Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
کشورهای شرکت‌کننده در مذاکرات ژنو:

«توافق برسر تشکیل دولت آشتی ملی در سوریه»

2012 July 01

خبر / رادیو کوچه

کوفی عنان، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب برای صلح در سوریه، روز شنبه، 30 ژوئن، در کنفرانسی خبری از توافق کشورهای شرکت‌کننده در مذاکرات ژنو برای تشکیل دولت انتقالی در سوریه خبر داده است.

بنابر گزارش خبرگزاری‌ها، دولت آشتی ملی می‌تواند شامل اعضای حکومت فعلی نیز بشود. روسیه مخالف جدی حذف اعضای حکومت بشار اسد از دولت انتقالی بود.

با توجه به حصول این توافق این امکان وجود دارد که خشونت‌ها در سوریه پایان یابد.

آقای عنان پیش‌تر به وزرای خارجه حاضر در مذاکرات ژنو هشدار داده بود که اگر نتوانند به توافقی برای پایان بخشیدن خشونت‌ها در سوریه دست یابند، بخشی از مسوولیت کشته‌های بیش‌تر در سوریه متوجه آنان خواهد بود.

آقای عنان گفته بود که شکست در رسیدن به توافق می‌تواند به بحرانی بین‌المللی منجر شود.

پیش‌تر و در آستانه این مذاکرات کلیدی درباره بحران سوریه، یک مقام آمریکایی از وجود «مشکلات و حوزه‌های اختلاف» بین روسیه و ایالات متحده آمریکا خبر داده بود.

این اظهارات اندکی پس از بیان شد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: «شانس خیلی خوبی وجود دارد» که در گفت‌وگوهای ژنو، طرفین به موضع مشترکی دست یابند.

آقای لاوروف این اظهارات را پس از دیدار خود با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا بیان کرده بود.

از سویی دیگر به گفته مخالفان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، روز جمعه، به یکی از خونین‌ترین روزهای مناقشه داخلی سوریه تبدیل شد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است اعلام کرد روز پنج‌شنبه 117 غیر نظامی کشته شدند. سازمان ضد‌دولتی موسوم به کمیته‌های هماهنگی محلی تعداد قربانیان را 139 نفر برآورد کرده است، که به گزارش این سازمان، بیش از نیمی از آن‌ها در محله‌های حاشیه دمشق جان خود را از دست داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«ایران علارغم تحریم به سوریه اسلحه ارسال می‌کند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,