Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
یازدهم تیر – یکم ژوئیه

«تقویم تاریخ یازدهم تیر»

2012 July 01

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

653 خورشیدی- سال‌روز درگذشت «ابو جعفر محمد‌بن حسن طوسی» مشهور به «خواجه نصیرالدین»، فیلسوف، متکلم، فقیه، دانشمند، ریاضیدان و منجم ایرانی سده‌ی هفتم است. کنیه‌اش «ابوجعفر» بود و به القابی چون «نصرالدین»، «محقق طوسی»، «استاد البشر» و «خواجه» شهرت دارد.

وی یکی از سرشناس‌ترین و متنفدترین شخصیت‌های تاریخ جریان‌های فکری اسلامی‌ست. وی علوم دینی و عقلی را زیر نظر پدرش، و منطق و حکمت طبیعی را نزد دایی‌اش آموخت. تحصیلاتش را در نیشابور به اتمام رساند و در آن‌جا به‌عنوان دانشمندی برجسته شهرت یافت. وی سنت فلسفه‌ی مشایی را که پس از «ابن سینا» در ایران رو به افول گذاشته بود، بار دیگر احیا کرد. وی مجموعه آرا و دیدگاه‌های کلامی شیعه را در کتاب «تجرید الاعتقاد» گرد آورد.

او در مراغه، رصدخانه‌ای ساخت و کتاب‌خانه‌ای به‌وجود آورد که حدود چهل‌هزار جلد کتاب در آن بوده‌است. وی با پرورش شاگردانی هم‌چون «قطب‌الدین شیرازی» و گردآوری دانشمندان ایرانی، عامل انتقال تمدن و دانش‌های ایران پیش از مغول به آیندگان شد. «خواجه نصیرالدین» یکی از توسعه دهندگان علم مثلثات هم بود که در قرن شانزدهم میلادی، کتاب‌های مثلثات او به زبان فرانسه ترجمه شد.

1921 میلادی- «حزب کمونیست چین» تاسیس شد. از سال‌های 1921 تا 1949 میلادی، حزب کمونیست چین، مردم را در مبارزات سخت رهبری می‌کرد و در نتیجه، ضمن برانداختن چیرگی امپریالیسم، فئودالیسم و سرمایه‌داری را سرکوب و جمهوری خلق چین را تاسیس نمود.

1961 میلادی- زادروز «پرنسس دایانا» (Diana, Princess of Wales) است. وی شاهدخت ولز، همسر اول «شاهزاده چارلز» بود که در سن سی‌و‌شش سالگی، در یک حادثه‌ی رانندگی در پاریس درگذشت. ورود به خانواده‌ی سلطنتی بریتانیای کبیر، زیبایی، مُدگرایی و کمک‌های انسان‌دوستانه‌، دایانا را به یکی از سرشناس‌ترین و محبوب‌ترین زنان جهان تبدیل کرد. مرگ دایانا یکی از خبرسازترین وقایع سال بود و تا مدت‌ها فشار افکار عمومی بر روی خانواده سلطنتی پادشاهی متحده، به‌ویژه «ملکه الیزابت» و «پرنس چارلز» سایه افکنده بود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1319 خورشیدی- «کیخسرو شاهرخ» ملقب به «ارباب کیخسرو» کشته شد. وی از سال 1288 تا 1319 نماینده‌ی مجلس و رییس انجمن زرتشتیان تهران بود.

1718 میلادی- روز آغاز حمله‌ی «اسپانیا»یی‌ها به جزیره‌ی «سیسیل» است.

1798 میلادی- حمله‌ی سپاهیان «فرانسه» به «مصر» به فرمان‌دهی «ناپلئون بناپارت» در چنین روزی آغاز شد.

1960 میلادی- روز استقلال کشور آفریقایی «سومالی» از استعمار اروپا است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,