Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
خانه‌ آزادی:

«نگرانی از وضعیت بهمن احمدی‌امویی، روزنامه‌نگار»

2012 June 30

«خانه‌ آزادی» با انتشار بیانیه‌ای ضمن اظهار نگرانی از انتقال ناگهانی و ناعادلانه‌ روزنامه‌نگار زندانی، بهمن احمدی‌امویی به زندان رجایی شهر، خواستار آزادی سریع وی و یا حداقل بازگردان وی به زندان اوین شد.

بهمن احمدی‌امویی، در تاریخ 26 ژوئن 2012 به سلول انفرادی زندان رجایی شهر که در فاصله‌ 40 مایلی در غرب در تهران و در نواحی حاشیه‌ شهر کرج قرار دارد، منتقل شد.

بهمن احمدی‌امویی، در حال حاضر در سالن بدنام یک زندان رجایی شهر که محل نگه‌داری محکومین به اعدام است در شرایطی نامناسب نگه‌داری می‌شود.

تبعید بهمن احمدی‌امویی به زندان رجایی شهر در پی آن صورت می‌گیرد که در تاریخ 11 ژوئن مراسم بزرگ‌داشتی توسط احمدی‌امویی و سایر زندانیان برای هدی صابر که سال گذشته به‌علت اعتصاب غذا، شکنجه و عدم رسیدگی پزشکی در زندان اوین جان سپرد، برگزار شد.

مقامات جمهوری اسلامی جهت ایزوله و قطع ارتباط زندانیان با اعضای خانواده، پزشکان معالج و سایر شبکه‌های ارتباطی، از حربه‌ انتقال زندانیان به مناطق دور استفاده می‌کنند.

چارلز دان، مسوول بخش خاومیانه و شمال آفریقای «خانه‌ آزادی» می‌گوید: «مقامات ایران(جمهوری اسلامی) به‌دلیل حمایت علنی بهمن احمدی‌امویی از عدالت در برابر ستم‌های موجود، وی را جهت مطرود ساختن به زندانی دور از شهر تبعید نموده‌اند. چنین به نظر می‌رسد که از نظر مقامات جمهوری اسلامی، حکم ناعادلانه و طولانی مدت فعلی زندان برای این روزنامه‌نگار کافی نبوده است.»

بهمن احمدی‌امویی و همسرش ژیلا بنی‌یعقوب، در تاریخ 20 ژوئن 2009، پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری باز داشت شدند.

اوایل سال 2010، بهمن احمدی‌امویی به اتهام «توطئه عیله نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی»، با حکمی ناعادلانه به 7 سال زندان و 34 ضربه شلاق محکوم شد.

مقالات انتقادی بهمن‌احمدی امویی به‌عنوان مدرک جرم علیه وی استفاده شد. پس از تشکلیل دادگاه تجدید‌نظر، حکمی بهمن به 5 سال کاهش یافت. همسر وی‌ژیلا با قرار وثیقه در تاریخ 19 اوت 2009 از زندان آزاد شد.

بهمن احمدی‌امویی تنها یک نمونه از زندانیانی است که با طرد شدن آن‌ها از مراکز، دست‌رسی به آنان با مشکل مواجه است.

از جمله این زندانیان مطرود، می‌توان از فعال حقوق بشر، نرگس محمدی یاد کرد که در تاریخ 11 ژوئن از زندان اوین به زندان شهر زنجان که در فاصله 200 مایلی تهران قرار دارد اشاره کرد. انتقال نرگس محمدی به زندانی در شهر زنجان، دریافت خدمات پزشکی، دیدار با فرزندان و دست‌رسی به وکیل را برای وی با مشکل مواجه کرده است.

چارلز دان در ادامه می‌گوید: «استفاده از حربه‌ تبعید زندانیان نشانه‌ آنست که سیستم قضایی ایران به‌دنبال عدالت نیست و بر آنست تا با ایجاد وحشت و ساکت نمودن افراد، از نقش موثر آنان در حرکت مسالمت‌آمیز به‌سوی آزادی و حقوق بشر بکاهد.

جمهوری اسلامی یکی از بزرگ‌ترین متخلفین در زندانی نمودن روزنامه‌نگاران است.

بررسی‌های سالانه‌ خانه‌ آزادی که در گزارش «آزادی جهان در سال 2012» آمده است، حاکی از غیر‌آزاد بودن ایران در زمینه حقوق سیاسی و مدنی است، در زمنیه آزادی مطبوعات ایران از 197 کشور دارای رتبه‌ 192 است. در گزارش آزادی اینترنت در سال 2011 نیز ایران به‌عنوان کشوری غیر‌آزاد شناخته شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,