی!

مراقب زبان خود باشید

در سفر باید بسیار مراقب کلام خود باشید چراکه ممکن است عواقب تلخی به همراه آورد: قوانین بسیاری در این زمینه وجود دارد مثلن در ویرجینیا که یکی از مقاصد سفرهای خانوادگی به شمار می‌رود، ناسزا گفتن جرم محسوب می‌شود و جریمه دارد. این جریمه می‌تواند تا 250 دلار یا ده روز کار کردن در سطح شهر باشد.

در استان‌های کوئینزلند و ویکتوریای استرالیا نیز چنین قانونی هست و بد نیست اگر در این مناطق زندگی یا سفر می‌کنید به خوبی از کلماتی که ناسزا به شمار می‌روند با اطلاع باشید تا مطمئن باشید که از این کلمات در محاوره‌هایتان استفاده نمی‌کنید.

آب دهان نیاندازید

در بسیاری از شهرها هم‌چون ونکوور، سنگاپور یا بارسلونا، آب دهان انداختن در خیابان نیز منع شده و این کار با کیفر نقدی یا زندان ممکن است مواجه شود.

گل و گیاهان را قطع نکنید

در بسیاری از مناطق به طور جدی تاکید شده که به گل‌ها و گیاهان منطقه دست نزنید و این کار جریمه نقدی به همراه خواهد داشت. از این جهت مراقب تابلوهای هشدار دهنده در این زمینه باید بود.

برای مثال در منطقه آریزونا که انواع کاکتوس در آن وجود دارد باید در برابر وسوسه دست زدن به آن‌ها یا انجام رفتارهای خشن با این گیاهان جالب مقاومت کرد. گفته می‌شود که این گونه از گیاهان به دلیل رفتار مردم که مثلن از آن‌ها به عنوان نشانه تیراندازی استفاده می‌کنند یا ساقه‌های آن‌ها را می‌برند در معرض خطر قرار گرفته‌اند از این جهت هست که هرگونه آسیب وارد کردن به کاکتوس‌ها در این منطقه می‌تواند منجر به گاهی تا 25 سال زندان شود.     

البته یک دلیل دیگر هم برای ممنوع بودن تیراندازی به کاکتوس‌ها این است که در سال 1982 مردی از شمال آریزونا مشغول تیراندازی به یک کاکتوس غول‌پیکر بود و توانسته بود چند سوراخ بزرگ در آن ایجاد کند که ناگهان این کاکتوس عظیم بروی او سقوط می‌کند و مرگ دردآوری را برای او رقم می‌زند.

شوخی ممنوع

مردم بسیاری از ایالت‌ها و شهرها تاب و تحمل شوخی را ندارند بنابراین باید مراقب بود پیش از این که بخواهید با مردم شوخی کنید ابتدا از آن‌ها در مورد قوانین مربوط به این موضوع بپرسید.

برای مثال در ایالت لوئیزیانای امریکا، سفارش دادن پیتزا یا چیز دیگری برای فرد دیگری بدون این که او خبر داشته باشد یک جریمه 500 دلاری یا شش ماه زندان در بر دارد.البته مثلن در کانادا تا زمانی که این کار شما به قصد آزار دیگری نباشد، شامل جریمه نمی‌شود.

بنابراین به یاد داشته باشید که شوخ طبعی‌تان را در سفر تا مادامی که از آداب آن منطقه آگاهی پیدا نکردید، مهار کنید.

 و یک مورد دیگر این که اگر اهل شکار و گشت و گذار در طبیعت هستید پیروی از قوانین در این زمینه در هر منطقه الزامی است وگرنه هرگونه تخلف از قوانین ولو این که به طور سهوی صورت گیرد مجازات در بر خواهد داشت.

 به هر روی در این زمینه‌ها قوانین زیادی وجود دارد و یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی در زمینه سفر این است که پیش از سفر دانش کافی نسبت به مقصد سفر داشته باشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , ,