Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
دهم تیر- سی‌ام ژوئن

«تقویم تاریخ دهم تیر»

2012 June 30

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1963 میلادی- «اینگوی یوهان مالمستین» (Yngwie Johann Malmsteen) گیتاریست مشهور سوئدی زاده شد. او خالق سبک «نئو-کلاسیکال متال» است و جزو گیتاریست‌های معروف و سریع جهان محسوب می‌شود. نوازندگی را با کار در گروه‌هایی مانند «دیپ پرپل» (Deep Purple) شروع کرد. پس از پیوستن به گروه «آلکاتراز» در سال ۱۹۸۳ آلبوم No Parole From Rock N’ Roll را با این گروه ضبط کرد.

1997 میلادی- پادشاهی متحده، کنترل هنگ کنگ را به چین واگذار کرد. هنگ کنگ شهری است جزیره‌ای در چین که تا این سال مستعمره بریتانیا بود. در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین به جمهوری خلق چین پیوست. بر پایه توافق بین بریتانیا و چین، قرار است هنگ کنگ تا سال 2047 از خودمختاری برخوردار باشد.

1977 میلادی- بعد از جنگ جهانی دوم و شکل‏گیری دوران جنگ سرد سازمان‏های نظامی و اقتصادی متعددی به صورت پیمان‏های چند جانبه به وجود آمدند. سازمان‏هایى چون ناتو، سنتو، سیتو و… یکی از این سازمان‏ها، سازمان «پیمان آسیای جنوب شرقی» است که به طور اختصار «سیتو» (SEATO) نامیده می‏شد و در سپتامبر 1954 شکل گرفت. هدف این سازمان که به موجب پیمان دفاع جمعی آسیای جنوب شرقی به وجود آمد، تضمین صلح در منطقه جنوب شرقی آسیا و جنوب غربی اقیانوس کبیر عنوان شد. مقر سازمان‏های نظامی و غیرنظامی این سازمان در بانکوک قرار داشت. اما در پی خروج فرانسه در سال 1967 و پاکستان در سال 1972 و نیز آغاز دوره تنش‏زدایی در عرصه روابط بین‏الملل در  چنین روزی در سال 1977 منحل شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1520 میلادی- آزتک‌های ساکن تنوکتیتلان (شهر مکزیکو کنونی) اسپانیایی‌ها را از این شهر بیرون کردند. این شب که در نزد اسپانیایی‌ها به شب غم‌انگیز مشهور شد، در واقع عامل اضمحلال امپراتوری آزتک و تغییر سرنوشت مکزیک و آمریکای اسپانیایی زبان شد.

«هرنان کورتز» (Hernando Cortes) کاشف و سردار اسپانیایی، فاتح امپراتوری آزتک در قاره آمریکا است. نیروهای اسپانیایی تحت فرمان او به سمت شمال و مرکز مکزیک حرکت کردند، جنگ‌هایی بین آزتک‌ها و نیروهای اسپانیا رخ داد. کورتز پادشاه آزتک‌ها را دستگیر کرد و برای آزادی‌اش از مردم خواست تسلیم شوند. به این ترتیب مکزیک به مستعمره اسپانیا تبدیل شد.

1936 میلادی- نخستین چاپ داستان «بر باد رفته» که برنده دو جایزه ادبی شده، انتشار یافت. نویسنده این اثر «مارگارت میچل» است. این داستان که در زمینه جنگ داخلی آمریکاست به چهل زبان دیگر ترجمه و در سراسر جهان انتشار یافته و بر پایه آن یک فیلم سینمایی نیز ساخته شده است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,