Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
هفت‌سنگ

«صندلی‌بازی با نظارت آدم‌بزرگ‌ها»

2012 July 01

رضا حاجی‌حسینی / رادیو کوچه

در جست‌و‌جوی بازی و بازی‌گوشی، به هر طرف سر بچرخانی، چیزکی پیدا می‌کنی که تو را به گذشته‌ها ببرد و داغ حسرت‌هایت را تازه کند. کم‌تر اما پیش می‌آید که آن‌چه پیدا می‌شود، نکته‌ای کاربردی و کلیدی برای امروز و آینده داشته‌باشد. شعاری‌ترش می‌شود این‌که گویا بار آموزشی در بازی‌ها کم‌تر مورد توجه است و به‌همین دلیل، در صورت پیدا شدن حرف و سخنی با این ویژگی‌ها، باید آن را به گوش جان شنید و به دل سپرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هفت‌سنگ ما در روایت تازه‌اش چنین ویژگی‌ای دارد که آن را از «شهرزاد» وام گرفته. این‌که این شهرزاد کیست و کجاست بماند، اما بدانید و آگاه باشید که شهرزاد ما، شهرزاد قصه‌گو نیست. شهرزاد ما می‌تواند راز بازی ما باشد…

شهرزاد می‌گوید که یادش به‌خیر بازی‌های دوران کودکی، گرگم به هوا، استپ هوایی، وسطی، هفت‌سنگ، قایم موشک و غیره. با این بازی‌ها بزرگ شدیم و حالا که سال‌ها از آن دوران می‌گذرد، طعم شیرین این بازی‌ها و شیطنت‌ها را به‌تر درک می‌کنیم. این روزها می‌دانیم که همین بازی‌های ساده، می‌توانند چه تاثیر عمیقی بر رشد اجتماعی و ذهنی و تعاملات ما با اطرافیان‌مان داشته باشند.

ما از طریق بازی، قواعد زندگی و رقابت با دیگران را می‌آموزیم و تمرین می‌کنیم. علاوه بر این‌، از مزیت‌های بازی‌های دوران کودکی‌ این است که ممکن است بتوانند باعث جلوگیری از چاقی هم بشوند.

با توجه به اهمیت بازی و ورزش برای بچه‌ها، به‌خصوص در زندگی‌های ماشینی و آپارتمانی امروز، چه خوب است اگر ما «مثلن» آدم‌بزرگ‌ها، گاهی در این بازی‌ها مشارکت داشته باشیم و کودکان‌مان را در این مسیر، راهنمایی کنیم، و چه خوب است اگر در پذیرش برد و باخت بازی، با آن‌ها هم‌راه شویم.

بر اساس اهمیت این موضوع، اشاره‌ای می‌کنیم کوتاه به بازی‌های ورزشی کودکان. نمونه‌هایی از ورزش‌های مناسب برای بچه‌ها می‌توانند چنین بازی‌هایی باشند:

اول، صندلی‌بازی: چند عدد صندلی را به ردیف بچینید. تعداد هم‌بازی‌ها باید بیش از تعداد صندلی‌ها باشد. بعد یک موزیک تند و هیجان‌آور را برای مدت مشخصی پخش کنید و از بچه‌ها بخواهید که به محض قطع شدن موزیک، روی صندلی‌ها بنشینند. در هر مرحله، تعداد صندلی‌ها را کم‌تر کنید تا جایی که یک صندلی باقی بماند. کسی که بتواند روی صندلی آخر بنشیند، برنده‌ی بازی خواهد بود.

دوم، توپ و سبد: به وسیله‌ی دو عدد چوب، ابتدا و انتهای یک مسیر را انتخاب کنید. در ابتدای مسیر، یک سبد و در انتهای مسیر، تعدادی توپ بگذارید. از بچه‌ها بخواهید در مدتی مشخص (مثلن با پخش موزیک)، از ابتدای مسیر به انتها بروند، یک توپ بردارند، بدوند، به ابتدای مسیر برگردند و توپ را در سبد بیندازند. کسی که در طول زمان تعیین شده، تعداد بیش‌تری توپ در سبد بیندازد، برنده‌ی بازی است.

در بازی با کودکان، حتمن باید به چند نکته توجه داشت:

اول این‌که بچه‌ها باید با هم‌‌سن و سال‌ها و  هم‌قد و قواره‌های خود‌شان بازی کنند. دوم این‌که ورزش‌های کودکانه باید شاد و لذت‌بخش باشند و نظام ساده‌ای داشته باشند. دیگر این‌که بچه‌ها ممکن است خیلی زود از نشستن یا ایستادن خسته ‌شوند. پس بازی‌ای را انتخاب کنیم که به‌میزان کافی، تحرک داشته باشد.

اگر ورزش با موسیقی، صوت، صدای طبل و دست زدن هم‌راه باشد، به هماهنگی به‌تر سیستم عصبی و عضلانی کودک کمک می‌کند. هنگام ورزش و بازی، به‌خصوص در صورت عرق کردن بچه‌ها، مراقب دریافت آب و مایعات کافی توسط کودکان باشید. در هوای خیلی گرم ورزش نکنید و اگر در محیط آزاد ورزش می‌کنید، از کرم ضدآفتاب و کلاه لبه‌دار استفاده کنید.

اگر می‌خواهید بچه‌های‌‌تان در تمام عمر اندام مناسبی داشته باشند و اگر نگران چاقی فرزند یا فرزندان‌تان هستید و ده‌ها اگر دیگر، ورزش کردن بچه‌ها را جدی بگیرید.

از دو تا پنج سالگی، بچه‌ها را به دویدن و لگد زدن به توپ، بالا رفتن از پله یا مانع کوتاه و غلت زدن، پرتاب کردن توپ‌های سبک، پدال زدن با سه‌چرخه و بازی در آب (البته با نظارت والدین) تشویق کنید.

از شش تا هشت سالگی، می‌توانید با بچه‌ها سافت‌بال یا فوتبال، شنا و ژیمناستیک، گلف یا تنیس، ورزش‌های رزمی، دوی استقامت و دوچرخه‌سواری را تمرین کنید.

بچه‌ها هر چه‌قدر بزرگ‌تر بشوند، بازی‌های‌شان هم بزرگ‌تر می‌شود. باید دید بزرگ‌تر شدن این بازی‌ها چه تاثیری بر زندگی آن‌ها خواهد گذاشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,