Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای سی‌ام ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 30

با نزدیک شدن به تحریم نفتی و بانکی از سوی اروپا،

«جلسه ویژه دولت ایران برای مقابله با تحریم‌ها»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز چهارشنبه، 27 ژوئن، چهار عضو کابینه دولت جمهوری اسلامی و تعدادی از معاونان وزارت‌خانه‌ها جلسه ویژه‌ای برای مقابله با تحریم‌ها برگزار کرده و برنامه خود را در اختیار رییس جمهوی اسلامی گذاشته‌اند.

این جلسه چند روز پیش از آغاز تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا برگزار شده است.

به گزارش مهر، این جلسه ویژه روز چهارشنبه، هفتم تیر، ماه صبح زود حدود ساعت شش تا هفت صبح با حضور شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد، محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی، مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت و رستم قاسمی وزیر نفت برگزار شده است.

بنابر این گزارش، این جلسه ویژه، چندین ساعت طول کشیده و اعضای دولت در نهایت برنامه‌های مختلفی را برای مقابله با تحریم‌های غرب طراحی کرده‌اند.

بعد از این نشست، اعضای کابینه به جلسه دولت رفته‌اند و در آن «تمام سناریوهای مقابله با تحریم‌های جدید غرب را برای رییس جمهوری شرح دادند.»

بر اساس این گزارش، «دستورات لازم در این زمینه صادر شده و با شروع دور جدید تحریم‌ها، ایران نیز تدابیر ویژه‌ای را برای مدیریت و تبدیل تهدید به فرصت در نظر گرفته است.»

شمس الدین حسینی گفته است که «در روزهای احیر جلسات اختصاصی با برخی مسوولان ذیربط، وزرای مرتبط، رییس کل بانک مرکزی و خودم با رییس جمهوری برگزار کردیم و مستقل از آن هم جلساتی برگزار شد. در این جلسات برنامه‌های آینده را پیش‌بینی کردیم و متناسب با آن وارد عمل شدیم.»

دور تازه تحریم‌های اتحادیه اروپا از روز اول ژوئیه، علیه واردات نفت و ارتباط‌های بانکی با جمهوری اسلامی آغاز می‌شود و این نگرانی وجود دارد که اقتصاد ایران با دشواری‌های تازه‌ای رو‌به‌رو شود.

پس از پایان مذاکرات هسته‌ای گروه 1+5 با ایران در مسکو، بهای ارز خارجی از جمله دلار، یورو و پوند در روزهای اخیر روند رو به رشدی را تجربه می‌کنند.

………………………………………………..

پایان قدرت شورای نظامی در مصر،

«سوگند محمد مرسی در دادگاه قانون اساسی مصر»

خبر / رادیو کوچه

محمد مرسی، نخستین رییس‌جمهوری مصر پس از سی سال حکومت حسنی مبارک، روز شنبه، 30 ژوئن، در برابر قضات دادگاه قانون اساسی این کشور سوگند یاد می‌کند. وی به‌طور نمادین روز گذشته در میدان تحریر قاهره برابر مردم سوگند یاد کرد.

او نخستین رییس‌جمهوری اسلام‌گرا و بدون پیشینه نظامی در این کشور به شمار می‌رود.

قرار است آقای مرسی که پس از اعلام پیروزی در انتخابات، از تمام سمت‌های خود در اخوان‌المسلمین کناره‌گیری کرد، به دانش‌گاه قاهره برود و سخن‌ر‌انی کند.

او سپس برای تحویل قدرت از نظامیان به یک پای‌گاه ارتش خواهد رفت.

پیش از این گفته شده بود که آقای مرسی در مجلس که با رای دادگاه قانون اساسی منحل شد، سوگند یاد می‌کند.

درعین حال، شورای نظامی حاکم، حوزه اختیارات خود را تا حد زیادی گسترش داده که با اعتراض گروه‌ها و احزابی که در سرنگونی حسنی مبارک نقش داشتند، رو‌به‌رو شده است.

حاکمان نظامی مصر به دنبال تایید انحلال مجلس سفلی این کشور که تحت تسلط اسلام‌گرایان بود، اختیار قانون‌گذاری در این کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

آقای مرسی گفته است که هیچ یک از اختیارات ریاست‌جمهوری را واگذار نخواهد کرد.

