Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«شبکه تصویری کوچه/ لووسی، مترجم زبان اشاره»

2012 June 30

نفیسه مطلق / شبکه تصویری کوچه

لازم به اشاره است ویدئوی زیر پیش‌تر در سایت چاری ماکان نمایش داده شد و گزارش‌های مربوط به آن نیز در  سایت پس‌کد منتشر شده است و حقوق معنوی و مادی آن متعلق به این موسسه بوده که در کوچه باز نشر شده است.

—–

«چه چیزی یادگیری زبان اشاره را برای یک نفر جذاب می‌کند؟» این اولین سوالی بود که در اولین ملاقات با «لووسی» به ذهنم آمد. او بر یک سکو در کنار سخن‌ران یک مراسم هنری ایستاده بود و با حرکت دست‌هایش صحبت‌های او را برای حضار ترجمه می‌کرد. من واقعن متعجب شدم زمانی که دریافتم هیچ یک از اعضای خانواده‌ی لووسی ناشنوا نیستند و او تنها از روی علاقه شخصی این مهارت را فراگرفته و مشغول به‌کار شده است.

لووسی از اقلیت‌های قومی «بابا و نونیا» در مالزی‌ست. این گروه هر چند نژاد چینی دارند اما نمی‌توانند به این زبان صحبت کنند. او معتقد است ناتوانی‌اش در ارتباط با اجتماع چینی‌ها در این کشور درک افراد ناشنوا را برایش راحت‌تر کرده. «زمانی که در جمع چینی‌ها هستم احساس ناشنوایان را به درستی درک می‌کنم چون من هم نمی‌توانم با این گروه ارتباط برقرار کنم و بفهمم درباره‌ی چه حرف می‌زنند».

لووسی در 19 سالگی به طور داوطلبانه در فعالیت‌های خیریه در زمینه‌ی کمک به ناشنوایان شرکت می‌کند. بعدها اما تصمیم می‌گیرد که با یادگیری زبان اشاره، به شغل مترجمی و آموزش بپردازد. می‌گوید: «من به شیوه‌ی زندگی این گروه علاقه‌ی خاصی دارم. آن‌ها به طرز عجیبی اجتماعی و متحد هستند. عاشق شب‌نشینی‌اند و وقتی دور هم جمع می‌شوند زمان را فراموش می‌کنند و ممکن است تا دیروقت به معاشرت و گپ و گفت ادامه دهند. شما باید با آن‌ها وقت بگذرانید تا این رفتارهای‌شان را درک کنید.»

هرچند لووسی 45 ساله اکنون یکی از بهترین مترجم‌های زبان اشاره در مالزی‌ست اما انجام این کار به صورت آزاد را مشکل می‌داند و دراین‌باره توضیح می‌دهد: «سازمان‌های مالزیایی که برای ناشنوایان برنامه‌هایی برگزار می‌کنند توقع دارند که مترجم‌ها به صورت رایگان این خدمات را ارایه دهند. آن‌ها این مهارت را به عنوان یک حرفه به حساب نمی‌آورند. به همین علت در مالزی به نسبت کشورهای توسعه‌یافته تعداد کسانی که به این حرفه علاقمند می‌شوند کم است.»

ویمو

[vimeo]http://vimeo.com/44019500[/vimeo]

یوتیوب

[youtube]http://youtu.be/0v6GpiY78UM[/youtube]

ویدئوی پیشین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , ,