Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
در گوتنبرگ سوئد برگزار شد،

«گردهمایی اعتراضی نسبت به اعدام چهار جوان خوزستانی»

2012 June 30

فرشید فاریابی‌ / گوتنبرگ

به دنبال فراخوان گروهی از چهره‌های رسانه‌ای،  فرهنگی و اجتماعی ایرانی ساکن گوتنبرگ برای محکوم کردن اعدام چهار جوان خوزستانی ده‌ها نفر از باورمندان به حقوق انسانی و مخالف اعدام در میدان گوستاوآدلف شهر گوتنبرگ و مقابل کاخ شهرداری این شهر گرد هم آمدند‌.

این مراسم با افروختن ده‌ها شمع به یاد این جان باختگان آغاز شد و رضا برومند از برگزار‌کنندگان آن چرایی و چگونگی برگزاری این آکسیون میدانی را بیان کرد‌.

این کنش‌گر حقوق انسانی با اشاره به بازتاب گسترده‌ی خبر تلخ اعدام چهار جوان خوزستانی در میان ایرانیان خارج از کشور و فراخوان های پر‌شمار منتشر شده در محکومیت رفتار‌های ضد‌بشری رژیم حاکم بر ایران، هم‌راه شدن با موج اعتراضی اخیر را ضروری دانست و بر آن تاکید کرد.

مهد هاشمی از جنبش دموکراتیک ملی عرب اهواز، در ادامه‌ی مراسم روند بازداشت، شکنجه، اعتراف‌گیری و اعدام این چهار جوان، که سه تن از آنها فرزندان یک خانواده بودند را برای جمع بیان کرد و نسبت به سرنوشت برادر چهارم خانواده که هم‌چنان در مکان نامعلومی در بازداشت نیروهای امنیتی است ابراز نگرانی شدید کرد.

وی دلیل باز داشت برادر چهارم خانواده را اعتراض وی به اعدام برادرانش برشمرد و گفت: «برادر چهارم تاکید کرده در خیابان چهره به چهره جنایات رژیم و اعدام بی‌گناهان را افشا خواهد کرد و از این روی وی را چند روز قبل از اجرای اعدام گروگان گرفته و در مکان نامعلومی محبوس کرده‌اند.»

مهدی هاشمی در بخشی از سخنان خود به پیشینه‌ی کنش‌ها و فعالیت‌های جنبش دموکراتیک ملی عرب اهواز اشاره کرد.

در این مراسم یکی از شرکت‌کنندگان ضمن بیان دیدگاه‌های خود و مخالفت با اعدام بر لزوم حرکت‌های مسالمت‌جویانه و پاس‌داشت حقوق همه‌ی ایرانیان و تمرکز بر حقوق انسانی در ایران تاکید کرد و قطعه شعری از دفتر اشعار منتشره‌ی خود را تقدیم همه‌ی جان‌باختگان راه وطن کرد که با تشویق شرکت‌کنندگان رو‌به‌رو شد.

در پایان مراسم، قعط‌نامه‌ی مشترک پیشنهادی از سوی تشکل‌های مختلف ایرانیان ساکن کشور‌های مختلف اروپایی در محکومیت اعدام با تاکید بر توقف ماشین اعدام در ایران خوانده شد.

این اکسیون در یک روز آفتابی در یکی از پر‌تردد‌ترین میادین شهر گوتنبرگ برگزار شد که گروه‌های مختلف گردش‌گری شاهد آن بودند و برای دقایقی در مکان برگزاری توقف می‌کردند.

برگزارکنندگان نسخه‌هایی از بیانیه‌ی امنستی اینترنشنال (‌عفو عمومی‌‌) در مورد این پرونده را در میان شرکت‌کنندگان و ره‌گذران پخش کردند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,