گفته شده که آقای مرسی یک زن مسیحی را به عنوان معاون رییس‌جمهوری انتخاب خواهد کرد.

یک عضو شورای نظامی حاکم گفته است که فیلدمارشال طنطاوی، رییس این شورا در دولت جدید آقای مرسی هم‌چنان به عنوان وزیر دفاع فعالیت خواهد کرد.

………………………………………………..

وزیر دادگستری  قبرس:

«معطل‌شدن صالحی در فرودگاه قبرس چند دقیقه بود»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 29 ژوئن، وزارت خارجه قبرس با صدور بیانیه‌ای اخبار منتشر شده درباره بازداشت موقت علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در فرودگاه این کشور ‌رد کرد و  دیدار آقای صالحی را موفقیت‌آمیز توصیف کرد.

 پیش‌تر رسانه‌های ترکیه‌ای از بازداشت موقت علی‌اکبر صالحی در فرودگاه بخش یونانی‌نشین‌ قبرس خبر داده بودند.

با این حال وزارت خارجه قبرس با صدور بیانیه‌ای در وب‌سایت رسمی خود، با اشاره به انتشار گزارش‌ها درباره دیدار اخیر علی‌اکبر صالحی از قبرس، آورده است: «وزارت خارجه جمهوری قبرس مایل است به  اطلاع برساند که این دیدار مطابق برنامه مورد توافق موفقیت‌آمیز بود.»

این بیانیه می‌افزاید: «وزارت خارجه قبرس ادعاهایی که می‌گوید وزیر امور خارجه ایران در  لیست افراد ممنوعه به  قبرس بوده یا این‌که مشکلی برای وزیر خارجه ایران در موقع ورود یا خروج پیش آمده، را رد می‌کند.»

به گزارش روزنامه سایپروس میل، با این حال لوکاس لوکا، وزیر دادگستری  قبرس، گفت به خاطر این‌که فهرست پلیس فرودگاه به روز نشده بود، وزیر خارجه ایران تنها دو سه دقیقه معطل شد.

در همین حال وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز  گزارش‌های منتشر شده درباره بازداشت موقت علی‌اکبر صالحی را تکذیب کرد.

………………………………………………..

سازمان ملل متحد:

«ایران علارغم تحریم به سوریه اسلحه ارسال می‌کند»

خبر / رادیو کوچه

سازمان ملل متحد روز شنبه، 30 ژوئن، در گزارشی اعلام کرد مقام‌های جمهوری اسلامی تحریم‌های بین‌المللی را نادیده گرفته و برای سوریه اسلحه صادر کرد‌ه‌اند.

صادرات سلاح از ایران به دیگر کشورها به دلیل تحریم‌های بین‌المللی ممنوع است اما یک کمیته در شورای امنیت تاکید کرده است این کشور بارها اقدام به ارسال اسلحه به سوریه کرده است.

شورای امنیت تاکنون چهار بار ایران را تحریم کرده است و آمریکا و هم‌پیمانان غربی آن نیز به شکل یک‌جانبه تحریم‌هایی علیه این کشور اعمال کرده‌اند.

به گزارش رویترز به نقل از برخی دیپلمات‌ها، سوریه یکی از خریداران اصلی و بزرگ محموله‌های سلاح ایرانی است.

دیپلمات‌های غربی تاکید کرده‌اند انتشار این گزارش دامنه فشارها علیه ایران را گسترش خواهد داد و به تلاش‌های بین‌المللی برای توقف فعالیت اتمی این کشور کمک خواهد کرد.

این گزارش که توسط کمیته‌ای از کارشناسان شورای امنیت تهیه شده است‌، از ارسال سه محموله بزرگ سلاح از ایران به سوریه و افغانستان طی سال گذشته خبر داده است.

گزارش می افزاید ایران از طریق صادرات غیرقانونی سلاح جامعه جهانی را به چالش می‌کشد.

سازمان ملل تاکید کرده است دو محموله از این سلاح‌ها برای سوریه ارسال شد.

محموله سوم نیز شامل موشک‌های ساخت ایران بود که بریتانیا سال گذشته اعلام کرده بود برای طالبان در افغانستان ارسال شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,